Uyuz hastalıkları

Uyuzlar, Sarcoptes scabiei adı verilen küçük bir burun akarının neden olduğu kaşıntılı bir deri durumudur. Akarın varlığı yuvalarında yoğun kaşıntıya neden olur. Kaşıntı isteği geceleri özellikle güçlü olabilir.

Uyuzlar bulaşıcıdır ve bir aile, çocuk bakımı grubu, okul sınıfı, huzurevinde veya hapishanede yakın fiziksel temas yoluyla hızla yayılabilir. Uyuzların bulaşıcı özelliği nedeniyle, doktorlar genelde tüm aileler veya iletişim grupları için tedavi önerirler.

Belirtiler

Uyuzlar kolayca tedavi edilir. Cildinize uygulanan ilaçlar uyuz ve yumurtalara neden olan akarları öldürür, ancak yine de birkaç hafta boyunca bazı kaşıntılar yaşayabilirsiniz.

Kaşıntı, genellikle şiddetli ve genellikle geceleri daha kötü; Cildinizdeki küçük kabarcıklar veya darbelerden oluşan ince, düzensiz burun parçaları

Uyuzlara, cildinize burnunu sokan küçük akarlar neden olur.

Uyuz belirtileri ve belirtileri

Burrows ya da izler genellikle cildinizin katları halinde görülür. Vücudunuzun neredeyse bir kısmı dahil olabilse de, yetişkinlerde ve büyük çocuklarda uyuz sıklıkla bulunur

Parmaklar arasında; Koltuk altlarında; Belinin çevresinde; Bileklerin iç kısımlarında; İç dirseğin üzerinde; Ayak tabanlarında; Göğüs çevresinde; Erkek genital bölgede; Kalçalarda; Diz üstü; Omuz bıçakları üzerinde

Bebekler ve küçük çocuklarda yaygın istila alanları şunları içerir:

Kafa derisi; Yüz; Boyun; Ellerin avuç içleri; Ayak tabanları

Sebepler

Daha önce uyuz kaldıysanız, maruz kalışınız birkaç gün içinde belirti ve semptomlar gelişebilir. Bununla birlikte, eğer hiç uyuz olmadıysanız, belirti ve semptomların başlaması altı hafta sürebilir. Herhangi bir belirti veya semptomunuz olsa bile hala uyuz yayırabileceğinizi hatırlamak önemlidir.

Uyuz belirtileri gösterebilecek belirti ve semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun.

Dermatit veya egzama gibi birçok cilt rahatsızlığı derideki kaşıntı ve küçük darbe ile ilişkilidir. Doktorunuz kesin nedeni belirlemenize yardımcı olabilir ve uygun tedaviyi almanızdan emin olabilirsiniz. Hamam ve reçetesiz hazırlıklar tıraş uykusunu ortadan kaldırmaz.

İnsanlarda uyuza neden olan sekiz bacaklı akar mikroskobiktir. Dişi akar cildinizin hemen altına yuvarlar ve yumurta bıraktığı bir tünel oluşturur. Yumurtalar yumurtadan çıkar ve akar larva cildinizin yüzeyine doğru ilerleyerek, olgunlaşır ve cildinizin diğer alanlarına veya diğer insanların derisine yayılabilir. Uyuz kaşınması, akarlara, yumurtalarına ve atıklarına karşı vücudunuzun alerjik reaksiyonundan kaynaklanır.

Yakın fiziksel temas ve daha az sıklıkla, enfekte kişiyle giyim veya yatak takımı paylaşmak akarları yayabilir.

Komplikasyonlar

Köpekler, kediler ve insanlar, kendi akarlarından farklı etkilenirler. Akar türlerinin her biri belirli bir konakçı türü tercih eder ve bu tercih edilen konakçıdan çok uzakta yaşamaz. Böylece insanlar, hayvan uyuz akarlarıyla temasından geçici bir cilt reaksiyonuna sahip olabilirler. Fakat insanların, insan uyuz akarları ile temastan kaynaklanabileceği gibi, bu kaynaktan tam uyuz bir uyuz geliştirmeleri pek muhtemel değildir.

HIV veya kronik lösemi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan kronik sağlık koşulları olan kişiler; Hastanelerde veya hemşirelik tesislerinde insanlar gibi çok hasta olan kişiler; Bakım evinde yaşlı insanlar

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Kuvvetli çizilmeler cildi tahrip edebilir ve impetigo gibi ikinci bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. İmpetigo, çoğunlukla staf (stafilokok) bakteriler ya da bazen streptokok bakterileri tarafından neden olan cildin yüzeysel bir enfeksiyonudur.

Sizin veya çocuğunuzun sahip olduğu herhangi bir belirti veya semptom listesini ve ne kadar süreyle listeleyin .; Döküntü geçirmiş olan diğer aile üyeleri gibi olası enfeksiyon kaynaklarını listeleyin .; Diğer sağlık sorunları ve sizin ya da çocuğunuzun aldığı ilaçların isimleri de dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgileri yazın; Doktorunuza sormaya özen göstermek istediğiniz soruları yazın.

Kabuklu uyuz olarak adlandırılan daha şiddetli bir uyuz şekli, aşağıdakileri içeren bazı yüksek risk gruplarını etkileyebilir:

Bu belirtilerin ve semptomların en muhtemel nedeni nedir? Olası diğer nedenler var mı ?; Hangi tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz ?; Tedavi sonrası semptomların ne derece iyileşmesini bekliyorsunuz ?; Önerdiğiniz tedavinin işe yarayıp yaramayacağını belirlemek için beni ne çocuğumu ne zaman göreceksiniz ?; Belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilecek evde ilaçlar veya kendine bakım adımları var mı? Ben miyim yoksa çocuğum bulaşıcı mudur? Ne kadar süreliğine?; Başkalarına bulaşma riskini azaltmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Testler ve teşhis

Kabuklu uyuz, aynı zamanda Norveç uyuzları denir, huysuz ve pul pul olma eğilimindedir ve vücudun geniş alanlarını kaplar. Çok bulaşıcıdır ve tedavisi zor olabilir.

Siz veya çocuğunuzda uyuz belirtileri ve semptomları varsa, aile doktorunuzla veya çocuk doktorunuzla randevu alın.

Fark ettiginiz belirtiler nelerdi? Bu belirti ve semptomları ilk fark ettiğiniz zaman? Bu belirti ve semptomlar zamanla kötüleşti mi? Çocuğunuzda döküntü varsa, vücudun hangi bölümlerinden etkileneceksiniz? Geçtiğimiz birkaç hafta içinde sık sık, yakın temas kuran biri ile döküntü, kaşınma ya da her ikisi birden vardı mı ?; Şu anda hamilelik veya hemşirelik mısınız ?; Şu anda çocuğunuz muamele görüyor veya siz misiniz ya da siz veya çocuğunuz yakın bir zamanda başka herhangi bir tıbbi durum için tedavi altına alınıyor mu ?; Siz veya çocuğunuz şu anda hangi ilaçları alıyor; reçeteli ve tezgah üstü ilaçlar, vitaminler ve takviyeler de dahil? Çocuğunuz çocuk bakımında mı?

Aşağıdaki bilgiler, randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Permethrin kremi, yüzde 5 (Elimit). Permethrin, uyuz akarlarını ve yumurtalarını öldüren kimyasallar içeren topikal bir kremdir. Genellikle yetişkinler, hamile kadınlar ve 2 ay ve daha yaşlı çocuklar için güvenli kabul edilir. Bu ilaç hemşirelik anneleri için önerilmez .; Lindane losyonu. Bu ilaç, aynı zamanda kimyasal bir muamele, yalnızca onaylanmış diğer tedavileri tolere edemeyen veya diğer tedavilerin başarısız olduğu kişiler için önerilir. Bu ilaç, 2 yaşından küçük çocuklar, hamilelik veya hemşirelik yaşları, yaşlılar veya 110 kilo (50 kilogram) dan daha ağır olan herhangi bir kimseyle güvenli değildir. Krotamiton (Eurax). Bu ilaç bir krem ​​veya losyon olarak bulunur. İki gün boyunca günde bir kez uygulanır. Bu ilaç, çocuklar veya hamile veya emziren kadınlar için önerilmez. Krotamiton ile sık tedavi başarısızlığı bildirilmiştir .; Ivermectin (Stromektol). Doktorlar, bu oral ilaçları, bağışıklık sistemi değiştirilmiş insanlar için, kabuklanıp kabaran insanlara veya reçeteli losyonlara ve kremlere cevap vermeyen insanlara reçete edebilirler. İvermectin, hamile veya emziren kadınlar için veya 33 kilo (15 kg) dan daha düşük ağırlığa sahip çocuklar için önerilmez.

Aşağıda doktorunuza uyuz hakkında soru soran bazı temel sorular bulunmaktadır.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha ayrıntılı olarak konuşmak istediğiniz herhangi bir noktaya gitmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Serin ve cildinizi ıslatın. Soğuk suda ıslatmak veya cildinizin tahriş olmuş bölgelerine serin, ıslak bir bez katmak kaşıntıyı en aza indirebilir .; Yatıştırıcı bir losyon uygulayın. Reçetesiz olarak temin edilen kalamin losyonu, hafif cilt tahrişlerinin acısını ve kaşıntısını etkili bir şekilde rahatlatabilir .; Antihistaminikler al. Doktorunuzun önerisi üzerine, tezgah üstü antihistaminlerin uyuzların neden olduğu allerjik belirtileri hafiflettiğini görebilirsiniz.

Tedaviler ve İlaçlar

Randevunuza kadar geçen süre içinde kaşınmayı azaltmak için evde ve tezgah üstünde (OTC) çözümler deneyin. Soğuk su, antihistaminikler ve kalamin losyonu rahatlatabilir. Çocuğunuz için hangi OTC ilaçları ve losyonları bulunduğunu doktorunuza sorun.

Tüm giysileri ve ketenleri temizleyin. Tedaviye başlamadan önce üç gün içinde kullanılan tüm giysileri, havluları ve yatak takımlarını yıkamak için sıcak sabunlu su kullanın. Yüksek ısı ile kurutun. Kuru temizleme eşyaları evde yıkanamaz .; Akarları aç. Yıkanamayacağınız parçaları mühürlü bir plastik torbaya yerleştirmeyi ve birkaç hafta boyunca garajda olduğu gibi dışarıda bırakmayı düşünün. Akarlar yiyeceksiz birkaç gün sonra ölürler.

Uyuz teşhis etmek için, doktorunuz karakteristik burrows dahil olmak üzere akar bulguları aramak için, cildinizi inceler. Doktorunuz bir akar yuvası bulduğunda, o mikroskop altında incelemek için cildinizin o bölgesinden kazıma yapabilir. Mikroskopik inceleme, akarların veya yumurtalarının varlığını belirleyebilir.

Uyuz tedavisi, ilaçlarla bulaşmayı ortadan kaldırmayı içerir. Bir doktor reçetesiyle birçok krem ​​ve losyon mevcuttur. Genelde ilaçları boynunuzdan aşağı doğru tüm vücuda uygularsınız ve ilaçları en az sekiz saat açık tutarsınız. Yeni yuvalar ve döküntüler ortaya çıkarsa, ikinci bir tedavi gereklidir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Uyuzlar o kadar kolay yayılır ki, doktorunuz uyuz uyuz işareti göstermezler bile tüm hanehalkı üyeleri ve diğer yakın temaslar için muhtemelen tedaviyi önerecektir.

Uyuz için yaygın olarak öngörülen ilaçlar arasında şunlar sayılabilir:

Önleme

Bu ilaçlar akarları derhal öldürmekle birlikte, kaşıntı tamamen birkaç hafta durmaz.

Uyuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doktorlar, bu ilaçları kullanamayan ya da kullanamayan insanlar için petrolatumda bulunan kükürt gibi diğer topikal ilaçları reçete edebilirler.

Akarları öldürmek için ilaç uyguladıktan sonra kaşıntı bir süre devam edebilir. Bu adımlar kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir

Yeniden sıçramayı önlemek ve akarların başkalarına yayılmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulayın

Uyuz hakkında daha fazlası

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)