Somon parazit uyarısı

Atlantik somon ve deniz alabalıklarını avlamak isteyen balıkçı ve diğer balık tutkunları için gıda güvenliği tavsiyesi.

Atlantik somon ve deniz alabalığı, denizde veya İngiltere nehirlerinde yakalanarak anisakis adı verilen bir parazit solucanla bulaşma riski altında olduğu bilinmektedir.

Balıklardaki parazitler, özellikle anisakis, akut gastrointestinal semptomlar ve şiddetli alerjik reaksiyon da dahil olmak üzere hayatta yenilirse ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Gıda Standartları Kurumu, özel olarak denizde veya İngiltere nehirlerinden yakalanan vahşi Atlantikli somon veya deniz alabalığı yiyen herkes için aşağıdaki tavsiyeleri yayınladı.

Bağırsakları çıkar

Bağırsakları çıkarın ve görünen parazitleri tespit etmek ve çıkarmak için balık gövdesi boşluğunu ve kas duvarlarını görsel olarak inceleyin.

Bağırsak çevresindeki dokuların yüzeylerinde Anisakis solucanları görülebilir. Solucanlar renksizdir ve normalde bir kist içerisinde yay gibi sarılırlar. Solucanlar 5mm – 20mm arasında değişir.

Çoğu vakada, özellikle somon bünyesinde, özellikle vücut boşluğunu ve anüs çevreleyen kaslarda bulunurlar. Özellikle balıkta kırmızı ve şişmiş delikler varsa, anüs çevreleyen kası kontrol etmek önemlidir.

Yabani balıklar çiğ veya hafif pişmiş olarak yenilecekse, tüm parçalar -15C’de veya en az dört gün boyunca evde dondurucuda dondurulmalıdır. Bu, tespit edilmemiş parazitlerin yok olmasını sağlayacaktır.

Bu dondurma tavsiyesi ayrıca, soğutulması veya tuzlanmasından sonra yenmesi gereken yabani avlanan balıklarla ilgilidir.

Vahşi yakalanmış balıkların sıcak tütsülenmiş olması (60C’nin üzerinde bir çekirdek sıcaklığında olması), balık eti sigara içtikten sonra sıcak buharlı olmalıdır ve genellikle yapışkan bir dokuya sahip olmalıdır. Bu pişirme işlemi, mevcut olan parazitleri öldürecek ve balıkları donmadan yiyebilecek durumda.

Donmadan önce dondurun

Balıkları düzgün şekilde dondurmam mümkün olmadığında, mevcut parazitleri öldürmek için balıkları 70 ° C sıcaklıkta iki dakika pişirin.

Bir dükkandan alınan balık ürünlerinde parazitlerin varlığının asgari düzeyde tutulmasını sağlamak için kontroller yapılmaktadır.

Balık ürünlerini satan gıda işletmeleri parazitleri kontrol etmek için balıkları görsel olarak incelemekle yükümlüdürler ve açıkça parazitlerle kontamine olduklarında ürünleri satmamaları gerekir. Ayrıca, balıkçılık ürünleri muafiyet şartlarını yerine getirmediği sürece, Çiğ veya hafif pişmiş olarak tüketilen (örneğin suşi), marine edilmiş, tuzlanmış veya başka tedavilere tabi tutulması, canlı herhangi bir paraziti öldürmek için dondurucu bir muameleye tabi tutulmalıdır.

15/01 /

15/01 /

Iyice pişirin

Çoğumuz daha çok balık, özellikle yağlı balık yemelisin. Neden olduğunu bul

Gıda güvenliğini ve mikropları kontrol altında tutarak, E. coli de dahil, evdeki gıda zehirlenmelerini nasıl önleyebilirim?

Dükkan balık satın aldı

Balık ve kabuklu deniz hayvanları

Besin Güvenliği