Sparfloksasin

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Sparfloxacin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Florokinolon

Sparfloxacin, bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır. Bununla birlikte, sparfloxacin soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonlarında çalışmaz.

Sparfloxacin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sparfloxacin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sparfloxacin’e veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Benzer ilaçların genç hayvanlarda kemik gelişim sorunlarına neden olduğu gösterildiğinden 18 yaşına kadar olan çocuklarda sparfloksasin kullanımında dikkat edilmesi önerilir. Bununla birlikte, doktorunuz diğer ilaçlar kullanılamıyorsa, sparfloksasin kullanmayı tercih edebilir.

Sparfloxacin, yaşlı hastalarda incelenmiştir ve genç yetişkinlerden farklı yan etkilere veya başka problemlere neden olduğu bulunmamıştır.

Sparfloxacin’i kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Sparfloksasin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilinmesi önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sparfloxacin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Sparfloxacin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sparfloxacin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sparfloxacin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Sparfloksasin yemeklerle veya boş bir karnında veya süt ürünleriyle veya kafein içeren ürünler ile alınabilir.

Sparfloksasin ile tedavi edilirken bol miktarda sıvı tüketin. Fazla su içmek, sparfloksasinin istenmeyen bazı etkilerini önlemeye yardımcı olacaktır.

Sparfloxacin, kan veya idrarda sabit bir miktar olduğunda en iyi sonucu verir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gece ve gündüz eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, günde bir doz alacaksanız, her gün aynı saatte almayı deneyin.

Sparfloxacin’in dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama sparfloxacin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir sparfloksasin dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Alüminyum, kalsiyum veya magnezyum içeren antasitler, demir takviyeleri, sukralfat veya çinko kullanıyorsanız onları sparfloksasin kullandığınız anda almayın. Bu ilaçları sparfloxacin aldıktan en az 4 saat sonra almak en iyisidir. Bu ilaçlar sparfloksasinin düzgün çalışmasını önleyebilir.

Sparfloxacin’in Doğru Kullanımı

Sparfloksasin kullanan bazı insanlar normalden çok güneş ışığına karşı daha hassastırlar. Kısa bir süre güneş ışığına maruz kalma, şiddetli güneş yanığına, deri kızarma, kızarıklık, kaşınma veya renk değişikliği veya görme değişikliğine neden olabilir. Sparfloksasin kullanmaya başladığınızda

Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın. Önümüzdeki 5 gün boyunca veya reaksiyon durana kadar doğrudan güneş ışığı ve yapay ışıktan uzak durun (örn. Güneş lambası, bronzlaşma yatağı veya kabin).

Ciltte kızarıklık veya diğer alerjik reaksiyon belirtileri görürseniz, sparfloksasin almayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Sparfloksasin bazı kişilerin baş dönmesi, başın kurusu, uyuşuk veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce sparfloxacin’e nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüzde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Sparkafoksasin nadiren bir iltihaplanma veya hatta bir tendonun yırtılmasına (kemikler kaslara bağlanan kordon) neden olabilir. Egzersiz sonrası tendonda ani bir ağrı hissederseniz (örneğin, ayak bileğinizde, dizinizin veya bacağınızın, bacaklar, omuz, dirsek veya bilekte) sparfloksasin almayı bırakın ve doktorunuza danışın. Dinlenin ve doktor tendonu yaralamamaya veya yırtmamaya özen gösterene kadar egzersiz yapmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Sparfloxacin Kullanılırken Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Sparfloksasin kullanımını bıraktıktan sonra yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Sparfloxacin Yan Etkiler

Sparfloksasin

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Pnömoni siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Bronşit siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, Augmentin

Lepra, Kenar çizgisi rifampin, Rifadin, Rimaktan