Sonat

Terapötik Sınıf: Barbarus Olmayan Hipnotik

Sonata için Kullanır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Uyku ilaçları, özel bir hafıza kaybı veya “amnezi” yapabilir. Bu gerçekleştiğinde, bir kişi ilacı kullanması ile etkileri aşınması arasındaki birkaç saat boyunca neler olduğunu hatırlamaz. Çoğu kişi ilaçları aldıktan sonra uykuya daldığından, bu genellikle bir sorun değildir. Çoğu durumda hafıza problemleri, zaleplon alarak tekrar aktif olmanız gerekmeden önce en az 4 saat uyku çekebildiğiniz zaman önlenebilir. Hafıza problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmaya dikkat edin.

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın zaleplonun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda zaleplonun yararlılığını sınırlayacak geriatriya özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, karışıklık ve düşme, zolpidem’in etkilerine karşı genellikle genç erişkinlerden daha hassas olan yaşlılarda görülme eğilimindedir. Yaşlı hastalar, istenmeyen etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için daha düşük bir doz gerektirebilir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Sonat Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Fazlaca alınıyorsa alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir).

Yatmadan önce, uyumaya hazır olduğunuzda zaleplon’u alın. Bu ilaç sizi uyumanız için çok çabuk çalışır.

Zamanlamanız size en az 4 saat uyku çekmenize izin vermediğinde bu ilacı almayın. Bundan önce uyanmanız gerekiyorsa, uykulu hissetmeye devam edin ve hafıza sorunları yaşayabilirsiniz, çünkü ilacın etkileri şu şekildedir: Yıpranma zamanı.

Zaleplon yiyeceklerle veya gıdalarla birlikte veya tam veya boş karnıyla alınabilir. Bununla birlikte, bu ilacın ağır veya yüksek yağlı bir yemekle birlikte veya hemen ardından alınması, zaleplonun hızlı çalışmamasına neden olabilir.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sonat’ın Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Zaleplon’u 7-10 günden fazla almayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşün. Bundan daha uzun süre devam eden uykusuzluk başka bir tıbbi problemin işareti olabilir.

Bu ilaç, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlardır: sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar, nöbetler için ilaçlar, kas gevşeticiler veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestetik. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı insanlara, özellikle yaşlı insanlara, uykulu, baş dönmesi, başın çarpması, beceriksiz veya kararsız hale gelmesine veya normalden daha az uyanık olmasına neden olabilir. Zaleplon yatmadan alınıyor olsa da, bazı insanlar uyuşuk hissetmelerine ya da ortaya çıkma konusunda daha az dikkatli olmalarına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce zaleplon’a tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde, kararsız halde veya uyanık olmayan veya iyi göremediğinizde tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmakta olduğunuzdan emin olun.

Zaleplon kullanırken alışılmadık ve garip düşünceler veya davranışlar geliştirirseniz, doktorunuzla görüşün. Bu ilacın kullanıldığı kişilerde meydana gelen bazı değişiklikler, alkol içen ve normal olmayan bir şekilde davranan insanlarda görülen değişikliklerdendir. Diğer değişiklikler, karışıklık, halüsinasyonlar (görmeme, işitme, koklama veya orada bulunmayan şeyleri hissetme) ve olağandışı heyecan, sinirlilik veya sinirlilik gibi olağandışı ve aşırı olabilir.

Bu ilaç, araba sürmek (uyku sürmek), yürüme (uyku yürüyüşü), seks yapmak, telefon görüşmesi yapmak veya uykuda veya tamamen uyanık değilken yiyecek hazırlamak ve yemek gibi uyku ile ilgili davranışlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin.

Zaleplon’u uzun süre alacaksanız, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu ilacı durdurmak aniden geri çekilme yan etkilere neden olabilir.

Sonat Kullanılırken Dikkat Edileceği Önlemler

Uykusuzluk için zaleplon aldıktan sonra, almayı bıraktıktan sonra ilk birkaç gece uyumakta güçlük çekebilirsiniz (rebound insomnia).

Kendinizin veya başkasının bu ilacı aşırı dozda almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Zaleplonun aşırı doz alınması veya alkol veya diğer merkezi sinir sistemi depresanlarının zaleplon ile alınması solunum problemlerine ve bilinç kaybına neden olabilir. Aşırı dozda bulguların bazıları, hantal durgunluk, karışıklık, şiddetli uyuşukluk, düşük tansiyon, olağandışı donukluk veya halsizlik ve rahatsız edici solunum gibi davranışlardır.

Zaleplon anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve bu ilacı kullanırken kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, rahatsız edici solunum, yutma sorunu ya da elleriniz, yüzünüz ya da ağzınızın şişmesi durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Sonat Yan Etkileri

Sonata (zaleplon)

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Insomnia melatonin, lorazepam, amorriptilin, ambiriptilin, ambiriptamin, zolpidem, diphenhidramin, temazepam, doksepin, Elavil, Lunesta, restoril, eszopiklon, Belsomra, Rozerem, triazolam, zaleplon, Silenor, Halcion, doksilamin, Dalmane, ramelteon, 5-HTP, Tiyenol PM, estazolam