Tekrarlayan meme kanseri tedavileri ve ilaçlar

Tedavi seçenekleriniz, hastalığın derecesi, hormon reseptör statüsü, ilk meme kanseri için aldığınız tedavi türü ve genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Doktorunuz ayrıca hedeflerinizi ve tedavi için p’nizi de göz önüne alır.

Lokal tekrarlama tedavisi tipik olarak bir operasyonla başlar ve eğer daha önce almadıysanız radyasyon içerebilir. Kemoterapi ve hormon tedavisi de önerilebilir.

Cerrahi. Tekrarlayan meme kanseri meme ile sınırlı ise, tedavi genellikle kalan meme dokusunun çıkarılmasını içerir.

İlk kanseriniz lumpektomi ile tedavi edildiyse, doktorunuz göğüs dokularının – lobüller, kanallar, yağ dokusu, cilt ve emzik tümüyle çıkarmak için bir mastektomi önermektedir.

Yerel yinelemenin tedavisi

Bölgesel rekürrensi tedavi etme

İlk meme kanseriniz mastektomi ile tedavi edilip kanser göğüs duvarına geri dönüyorsa, yeni kanseri normal doku marjıyla birlikte çıkarmak için ameliyat olabilirsiniz.

Yakın lenf nodlarında lokal rekürrense gizli kanser eşlik edebilir. Bu nedenle cerrah, yakındaki lenf nodlarının bir kısmını veya tamamını lenf bezlerinin ilk tedavisi sırasında çıkarılmadıysa çıkarabilir.

Metastatik rekürrensi tedavi etme

Bölgesel göğüs kanseri tekrarında tedaviler şunları içerir:

Metastatik meme kanseri için birçok tedavi mevcuttur. Seçenekleriniz, kanserinizin nerede yayılmış olduğuna bağlı olacaktır. Bir tedavi çalışmazsa veya çalışmazsa, başka tedaviler deneyebilirsiniz.

Genel olarak, metastatik bir meme kanseri tedavisinin amacı hastalığın tedavisi değildir. Tedavi, daha uzun yaşamanıza ve kanserin neden olduğu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz tedaviden toksik etkileri en aza indirirken belirtilerinizi kontrol etmek arasında bir denge kurmaya çalışır. Amaç, olabildiğince uzun süre yaşamanıza yardımcı olmaktır.

Tedaviler aşağıdakileri içerebilir: