Uyku yoksunluğu: yüksek tansiyon nedeni?

Muhtemelen. Günde altı saatten az uykunun artmış kan basıncıyla bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

Günde beş saat veya daha kısa bir süre uyuyan insanlar, yüksek tansiyon geliştirme riski altında olabilir veya zaten yüksek kan basıncını kötüleştirebilir. Günde beş ila altı saat arasında uyuyan insanlar için yüksek tansiyon riski de vardır.

Uykunun kanınızın stres hormonlarını düzenlemesine yardımcı olduğu ve sinir sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Zamanla, uyku eksikliği vücudunuzun stres hormonlarını düzenleme kabiliyetine zarar verebilir ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Günde yedi sekiz saat uyku, yüksek tansiyonun tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir. Özellikle yüksek tansiyonunuz varsa, daha iyi uyku almak için ipuçları için doktorunuzla konuşın.

Yüksek tansiyona katkıda bulunan uykusuzluğunuzun tedavi edilemeyen bir nedeni, obstrüktif uyku apnesi – uyku sırasında defalarca durup başlayıp nefes almaya başlamanıza neden olan bir uyku bozukluğudur. Tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissetmeniz, özellikle de horlama yapmanız durumunda doktorunuzla konuşun. Obstrüktif uyku apnesi nedeni olabilir ve kalp problemleri ve diğer sağlık sorunları kadar yüksek tansiyon riskinizi de artırabilir.

İle