Sodyum fluorür oral, diş, oromukozal

Sodyum florür için kullanır

Terapötik Sınıf: Karariostatik

Florür, dişlerdeki oyukların sayısını azaltmada yardımcı olduğu bulunmuştur. Genellikle içme suyunda doğal olarak bulunur. Bununla birlikte, ülkenin bazı bölgelerinde boşlukları önlemek için suyun yeterince yüksek bir seviyesi yok. Bunu telafi etmek için diyet ekstra florür eklenebilir. Bazı çocuklar, hem diş floridini hem de topikal florür tedavilerini diş hekimi tarafından yapılabilir. Florürlü bir diş macunu veya durulama maddesinin kullanılması da yararlı olabilir.

İlave oral florür almak iyi diş alışkanlıklarının yerini tutmaz. Bunlara iyi bir diyet yedirme, dişleri sıkça fırçalamak ve diş ipi dökmek ve düzenli dişçilik muayeneleri yapmak yer alır.

Florür, doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Sodyum florür sadece reçete ile kullanılabilir.

Sağlığınız için, dengeli ve çeşitli bir diyetle beslenmeniz önemlidir. Sağlık profesyonelinizin tavsiye edebileceği herhangi bir diyet programını dikkatle izleyin. Özel beslenme vitamin ve / veya mineral gereksinimleriniz için, uygun gıdaların bir listesi için sağlık uzmanınıza danışın. Diyetinize yeterli miktarda vitamin ve / veya mineral almadığınızı düşünüyorsanız, bir diyet ekini almayı seçebilirsiniz.

İnsanlar, florür ilaveli kemik, çay ve içme suyu da dahil olmak üzere balıklardan gerekli florürü alırlar. Su içeren florürlü veya teflon kaplı tencerelerde pişirilen yiyecekler de florür sağlar. Bununla birlikte, alüminyum tencerelerde pişirilen gıdalar daha az florür sağlar.

Diyetin Önemi

Gerekli florürün günlük miktarı çeşitli şekillerde tanımlanır.

Florür için RDA veya RNI yoktur. Florür için önerilen günlük alımlar genel olarak aşağıdaki gibi tanımlanır

Hatırlamak

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sodyum florür için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sodyum florürü veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklarda normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Sodyum florür dozları çok büyük veya uzun süredir alınırsa, çocuklarda kemik problemlerine ve dişlerde renk değişikliğine neden olabilir.

Yaşlı erişkinlerde normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Yaşlı insanların, büyük oranda sodyum florürü alarak eklem ağrısı, böbrek sorunları ya da mide ülseri ihtimali daha yüksek olabilir. Sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdakilerden herhangi biriyle sodyum florür kullanılması, bazı yan etkiler için artmış bir risk oluşturabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya sodyum florürü ne sıklıkta kullandığınıza veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sodyum florür kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Sodyum florürü sadece sağlık bakım uzmanınızın talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazlasını almayın ve emreden daha sık kullanmayın. Bir süre aşırı miktarda florür kullanılması istenmeyen etkilere neden olabilir.

Çiğnenebilir tablet şeklindeki sodyum florürü alan bireyler için

Oral sıvı formdaki sodyum florürü alan bireyler için

Sodyum florür dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama sodyum florür dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar sodyum florürü kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Sodyum florürünü kullanmadan önce

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Suyun içerisindeki florür seviyesi ABD’nin farklı bölgelerinde farklıdır Başka bir bölgeye taşınıyorsanız, sodyum florürün hala gerekli olup olmadığını veya dozun gerekip gerekmediğini görmek için mümkün olan en kısa sürede yeni bölgedeki bir sağlık uzmanına danışın Değiştirilecek. Ayrıca, bebeğin beslenme alışkanlıklarını (örneğin emziren bebek bez formülasyonu), içme suyunu (örn. Şehir suyu-florlaşmamış şişe suya) veya filtrasyona (örn., Filtrelenmiş musluk suyuna musluk suyu) değiştirirseniz, sağlık uzmanınızla görüşün. .

Kalsiyum takviyeleri veya alüminyum hidroksit içeren ürünler ile sodyum florürü aynı anda almayın. Her bir ilacın tümünden fayda sağlamak için, bu iki üründen 2 saat arayla boşluk bırakmak en iyisidir.

Dişler üzerinde beyaz, kahverengi veya siyah noktalar fark ederseniz mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınıza bilgi verin. Bunlar diş gelişme dönemlerinde verildiğinde çocuklarda fazla florun belirtileri.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Sodyum florürün doğru kullanımı

İçme sularında sodyum fluorür veya ilave olarak alındığında genellikle yan etki yaratmaz. Bununla birlikte, florürün aşırı doz alınması ciddi sorunlara neden olabilir.

Sodyum florür almayı bırakın ve aşağıdaki etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal acil yardım alın:

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Önlemler Sodyum florür kullanırken

Sodyum florür Yan Etkiler