Sjogren sendromu hastalığı

Sjogren (SHOW-grins) sendromu bağışıklık sisteminizdeki en yaygın iki semptom olan kuru gözler ve ağız kuruluğu ile özdeşleşmiş bir hastalıktır.

Sjogren sendromu genellikle romatoid artrit ve lupus gibi diğer bağışıklık sistemi bozukluklarına eşlik eder. Sjogren sendromunda, gözlerinizin ve ağzınızın mukoza zarları ve nem salgılayan bezleri genellikle etkilenir – gözyaşı ve tükürük üretiminde azalma meydana gelir.

Belirtiler

Sjogren sendromunu herhangi bir yaşta geliştirebilirsiniz, ancak tanı konduğunda çoğu insan 40 yaşından büyüktür. Durum kadınlar için çok daha yaygındır. Tedavi semptomları hafifletmeye odaklanır.

Kuru gözler. Gözleriniz yanabilir, kaşınabilir veya kumlu hissedebilirsiniz – sanki üzerlerinde kum varmış gibi .; Kuru ağız. Ağzınız pamuklu gibi hissedebilir, bu da yutkunmayı veya konuşmayı zorlaştırır.

Sjögren sendromunun iki ana belirtisi şöyledir:

Sjogren sendromlu bazı insanlarda aşağıdakilerden bir veya daha fazlası da görülür:

Parotid, sublingual ve submandibular olmak üzere üç çift büyük tükrük bezi var. Her bezin bezinden ağıza kadar uzanan kendi borusu (kanal) vardır.

Eklem ağrısı, şişme ve sertlik; Şişkin, tükürük bezleri – özellikle çenenizin arkasında ve kulaklarının önünde; Deri döküntüleri veya kuru cilt; Vajinal kuruluk; Sürekli kuru öksürük; Uzun süreli yorgunluk

Sjögren sendromu otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla vücudunuzun kendi hücrelerine ve dokularına saldırdığı anlamına gelir.

Eklemler; Tiroid; Böbrekler; Karaciğer; Akciğerler; Cilt; Sinirler

Sebepler

Bilim adamları neden bazı insanların Sjogren sendromu geliştirdiklerinden ve diğerlerinin yapmadığından emin değildir. Bazı genler insanları bu bozukluktan daha fazla risk altına sokuyor ancak belli bir virüs veya bakteri türünün enfeksiyonu gibi tetikleyici bir mekanizmanın da gerekli olduğu düşünülüyor.

Sjogren sendromunda, bağışıklık sistemi önce gözlerinizin ve ağzınızın nem salgılayan bezlerini hedef alır. Ancak aynı zamanda vücudunuzun diğer bölümlerine de zarar verebilir (örn.

Herkes Sjogren sendromu geliştirse de, genellikle bir veya daha fazla bilinen risk faktörü taşıyan kişilerde görülür. Bunlar arasında

Sjogren sendromunun en sık görülen komplikasyonları gözlerinizle ağzınızı ilgilendirir.

Daha az yaygın olan komplikasyonlar,

Risk faktörleri

Belirtilerinizi öncelikle aile doktorunuzun, diş hekiminizin veya göz doktorunuzun dikkatine sunabilirsiniz. Bununla birlikte, artirit ve diğer enflamatuar durumların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan romatologdan tanı ve tedaviye yönlendirilebilirsiniz.

Yaş. Sjogren sendromu genellikle 40 yaşından büyük kişilerde teşhis edilir; Seks. Kadınların Sjogren sendromuna sahip olma olasılığı daha yüksektir .; Romatizma hastalığı. Sjogren sendromu olan insanlarda romatizmal artirit veya lupus gibi romatizmal bir hastalığa yakalanma sık görülür.

Komplikasyonlar

Aşağıdaki bilgileri not edinmek isteyebilirsiniz

Diş boşlukları. Salya dişleri boşluklara neden olan bakterilerden korumaya yardımcı olduğundan, ağzınız kuru ise boşlukları geliştirmeye daha yatkındır .; Mantar enfeksiyonları. Sjogren sendromu olan insanlar ağızda bir maya enfeksiyonu olan oral pamuklu tomurcuk gelişmesi açısından çok daha muhtemeldir; Görme sorunları. Kuru gözler ışık hassasiyetine, bulanık görme ve kornea ülserlerine yol açabilir.

Sjogren sendromu için, doktorunuza sormak isteyebileceğiniz bazı temel sorular

Akciğerler, böbrekler veya karaciğer. İnflamasyon akciğerlerinizde pnömoni, bronşit veya başka sorunlara neden olabilir, böbrek fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir ve karaciğerinizde hepatite veya siroza neden olabilir .; Lenf düğümleri. Sjogren sendromlu küçük bir yüzdende lenf nodu kanseri gelişir (lenfoma); Sinirler. El ve ayaklarınızdaki uyuşma, karıncalanma ve yanma gelişebilir (periferik nöropati).

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Olabilecek sorular

Belirtiler ve semptomlar kişiden kişiye değişir ve diğer hastalıkların yol açtığı belirtilere benzeyebileceğinden, Sjogren sendromu teşhis etmek zor olabilir. Bir takım ilaçların yan etkileri de Sjogren sendromunun bazı belirtilerini ve belirtilerini taklit eder.

Belirtilerinizin ayrıntılı açıklamaları; Geçmişten günümüze tıbbi problemleriniz hakkında bilgi; Ailenin veya kardeşlerin tıbbi sorunları hakkında bilgi; Aldığınız tüm ilaçlar ve besin takviyeleri; Doktorunuza sormak istediğiniz sorular

Çeşitli testler, diğer durumların ekarte edilmesine ve Sjogren sendromunun teşhisine yardımcı olur.

Belirtilerime muhtemelen neden olan şey nedir? Olası diğer nedenler var mı ?; Tanıyı doğrulamak için herhangi bir teste ihtiyacım var mı? Hangi tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz ?; Tedaviyle belirtilerimin ne zamana kadar iyileşmesini bekleyebilirim ?; Reçeteyle yazdığınız ilacın genel bir alternatifi var mı ?; Bu durumdan uzun vadeli komplikasyonlar gelişme riski altında mıyım; Başka sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Takip muayene için ne zaman görmeliyim ?; Benimle eve götürebileceğiniz broşürler veya başka basılı materyalleriniz var mı? Daha fazla bilgi için hangi web sitelerini önerirsiniz?

Doktorunuz kontrol etmek için kan testleri yapabilir

Doktorunuz Schirmer gözyaşı testi adı verilen bir test ile gözlerinizin kuruluğunu ölçebilir. Bu testte gözyaşı üretiminizi ölçmek için alt göz kapağının altına küçük bir filtre kağıdı yerleştirilir.

Göz rahatsızlığına ilk ne zaman başladın ya da ağız kuruluğu mu? Aynı zamanda başka yeni belirtiler görünüyor muydu ?; Belirtileriniz herhangi bir paterni izliyor mu – gün geçtikçe kötüleşiyor mu, yoksa dışarıdan daha fazla sorun mu yaşıyorsunuz? Her zamankinden susadın mı? Yemeklerinizle hangi içecekleri içiyorsunuz? Ne sıklıkla gazoz, kahve veya çay içiyorsunuz ya da enerji içeceksiniz? Ne kadar alkol içiyorsun ?; Rekreasyonel ilaçlar kullanıyor musunuz ?; Yüksek tansiyon veya artrit gibi herhangi bir kronik rahatsızlığınız var mı ?; Yeni bir ilaç başlattınız mı ?; Romatoid artrit, lupus veya benzeri bir hastalıkla yakın akrabanız var mı?

Testler ve teşhis

Göz rahatsızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor (göz hekimliği) ayrıca, yarık lamba denilen büyütücü bir cihazla göz yüzeyinizi de inceleyebilir. Gözünüze damlaları vurarak kornea hasar görmesini kolaylaştırabilir.

Farklı kan hücrelerinin seviyeleri; Sjogren sendromunda yaygın antikor varlığı; Enflamatuvar durumların kanıtı; Karaciğeriniz ve böbreklerinizle ilgili sorunların belirtileri

Bazı görüntüleme testleri tükrük bezlerinin işlevini kontrol edebilir.

Doktorunuz ayrıca Sjogren sendromunu gösterebilen iltihap hücrelerinin kümelerinin varlığını saptamak için dudak biyopsisi yapmak isteyebilir. Bu test için, dudakta bulunan tükrük bezlerinden küçük bir doku şeridi çıkarılır ve mikroskopta incelenir.

Tedaviler ve İlaçlar

Birçok kişi, Sjogren sendromuyla ilişkili kuru göz ve ağız kuruluğunu tezgah üstü göz damlaları kullanarak ve suyu daha sık yudumlayarak yönetebilir. Ancak bazı insanlar reçeteli ilaçlara, hatta cerrahiye ihtiyaç duyabilirler.

Doktorunuz semptomlarınıza bağlı olarak,

Sialogram. Sialogram olarak adlandırılan özel bir röntgen ışını, kulaklarınızda bulunan tükrük bezlerine enjekte edilen boya tespit edebilir. Bu işlem, ne kadar tükürüğün ağzınıza aktığını gösterir. Tükrük sintigrafisi. Bu nükleer tıp testi, tüm tükrük bezlerine ne kadar çabuk ulaştığını görmek için bir saat boyunca izlenen bir radyoaktif izotopun intravenöz enjeksiyonunu içerir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kuru gözleri hafifletmek için, gözyaşlarınızı gözlerinizden boşaltan gözyaşı kanallarını (punctal oklüzyon) kapatmak için küçük bir cerrahi işlemden geçmeyi düşünebilirsiniz. Geçici kapatma için kanallara kollajen veya silikon tıkaçlar sokulur. Kollajen fişler sonunda çözülür, ancak silikon fişler düşene veya çıkarılıncaya kadar yerinde kalırlar. Alternatif olarak, doktorunuz gözyaşı kanallarınızı kalıcı olarak kapatmak için bir lazer kullanabilir.

Sjögren Sendromu hakkında daha fazla bilgi edinin

Sjogren sendromunun bir çok semptomu kendi kendine bakım önlemlerine iyi yanıt verir.

Kuru gözleri rahatlatmak için

Ağız kuruluğuna yardımcı olmak için

Kuru ağız diş boşlukları ve diş kaybı riskinizi arttırır. Aşağıdaki önlemler, bu tür sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Kuru cilt problemi yaşıyorsa, banyo yaparken ve yıkarken sıcak sudan kaçının. Cildinizi koyun – havluyla ovmayın – cildiniz hâlâ nemli olduğunda nemlendirici kullanın. Bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken lastik eldiven kullanın. Vajinal nemlendiriciler ve yağlayıcılar, vajinal kuruluk yaşayan kadınlara yardımcı olur.

Sjogren sendromu hakkında daha fazlası

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)

Tükürük üretimini arttırın. Pilokarpin (Salagen) ve cevimeline (Evoxac) gibi ilaçlar tükrük üretimini artırabilir ve bazen de gözyaşı bulabilir. Yan etkiler terleme, karın ağrısı, yıkama ve artmış idrara çıkma içerebilir .; Belirli komplikasyonları belirtin. Artrit belirtileri geliştirirseniz, nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) veya diğer artrit ilaçlarından fayda görebilirsiniz. Reçetesiz damlaların yardımı olmazsa, reçeteli göz damlaları gerekebilir. Ağızda maya enfeksiyonları antifungal ilaçlarla tedavi edilmelidir; Sistem genelinde semptomları tedavi edin. Sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç olan hidroksiklorokin (Plaquenil) genellikle Sjogren sendromunun tedavisinde yardımcı olur. Metotreksat gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da öngörülebilir.

Yapay gözyaşları, göz yağı veya her ikisini birden kullanın. Yapay gözyaşı (göz damlası şeklinde) ve göz yağlayıcıları (göz damlası, jel veya merhem formunda) kuru gözlerde rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Göz yağı maddelerini yapay gözyaşları kadar sık ​​uygulamak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, daha kalın tutarlılıklarından dolayı, göz yağlayıcıları görüşünüzü bulanıklaştırabilir ve kirpiklerinizde toplanabilir. Doktorunuz koruyucular olmadan yapay gözyaşlarını önerebilir; çünkü koruyucular kuru göz sendromu olan kişiler için rahatsız edici olabilir .; Nemi arttırın. İç mekan nem oranını artırmak ve üfleme havasına maruz kalma oranınızı azaltmak gözlerinizin rahatsız edici şekilde kurumasına engel olabilir. Örneğin, bir fan veya klima havalandırma deliğinin önüne oturmaktan kaçının ve açık havada giderken koruyucu gözlük veya gözlük takın.

Sıvı alımını artırın. Bir sürü sıvı, özellikle de su içmek, ağız kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur .; Tükürük akışı uyar. Şekersiz çiklet veya sert şekerler tükürük akışını artırabilir. Çünkü Sjogren sendromu, diş boşlukları riskinizi artırır, özellikle şekerlemelerde şekerlemeyi sınırlar. Su içerisindeki limon suyu da tükürük akışını tetiklemeye yardımcı olabilir .; Suni tükürüğü deneyin. Tükürük değiştirme ürünleri genellikle düz sudan daha iyi çalışır, çünkü ağızda daha uzun nemli kalmaya yardımcı olan bir kayganlaştırıcı madde bulunur. Bu ürünler bir sprey veya pastil içerebilir .; Burun salin spreyini kullanın. Burun salin sprey burnunuzu yoluyla rahatça nefes alabilmeniz için burun kanallarını nemlendirir ve temizlemeye yardımcı olabilir. Kuru, tıkalı bir burun ağız solunumunu artırabilir.

Her yemekten sonra dişlerinizi ve diş ipi fırçalayın .; Düzenli dişhekimliği atamaları, en az altı ayda bir planlayın .; Günlük topikal florür tedavileri ve antimikrobik ağız gargaraları kullanın.