Sinüzit belirtileri

Sinüzitli hastaların çoğu, çeşitli yerlerde yüz ağrısı veya hassasiyetine sahiptir ve belirtileri genellikle hangi sinüslerin iltihaplandığını açıkça göstermez. Bir sinüs saldırısı ağrısı ortaya çıkar; çünkü sıkışmış hava ve mukus sinüslerin zarları ve bunların arkasındaki kemik duvara baskı yapar. Ayrıca, paranazal sinüsün açılışında şişen bir membran havanın sinüse girmesini önlediğinde, ağrıya neden olan bir vakum oluşturabilir.

Sinüzit olan insanlar beyaz, sarımsı, yeşilimsi veya kanla boyanmış kalın burun salgıları taşırlar. Bazen bu salgılar boğazın arkasında akar ve temizlenmesi zordur. Buna “post-burun drenajı” denir. Kronik post-burun akıntısı, yüz ağrısı olmayan insanlarda bile sinüziti işaret edebilir.

Bununla birlikte, burundan veya post-burun drenajı bulunmayan yüz ağrısı, nadiren sinüslerin iltihaplanmasından kaynaklanır. Ağrı yaşayan fakat burun akıntısına neden olmayan insanlara genellikle sinüzitten ziyade migren, küme baş ağrıları veya gergin tip baş ağrısı gibi bir ağrı bozukluğu teşhisi konur.

Daha seyrek görülen akut veya kronik sinüzit belirtileri arasında

Çok ender durumlarda, akut sinüzit beyin enfeksiyonuna ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir.