Uyku apnesi hastalığı

Uyku apnesi, solunumun defalarca durduğu ve başladığı potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Yüksek sesle horlamışsanız uyku apneniz olabilir ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissedeceksiniz.

Başlıca uyku apneleri türleri şunlardır:

Belirtiler

Herhangi bir şekli uyku apnesi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Tedavi semptomlarınızı hafifletebilir ve kalp problemlerini ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Obstrüktif uyku apnesi, boğaz kasları gevşediğinde ortaya çıkan daha yaygın biçimdir; Beyniniz solunumu kontrol eden kaslara uygun sinyaller gönderdiğinde ortaya çıkan merkezi uyku apnesi; Tedavide ortaya çıkan merkezi uyku apnesi olarak da bilinen kompleks uyku apnesi sendromu, birisinin hem obstrüktif uyku apnesi hem de merkezi uyku apnesine sahip olduğunda ortaya çıkar.

Obstrüktif ve merkezi uyku apnelerinin belirtileri ve semptomları çakışır ve bazen uyku apnesi türünün belirlenmesini zorlaştırır. Obstrüktif ve merkezi uyku apnelerinin en yaygın bulgu ve belirtileri arasında

Tecrübeli biriyseniz veya partner bildirimlerinde aşağıdaki tıbbi uzmana danışın:

Birçok kişi, horlamayı potansiyel olarak ciddi bir şey işareti olarak düşünmüyorlar ve uyku apnesinin horlamış herkesi değil. Ancak yüksek sesle horlamayla karşılaşırsanız doktorunuzla konuşmaya dikkat edin, özellikle sessizlik dönemleri ile noktalanmış horlama.

Genelde obstrüktif uyku apnesinde daha belirgin olan yüksek sesle horlama; Uykudaki nefes kesilmesi episodları başkası tarafından tanık olur; Ani uyanışlar eşlik eden nefes darlığı, kısmen merkezi uyku apnesini gösterir; Kuru bir ağız veya boğaz ağrısı ile uyanış; Sabah baş ağrısı; Uykuda zorluk (uykusuzluk); Aşırı gündüz uykusu (aşırı uyuma); Dikkat sorunları; Sinirlilik

Doktorunuza kronik yorgunluk, uykulu ve huzursuzluk bırakan herhangi bir uyku problemini sorun. Aşırı gündüz uykusu (hipersomnia) uyku apnesine veya narkolepsi gibi diğer bozukluklara bağlı olabilir.

Başkalarının ya da kendinizin uykusunu bozacak kadar yüksek sesle horlama; Nefes darlığı, havayı solumak veya boğulmak sizi uykudan uyandırır; Uyku esnasında nefesinizde aralıklı duruşlar; Aşırı gündüz uykusu, çalışma, televizyon izlemek veya sürüş esnasında uykuya dalmanıza neden olabilir

Sebepler

Obstrüktif uyku apnesi, boğazınızın arkasındaki kaslar rahatladığında ortaya çıkar. Bu kaslar yumuşak damak, yumuşak damaktan (uvula), bademciklerden, boğazın yan duvarlarından ve dilden asılı olan üçgen doku parçasını destekler.

Kaslar gevşediğinde solunum yolunuz daralır veya nefes alırken kapanır ve yeterli miktarda nefes alamazsınız. Bu kanınızdaki oksijen seviyesini düşürebilir.

Beyniniz nefes alamama duygusunu algılar ve havayolunuzu tekrar açabilmeniz için sizi uykudan kıskandırır. Bu uyanış genellikle hatırlamadığınız kadar kısa.

Bir horlama, boğulma veya nefes nefese bir ses çıkarabilirsiniz. Bu desen, bütün gece boyunca beş ila 30 kez veya daha fazla kendisini tekrarlayabilir. Bu aksamalar, istenen derin, huzurlu uyku evrelerine erişme yeteneğinizi etkiler ve muhtemelen uyanık saatleriniz sırasında uykulu hissedeceksiniz.

Obstrüktif uyku apneli insanlar uykunun kesildiğinin farkında olmayabilirler. Aslında, bu tür uyku apnesi olan bazı insanlar bütün gece iyi uykuda olduklarını düşünüyorlar.

Risk faktörleri

Merkezi uyku apnesi, beyninizin solunum kaslarınıza sinyaller göndermediğinde uyku apnesinin daha az yaygın bir şeklidir. Bu, kısa bir süre nefes almak için hiç çaba göstermediğiniz anlamına gelir. Nefes darlığı ile uyanabilir veya uyumaya veya uykuda kalmaya zorlanabilirsiniz.

Fazla ağırlık. Obez olan insanlar dört kat uyku riskine sahiptir; Apnesi, normal kilolu insanlara yaparlar. Çevresindeki yağ depoları; Üst solunum yolunuz nefesinizi engelleyebilir. Ancak uykusu olan herkesi değil; Apne aşırı kilolu .; Boyun çevresi. Daha boyunlu boynu olan insanlar daha dar hava yollarına sahip olabilirler .; Boyun çevresi 17 inç (43 santimetre) ise, erkekler için risk artar; Ve daha büyük. Kadınlarda boyun çevresi olması durumunda risk artar; 15 inç (38 santimetre) veya daha fazla; Hava yolu daraldı. Doğal olarak dar boğazınızı miras almış olabilirsiniz .; Ya da, bademcikler veya adenoidler büyüyebilir ve özellikle hava yolunu tıkayabilir; Uyku apneli çocuklarda; Erkek olmak. Erkekler uyku apnesi olma ihtimali iki kat daha fazladır. Ancak kadınlar; Aşırı kiloluysa risklerini arttırırlar ve riskleri de yükselir gibi görünür; Menopozdan sonra; Yaşlı olmak. Uyku apnesi yaşlı erişkinlerde önemli ölçüde daha sık görülür .; Aile öyküsü. Uyku apnesi olan aile üyeleriniz varsa; Artmış risk altındadır .; Alkol kullanımı, sakinleştiriciler veya sakinleştiriciler. Bu maddeler rahatlar; Boğazındaki kaslar; Sigara içmek. Sigara içenler obstrüktif uykuya sahip olma ihtimalleri üç kat fazla; Apnea hiç içmeyen insanlardan daha fazla. Sigara içmek miktarı artırabilir; Iltihaplanma ve üst solunum yolunda sıvı tutulumu. Bu risk muhtemelen düşer; Sigarayı bıraktıktan sonra.; Burun tıkanıklığı. Burnunuz boyunca nefes almakta zorluk çekiyorsanız; – anatomik bir sorundan ya da alerjiden kaynaklı olsun – siz; Obstrüktif uyku apnesi gelişme olasılığı daha yüksektir.

Komplikasyonlar

Obstrüktif uyku apnesi, boğazındaki yumuşak dokuları destekleyen kaslarınız (diliniz ve yumuşak damak gibi) geçici olarak rahatlar. Bu kaslar gevşediğinde, solunum yolunuz daralıyor veya kapanıyor ve nefes kesiliyor.

Yaşlı olmak. Orta yaşlılar ve yaşlılar merkezi olma riski yüksektir; Uyku apnesi; Kalp rahatsızlıkları. Konjestif kalp yetmezliği olan insanlar daha fazla risk altındadır; Merkezi uyku apnesinin Narkotik ağrı kesici ilaçlar kullanmak. Opioid ilaçlar, özellikle uzun etkili; Metadon gibi olanlar, merkezi uyku apnesi riskini arttırır .; İnme. İnme geçiren insanlar merkezi uyku riskiyle karşı karşıya. Apnesi veya tedavide ortaya çıkan merkezi uyku apnesi.

Uyku apnesi, herkesi, hatta çocukları etkileyebilir. Ancak bazı faktörler; Uyku apnesi riskinizi artırmak

Gündüz yorgunluğu. Uyku apnesi ile ilişkili tekrarlanan uyanma; Normal, restoratif uykuyu imkansız kıl. Uyku apnesi olan insanlar genellikle yaşarlar; Ağır gündüz uyku hali, yorgunluk ve irritabilite; Konsantre olmakta zorluk çekebilirsiniz ve kendinizi işyerinde uykuya dalmak bulabilirsiniz; TV seyrederken veya sürüş esnasında. Uyku apneli insanlarda artış var; Motorlu araç ve işyeri kazalarının tehlikesi; Aynı zamanda huylu, huysuz veya depresif hissedebilirsiniz. Çocuklar ve ergenler; Uyku apnesi okulda kötü sonuç alabilir veya davranış sorunları yaşayabilir .; Yüksek tansiyon veya kalp problemleri. Kan oksijeninde ani düşmeler; Uyku apnesi sırasında ortaya çıkan düzeyler tansiyonu artırır ve zorlar; kardiyovasküler sistem. Obstrüktif uyku apneniz varsa, yüksek riskiniz; Kan basıncı (hipertansiyon), yapmamanızdan daha büyük .; Obstrüktif uyku apnesi tekrarlayan kalp krizi riskini artırabilir; Atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp atışları. Obstrüktif uyku apnesi; İnme riskini arttırır. Altta yatan kalp rahatsızlığı varsa, bu çoklu; Düşük kan oksijen atakları (hipoksi veya hipoksemi) ani ölümle sonuçlanabilir; Düzensiz bir kalp atışından; 2 tip diyabet. Uyku apneli hastaların gelişme olasılığı daha yüksektir; Insülin direnci ve tip 2 diyabet uykusuz kişilerle karşılaştırıldığında; Düzensizlik; Metabolik sendrom. Bu bozukluk diğer risk faktörlerinin bir toplamıdır; Yüksek kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Metabolikliği oluşturan koşullar; Sendromu, yüksek tansiyon, anormal kolesterol, yüksek kan şekeri; Ve arttırılmış bir bel çevresi; İlaçlar ve cerrahi ile ilgili komplikasyonlar. Obstrüktif uyku apnesi; Bazı ilaçlar ve genel anestezi ile ilgili bir endişe kaynağıdır. İnsanlar; Uyku apnesinin, büyük cerrahiyi takiben komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek olabilir; Çünkü özellikle sakinleştiğinde ve yalan söylediklerinde, nefes alma problemlerine yatkındırlar; Sırtlarında. Ameliyat etmeden önce doktorunuza uyuduğunuzu söyleyin; Apne ve nasıl tedavi edildiği .; Karaciğer sorunları. Uyku apneli kişilerin anormal olması daha olası; Karaciğer fonksiyon testleri sonuçları ve bunların karaciğerlerinin işaret gösterme eğilimi daha yüksek; Yara izi. Bu, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen bir durumdur .; Uyku çeken ortaklar. Yüksek sesle horlama etrafınızdakileri tutabilir; Iyi dinlenmek ve sonuçta ilişkilerinizi kesmek. Nadir değildir; Bir eşin başka bir odaya veya evin başka bir katına gitmesi için; Uyuyabilmek için. Horlanmadaki kişilerin çoğu yataklı uykusu uykudan mahrum olabilir; Hem de.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Uyku apnesi ciddi bir tıbbi durumdur. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Gündüz yorgunluğu. Uyku apnesi ile ilişkili tekrarlanan uyanma; Normal, restoratif uykuyu imkansız kıl. Uyku apnesi olan insanlar genellikle yaşarlar; Ağır gündüz uyku hali, yorgunluk ve sinirlilik.

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamanın farkında olun. Randevu aldığınız sırada, diyetinizi değiştirme veya uyku günlüğü tutma gibi önceden yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sorun. Randevu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünse bile, yaşadığınız belirtileri not edin .; Yakınlardaki yaşam değişiklikleri veya büyük stres gibi şeyler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not alın .; Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin bir listesini yapın .; Mümkünse, bir aile üyesine veya arkadaşınıza sorun. Eşlik eden biri, kaçırdığınız veya unuttuğunuz bilgileri hatırlıyor olabilir. Ve yatakta eşiniz semptomlarınızdan çok sizin olduğunuzdan haberdardır, onunla birlikte olmanızda yardımcı olabilir .; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Konsantre olmakta zorluk çekebilirsiniz ve kendinizi işyerinde uykuya dalmak bulabilirsiniz; TV seyrederken veya sürüş esnasında. Uyku apneli insanlarda artış var; Motorlu taşıt ve işyerinde kaza tehlikesi.

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Ne tür testlere ihtiyacım var? Bu testler özel hazırlık gerektiriyor mu? Durumum muhtemelen geçici mi yoksa uzun süreli mi? Hangi tedaviler mevcuttur ?; Benim için en iyi olanın hangisi olacağını düşünüyorsunuz? Başka sağlık koşullarım var. Bu koşulları nasıl en iyi şekilde yönetebilirim ?; Bir uzman görmem gerekir mi ?; Benimle eve götürebilecek broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Aynı zamanda huylu, huysuz veya depresif hissedebilirsiniz. Çocuklar ve ergenler; Uyku apnesi okulda kötü sonuç alabilir veya davranış sorunları yaşayabilir.

Yüksek tansiyon veya kalp problemleri. Kan oksijeninde ani düşmeler; Uyku apnesi sırasında ortaya çıkan düzeyler tansiyonu artırır ve zorlar; kardiyovasküler sistem. Obstrüktif uyku apneniz varsa, yüksek riskiniz; Kan basıncı (hipertansiyon) yapmadığınızdan daha büyük.

Belirtileri ne zaman hissetmeye başladın? Belirtileriniz sürekli midir yoksa gelip gidecek mi? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Eşiniz belirtilerini nasıl açıklıyor; Uyku sırasında nefes almayı bırakıp bırakmadığınızı biliyor musunuz? Öyleyse, kaç gece bir gece? Belirtilerinize yardımcı olan herhangi bir şey var mı? Uyku pozisyonu veya alkol tüketimi gibi belirtilerinizi kötüleştirecek bir şey var mı?

Testler ve teşhis

Obstrüktif uyku apnesi tekrarlayan kalp krizi riskini artırabilir; Atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp atışları. Obstrüktif uyku apnesi; İnme riskini arttırır. Altta yatan kalp rahatsızlığı varsa, bu çoklu; Düşük kan oksijen atakları (hipoksi veya hipoksemi) ani ölümle sonuçlanabilir; Düzensiz bir kalp atışından.

Yanınızda uyumaya çalışın. Yanınızda uyuduğunuzda çoğu uyku apnesi formları daha hafiftir .; Yatmadan önce alkolden kaçının. Alkol obstrüktif ve kompleks uyku apnesini kötüleştirir. Yataktan önce dört ila altı saat alkolden kaçının .; Sedatif ilaçlardan kaçının. Sizi rahatlatan veya sizi uykulu hale getiren uyuşturucu da uyku apnesini kötüleştirebilir .; Eğer boğulmuşsanız, araba kullanmaktan kaçının. Uyku apneniz varsa, anormal uykulu olabilir, bu da sizi motorlu araç kazaları riskine sokabilir. Bazen yakın arkadaşınız veya aile üyeniz, hissettiğinizden daha uykulu görünmenizi söyleyebilir. Eğer bu doğruysa, sürüşten kaçınmaya çalışın.

Siz veya eşiniz sizin uyku apneniz olduğundan şüphelenirse, muhtemelen ilk doktorunuzu göreceksiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda bir randevu ayarlamasını talep ettiğinizde hemen bir uyku uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var çünkü randevunuz için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Tedaviler ve İlaçlar

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle önceden bir soru listesi hazırlamak ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Uyku apnesi için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Gece polimeriografisi. Bu test sırasında, kalp, akciğer ve beyin aktivitenizi, solunum modellerini, kol ve bacak hareketlerini ve kan oksijen seviyelerini izlerken uyuyorsunuz.; Evde uyku testleri. Bazı durumlarda, doktorunuz uyku apnesini teşhis etmek için evde kullanılmak üzere basitleştirilmiş testler yapabilir. Bu testler genellikle kalp atış hızı, kan oksijen seviyesi, hava akışı ve solunum şekillerini ölçmeyi içerir. Uyku apneniz varsa, test sonuçları apneler sırasında oksijen seviyenizde düşüşler gösterecek ve ardından uyanışlarla yükselir .; Sonuçlar anormal ise, doktorunuz daha fazla test yapmadan bir tedavi reçete edebilir. Taşınabilir izleme cihazları, tüm uyku apne vakalarını tespit etmez, bu nedenle doktorunuz ilk sonuçlarınız normal olsa bile polisomnografi önermektedir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Doktorunuz sorabilir

Uyku apnesi hakkında daha fazla bilgi edinin

Doktorunuz belirtilerinize ve belirtilerinize dayanarak bir değerlendirme yapabilir veya sizi bir uyku bozukluğu merkezine yönlendirir. Orada, bir uyku uzmanı, daha ileri değerlendirme ihtiyacınız konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Böyle bir değerlendirme sıklıkla uyku esnasında solunum ve diğer vücut işlevlerinin gece boyunca izlenmesini içerir. Evdeki uyku testi de bir seçenek olabilir. Uyku apnesini saptamaya yönelik testler şunları içerebilir:

Evde uyku testleri. Bazı durumlarda, doktorunuz uyku apnesini teşhis etmek için evde kullanılmak üzere basitleştirilmiş testler yapabilir. Bu testler genellikle kalp atış hızı, kan oksijen seviyesi, hava akışı ve solunum şekillerini ölçmeyi içerir. Uyku apneniz varsa, test sonuçları, apneler sırasında ve sonrasında uyanma olaylarıyla birlikte oksijen seviyenizde düşüşler gösterecektir.

Sonuçlar anormal ise, doktorunuz daha fazla test yapmadan bir tedavi reçete edebilir. Taşınabilir izleme cihazları, tüm uyku apne vakalarını tespit etmez, bu nedenle doktorunuz ilk sonuçlarınız normal olsa bile polisomnografi önermektedir.

Obstrüktif uyku apneniz varsa, doktorunuz burun veya boğazdaki tıkanıklığı gidermek için bir kulak, burun ve boğaz doktoruna başvurabilir. Merkezi uyku apnesinin nedenlerini araştırmak için kalp doktoru (kardiyolog) veya sinir sisteminde uzmanlaşmış bir doktor (nörolog) tarafından yapılan bir değerlendirme gerekli olabilir.

Uyku apnesi hakkında daha fazlası

Daha hafif uyku apne vakaları için, doktorunuz yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir; Kilo vermek veya sigarayı bırakmak gibi. Ve nazal alerjiniz varsa; Doktorunuz alerjiniz için tedavi önerecektir. Eğer bu önlemler alınırsa; Belirtilerinizi ve semptomlarınızı iyileştirmeyin veya apneniz şiddetli ila orta şiddette ise; Bir dizi başka tedaviler mevcuttur.

Bazı cihazlar bloke bir hava yolunun açılmasına yardımcı olabilir. Diğer vakalarda ameliyat; Gerekli olabilir. Obstrüktif uyku apnesi tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP). Varsa; Orta ila şiddetli uyku apnesi, size teslim eden bir makineden yararlanabilirsiniz; Hava basıncı, uyurken burnunuzun üzerine yerleştirilen bir maske ile. İle; CPAP (SEE-pap), hava basıncı çevredekinden biraz daha yüksek; Havayı alır ve üst solunum yollarını açık tutmak için yeterlidir; Apne ve horlama.

CPAP, uyku apnesinin tedavisinde en yaygın ve güvenilir yöntem olmasına rağmen; Bazı insanlar hantal ya da rahatsız buluyor. Bazı insanlar CPAP’den vazgeçerler; Ancak bazı uygulamalarla çoğu kişi kayışların gerginliğini ayarlamayı öğrenir; Rahat ve güvenli bir uyum sağlamak için.

Rahat bir maske bulmak için birden fazla maske denemek gerekebilir .; Bazı insanlar, CPAP sistemleri ile birlikte bir nemlendirici kullanarak da faydalanırlar .; Sorun yaşarsanız CPAP makinesini kullanmayı bırakmayın. Kontrol edin; Doktorunuz sizi daha rahat hissettirmek için hangi değişiklikleri yapabildiğini görmelidir.

Ayrıca, hala tedaviye rağmen horlamaya devam ediyorsanız doktorunuza danışın; Veya tekrar horlamaya başlayın. Ağırlığınız değişirse,; CPAP makinesinin ayarlanması gerekebilir.

Ekspirasyonel pozitif hava yolu basıncı (EPAP). Bu küçük; Uykuya geçmeden önce tek kullanımlık cihazlar her burun deliğine yerleştirilir .; Cihaz hava serbestçe dolaşımını sağlayan bir vana, ancak nefesiniz tükendiğinde; Hava, valf içindeki küçük deliklerden geçmelidir. Bu basınç artar; Havayolu ve onu açık tutar.

Bu cihaz hafif hafif kişilerde horlama ve gündüz uykusuzluğunu azaltmaya yardımcı olabilir; Obstrüktif uyku apnesi. Ve kimin hoş görmediği bazı insanlar için bir seçenek olabilir; CPAP.

Sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP). Varsa; Orta ila şiddetli uyku apnesi, size teslim eden bir makineden yararlanabilirsiniz; Hava basıncı, uyurken burnunuzun üzerine yerleştirilen bir maske ile. İle; CPAP (SEE-pap), hava basıncı çevredekinden biraz daha yüksek; Havayı alır ve üst solunum yollarını açık tutmak için yeterlidir; Apne ve horlama .; CPAP, uyku apnesinin tedavisinde en yaygın ve güvenilir yöntem olmasına rağmen; Bazı insanlar hantal ya da rahatsız buluyor. Bazı insanlar CPAP’den vazgeçerler; Ancak bazı uygulamalarla çoğu kişi kayışların gerginliğini ayarlamayı öğrenir; Rahat ve güvenli bir uyum sağlamak için; Rahat bir maske bulmak için birden fazla maske denemek gerekebilir .; Bazı insanlar, CPAP sistemleri ile birlikte bir nemlendirici kullanarak da faydalanırlar .; Sorun yaşarsanız CPAP makinesini kullanmayı bırakmayın. Kontrol edin; Doktorunuz sizi daha rahat hissettirmek için hangi değişiklikleri yapabileceğini görecektir .; Ayrıca, hala tedaviye rağmen horlamaya devam ediyorsanız doktorunuza danışın; Veya tekrar horlamaya başlayın. Ağırlığınız değişirse,; CPAP makinesinin ayarlanması gerekebilir .; Diğer hava yolu basıncı cihazları. CPAP devam ederse; Sizin için bir sorun, hava yolu basıncının farklı bir türünü kullanabilir; Uyurken basıncını otomatik olarak ayarlayan cihaz (Auto-CPAP); İki seviyeli pozitif hava yolu basıncı (BiPAP) sağlayan üniteler de mevcuttur .; Nefes alırken bunlar daha fazla baskı sağlar ve nefesinizi verdiklerinde daha az baskı sağlarlar .; Ekspirasyonel pozitif hava yolu basıncı (EPAP). Bu küçük; Uykuya geçmeden önce tek kullanımlık cihazlar her burun deliğine yerleştirilir .; Cihaz hava serbestçe dolaşımını sağlayan bir vana, ancak nefesiniz tükendiğinde; Hava, valf içindeki küçük deliklerden geçmelidir. Bu basınç artar; Hava yolu ve onu açık tutar .; Bu cihaz hafif hafif kişilerde horlama ve gündüz uykusuzluğunu azaltmaya yardımcı olabilir; Obstrüktif uyku apnesi. Ve kimin hoş görmediği bazı insanlar için bir seçenek olabilir; CPAP ;; Ağız aletleri. Başka bir seçenek de ağız içi bir alet giymek; Boğazınızı açık tutmak için tasarlanmıştır. CPAP oraldan daha güvenilirdir; Aletleri kullanabilir, ancak oral aletler daha kolay kullanılabilir. Bazıları; Çenenizi öne getirerek boğazınızı açın, bazen rahatlayabilirsiniz; Horlama ve hafif obstrüktif uyku apnesi; Bir takım cihazlar diş hekiminizden temin edilebilir. Farklı denemeniz gerekebilir; Cihazlar sizin için uygun olanı bulmadan önce. Doğru uygunluğu bulduğunuzda; Birinci aşamada diş hekimi ile tekrar tekrar görüşmeniz gerekecek; Yıl sonra da düzenli olarak bundan sonra uyumun iyi olmasını sağlamak için; Belirtilerinizi ve belirtilerinizi yeniden değerlendirmek.

Ağız aletleri. Başka bir seçenek de ağız içi bir alet giymek; Boğazınızı açık tutmak için tasarlanmıştır. CPAP oraldan daha güvenilirdir; Aletleri kullanabilir, ancak oral aletler daha kolay kullanılabilir. Bazıları; Çenenizi öne getirerek boğazınızı açın, bazen rahatlayabilirsiniz; Horlama ve hafif obstrüktif uyku apnesi.

Bir takım cihazlar diş hekiminizden temin edilebilir. Farklı denemeniz gerekebilir; Cihazlar sizin için uygun olanı bulmadan önce. Doğru uygunluğu bulduğunuzda; Birinci aşamada diş hekimi ile tekrar tekrar görüşmeniz gerekecek; Yıl sonra da düzenli olarak bundan sonra uyumun iyi olmasını sağlamak için; Belirtilerinizi ve belirtilerinizi yeniden değerlendirmek.

Doku çıkarma. Uvulopalatofaringoplasti olarak adlandırılan bu işlem sırasında; Doktorunuz dokuyu ağzınızın arka kısmından ve boğazınızın üstünden çıkarır .; Bademcikleriniz ve adenoidleriniz de genellikle çıkarılır. Bu tür ameliyatlar; Boğaz yapılarının titreşmesini ve horlamaya neden olmasını engellemekte başarılı olabilir .; CPAP’dan daha az etkilidir ve güvenilir bir tedavi olarak görülmez; Obstrüktif uyku apnesi.; Boğazınızın arkasındaki dokuları yüksek radyofrekans enerjiyle (radyofrekans; ablasyonla) çıkartmak CPAP veya ağız aletlerini tolere edemeyen insanlar için bir seçenek olabilir .; Çene yeniden konumlandırma. Bu prosedürde, çeneniz ilerletilir; Yüzdeki kemiklerin kalanından. Bu, dilin arkasındaki alanı büyütür; Ve yumuşak damak, tıkanıklığı azaltma olasılığı daha düşüktür. Bu prosedür; Maksillomandibular ilerleme .; İmplantlar. Plastik çubuklar cerrahi olarak implante edilir; Lokal anestezi aldıktan sonra yumuşak damak; Yeni bir hava geçidi oluşturma (trakeostomi). Yapabilirsin; Diğer tedaviler başarısız olduysa ve ciddi haliniz varsa bu ameliyat biçimine ihtiyacınız vardır; Hayatı tehdit eden uyku apnesi. Bu prosedürde cerrah açılış yapar; Boynunuza yerleştirin ve nefes aldığınız bir metal veya plastik tüp ekleyin .; Açılışını gün boyunca kapalı tut. Ama geceleri onu ortaya çıkarıyorsun; Havanın ciğerlerinizden içeri ve dışarı akmasına izin vererek engellenen hava geçişini atlayın; Boğazında

Ameliyat genellikle diğer tedavilerin başarısız olduktan sonra bir seçenektir. Genellikle; Diğer tedavi seçeneklerinin en az üç ayda bir denenmesi önerilmektedir; Ameliyatı düşünüyor. Bununla birlikte, belirli çene yapısına sahip birkaç kişi için; Sorunlar, bu iyi bir ilk seçenektir.

Uyku apnesi ameliyatının amacı hava yolunu burnunuzdan büyütmektir; Titreşen ve horlamanıza neden olan veya tıkanmış olabilecek boğaz veya boğaz; Üst hava geçişleriniz ve uyku apnesine neden olun. Cerrahi seçenekler; Dahil etmek

Doku çıkarma. Uvulopalatofaringoplasti olarak adlandırılan bu işlem sırasında; Doktorunuz dokuyu ağzınızın arka kısmından ve boğazınızın üstünden çıkarır .; Bademcikleriniz ve adenoidleriniz de genellikle çıkarılır. Bu tür ameliyatlar; Boğaz yapılarının titreşmesini ve horlamaya neden olmasını engellemekte başarılı olabilir .; CPAP’dan daha az etkilidir ve güvenilir bir tedavi olarak görülmez; Obstrüktif uyku apnesi.

Boğazınızın arkasındaki dokuları yüksek radyofrekans enerjiyle (radyofrekans; ablasyonla) çıkartmak, CPAP veya ağız aletlerini tolere edemeyen insanlar için bir seçenek olabilir.

Yeni bir hava geçidi oluşturma (trakeostomi). Yapabilirsin; Diğer tedaviler başarısız olduysa ve ciddi haliniz varsa bu ameliyat biçimine ihtiyacınız var; Hayatı tehdit eden uyku apnesi. Bu prosedürde cerrah açılış yapar; Boynunuza yerleştirin ve nefes aldığınız bir metal veya plastik tüp takın.

Polipleri çıkarmak ya da arasında eğri bir bölüm düzeltmek için burun ameliyatı; Burun delikleriniz (sapmış nazal septum); Genişletilmiş bademcikleri veya adenoidleri çıkarmak için cerrahi; Zayıflama ameliyatı

Açılışını gün boyunca kapalı tut. Ama geceleri onu ortaya çıkarıyorsun; Havanın ciğerlerinizden içeri ve dışarı akmasına izin vererek engellenen hava geçişini atlayın; Boğazında

Diğer ameliyat türleri horlamayı azaltmaya ve tedaviye katkıda bulunabilir; Hava kanallarını temizleyerek veya genişleterek uyku apnesinin

Merkezi ve kompleks uyku apnesi tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Bilevel pozitif hava yolu basıncı (BiPAP). CPAP’ın aksine; Nefes alırken üst solunum yolunuza sabit ve sürekli bir basınç kazandıran; In-out ve azaldığınızda, BiPAP daha yüksek bir basınca yükselir; Nefes alırken daha düşük bir basınca.

İlişkili tıbbi problemler için tedavi. Olası nedenler; Merkezi uyku apnesinin “kalp ya da nöromüsküler rahatsızlıkları” ve tedavisi; Bu koşullar yardımcı olabilir. Örneğin, kalp yetmezliği tedavisini optimize etmek; Merkezi uyku apnesini ortadan kaldırabilir .; Tamamlayıcı oksijen. Tamamlayıcı oksijeni kullanırken; Merkezi uyku apneniz varsa uyku yardımcı olabilir. Çeşitli oksijen biçimleri; Akciğerlerinize oksijen sağlamak için farklı cihazların yanı sıra mevcut .; Adaptif servo-havalandırma (ASV). Bu son zamanlarda onaylandı; Hava akışı cihazı normal solunum modelinizi öğrenir ve bilgileri saklar; Dahili bir bilgisayarda. Uyku modundan sonra makine şu işlemleri yapmak için basınç uygular; Solunum deseninizi normalleştirin ve nefeslerinizdeki duraklamaları önleyin. ASV; Hava yolu basıncının diğer formlarından daha başarılı olduğu görülmektedir; Bazı insanlarda kompleks uyku apnesinin tedavisinde; Sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP). Bu method; Obstrüktif uyku apnesinde de kullanılan, basınçlı bir maske takmayı içerir; Uyurken burnunun üzerinden. CPAP horlamayı ortadan kaldırabilir ve uykuyu önleyebilir; Apne. Obstrüktif uyku apnesi’nde olduğu gibi, cihazı yönlendirildiği şekilde kullanmanız önemlidir .; Maskeniz rahatsız oluyorsa veya basınç çok güç hissediyorsa, sizinle konuşun; Doktor böylece ayarlamalar yapılabilir .; Bilevel pozitif hava yolu basıncı (BiPAP). CPAP’ın aksine; Nefes alırken üst solunum yolunuza sabit ve sürekli bir basınç kazandıran; In-out ve azaldığınızda, BiPAP daha yüksek bir basınca yükselir; Nefes alırken daha düşük bir basınca; Bu tedavinin amacı, merkezdeki zayıf soluma modeline yardımcı olmaktır; Uyku apnesi. Bazı BiPAP cihazları otomatik olarak nefes alacak şekilde ayarlanabilir; Cihaz, çok fazla saniyeden sonra almadığınızı tespit ederse.

Bu tedavinin amacı, merkezdeki zayıf soluma modeline yardımcı olmaktır; Uyku apnesi. Bazı BiPAP cihazları otomatik olarak nefes alacak şekilde ayarlanabilir; Cihaz, çok fazla saniyeden sonra almadığınızı tespit ederse.

Bu tedavilerin yanı sıra farklı TV reklamlarını okuyabilir, duyabilir veya görebilirsiniz; Uyku apnesi tedavileri. Daha önce herhangi bir tedavi hakkında doktorunuzla konuşun; Bunun ne kadar faydalı olabileceğini öğrenmek için denemelisin.

Horlamayı ortadan kaldırmak ve uyku apnesini önlemek için, doktorunuz sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) makinesi denilen bir cihazı önerebilir. Bir CPAP makinesi, üst solunum yollarını açık tutmak için horlama ve apnenin önlenmesi için maskeye yeterince hava basıncını verir.

Birçok durumda, öz bakım, obstrüktif uyku apnesi ve muhtemelen merkezi uyku apnesi ile başa çıkmanız için en uygun yol olabilir. Bu ipuçlarını deneyin

Fazla kilo verin. Aşırı kiloda bile hafif bir kayıp boğazındaki daralmayı giderebilir. Bazı durumlarda sağlıklı bir kiloya dönerseniz uyku apnesi tamamen rahatlayabilir. Ancak kilo tekrar kazanırsanız, uyku apnesi muhtemelen geri gelecektir .; Egzersiz. Düzenli egzersiz, kilo vermeden bile obstrüktif uyku apnesinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. İyi bir hedef, canlı performans yürüyüşü gibi haftanın bir gününde 30 dakikalık ılımlı etkinlik elde etmeye çalışmaktır .; Alkol ve bazı ilaçlar sakinleştiriciler ve uyku hapları gibi. Bunlar boğazınızın arkasındaki kasları rahatlatarak nefes almaya müdahale eder .; Sırtınızdan ziyade yanınızda veya karnınızda uyun. Sırt üstünüzde uyuyorsanız, diliniz ve yumuşak damağınız boğazının arkasına dayanabilir ve hava yolunu tıkayabilir. Sırtınızdaki uykuyu önlemek için, pijama tepenizin arkasında bir tenis topu dikmeyi deneyin .; Burun pasajlarınızı geceleri açık tutun. Burun pasajlarınızı açık tutmaya yardımcı olması için saline burun spreyi kullanın. Burun tıkanıklığı giderme ilaçlarını veya antihistaminikleri kullanma konusunda doktorunuzla konuşun; çünkü bu ilaçlar genellikle yalnızca kısa süreli kullanım için önerilir; Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Sigara, obstrüktif uyku apnesini kötüleştirir.

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)