Şizofreni tedavileri ve ilaçlar

Şizofreni semptomlar kaybolduğu halde bile ömür boyu devam ettirmeyi gerektirir. İlaçlarla tedavi ve psikososyal terapi, durumun idaresine yardımcı olabilir. Kriz dönemlerinde veya şiddetli belirtilerin görüldüğü zamanlarda, emniyet, uygun beslenme, uygun uyku ve temel hijyen sağlamak için hastaneye kaldırma gerekli olabilir.

Şizofreni tedavisinde deneyimli bir psikiyatr genellikle tedaviyi yönlendirir. Tedavi ekibi ayrıca, bir psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikiyatri hemşiresini ve muhtemelen bir koordinasyonu sağlayan bir vaka yöneticisi içerebilir. Tam ekip yaklaşımı, şizofreni tedavisinde uzmanlık sahibi kliniklerde kullanılabilir.

İlaçlar, şizofreni tedavisinin temel taşıdır. Bununla birlikte, şizofreni için kullanılan ilaçlar ciddi fakat nadir görülen yan etkilere neden olabilir, şizofreni hastaları bunları almakta isteksiz olabilir.

İlaçlar

Antipsikotik ilaçlar şizofreni tedavisinde en sık reçete edilen ilaçlardır. Beyin nörotransmitterlerini dopamini ve serotonini etkileyerek semptomları kontrol ettiği düşünülüyor.

Tedavi ile işbirliği isteği, ilaç seçimini etkileyebilir. İlacın sürekli olarak alınmasına dirençli olan bir kişinin hap almak yerine enjeksiyon yapılması gerekebilir. Çalkalanan birinin başlangıçta bir antipsikotik ile kombine edilebilen lorazepam (Ativan) gibi bir benzodiazepin ile sakinleştirilmesi gerekebilir.

Atipik antipsikotikler

Bu yeni, ikinci jenerasyon ilaçlar, geleneksel ilaçlara kıyasla ciddi yan etkiler yapma riski daha düşük olduğu için genellikle tercih edilir. İçerirler

Konvansiyonel veya tipik antipsikotikler

Önerilen herhangi bir ilacın faydaları ve yan etkileri hakkında doktorunuza danışın.

Psikososyal müdahaleler

Bu birinci nesil ilaçlar, geri döndürülebilir olabilen ya da edilemeyebilecek bir hareket bozukluğu (tardif diskinezi) geliştirme ihtimali de dahil olmak üzere, sık görülen ve potansiyel olarak önemli nörolojik yan etkilere sahiptir. Bu ilaç grubu şunları içerir:

Bu antipsikotikler, genellikle, yeni tedavilere kıyasla daha ucuzdur, özellikle de uzun süren tedavinin gerekli olduğu durumlarda önemli bir düşünce olabilecek jenerik versiyonlardır.

Belirtileri iyileştirmek için bir ilaç başlattıktan sonra birkaç hafta sürebilir. Genel olarak, antipsikotik ilaçlarla tedavinin amacı mümkün olan en düşük dozda bulgu ve semptomları etkin bir şekilde kontrol etmektir. Psikiyatrist, arzulanan sonuca ulaşmak için zamanla farklı ilaçlar, farklı dozajlar veya kombinasyonlar deneyebilir. Antidepresanlar veya anksiyete-karşıtı ilaçlar gibi diğer ilaçlar da yardımcı olabilir.

Psikoz kaybolduktan sonra, ilaç tedavisine ek olarak, psikolojik ve sosyal (psikososyal) müdahaleler de önemlidir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Şizofreni hastalarının çoğunun bir şekilde günlük yaşam desteğini gerektirir. Birçok topluluk şizofreni hastalarına iş, konut, kendi kendine yardım grupları ve kriz durumlarıyla yardımcı olacak programlara sahiptir. Bir vaka yöneticisi veya tedavi ekibindeki birisi kaynak bulmanıza yardımcı olabilir. Uygun tedaviyle, şizofreni hastalarının çoğunda durumları düzelir.