Simcor: kullanır, dozaj, yan etkiler ve uyarılar

Simcor nedir?

Simcor kandaki kolestrolü ve trigliseridleri (yağ çeşitlerini) düşürmek için kullanılır. Simcor toplam kolesterol, LDL “kötü” kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmek ve HDL “iyi” kolestrolü artırmak için diyetle birlikte kullanılır.

Niacin, aynı zamanda nikotinik asit olarak adlandırılır, bir B vitamini (vitamin B3) ‘dir. Bitkilerde ve hayvanlarda doğal olarak bulunur ve aynı zamanda pek çok gıdaya bir vitamin takviyesi olarak eklenir. Niasin birçok çoklu vitamin ve besleyici takviyede bulunur.

Simvastatin, HMG CoA redüktaz inhibitörleri veya “statinler” adı verilen bir grup ilaç içindedir. Simvastatin kandaki “kötü” kolestrol (düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL) ve trigliserid seviyelerini düşürürken, “iyi” kolesterol düzeyini (yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL) artırır.

Önemli bilgi

Simcor, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Nikiacin veya simvastatine alerjiniz varsa veya karaciğer hastalığı, mide ülseri veya şiddetli kanama varsa, Simcor almamanız gerekir.

Simcor’u hamile iseniz kullanmayın.

Bu ilacı kullanırken emzirmeyin.

Bu ilacı almadan önce

Simcor kullanırken şu ilaçlar kullanılmamalıdır: siklosporin, danazol, nefazodon, gemfibrozil; Klaritromisin, eritromisin, telitromisin; Flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, posakonazol; Amiodaron, diltiazem, verapamil; Boceprevir, telaprevir; Atazanavir, kobişistat, darunavir, delavirdin, fosamprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir ya da tipranavir.

Niasin’e (Niaspan, Niacor ve diğerleri) veya simvastatin’e (Zocor, Vytorin) alerjiniz varsa Simcor’u almamanız gerekir;

karaciğer hastalığı

Mide ülseri

Şiddetli kanama; veya

Hamileyseniz veya emziriyorsanız.

Simvastatin, iskelet kas dokusunun parçalanmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Bu durum, kadınlarda ve yaşlılarda ve böbrek hastalığı veya iyi kontrol edilmemiş hipotiroidi (zayıf aktif tiroid) hastalarında görülme olasılığı daha yüksek olabilir.

Aşağıdaki ilaçlar, simvastatin ile birlikte alındıklarında ciddi kas sorunları riskinizi artırabilir. Simcor kullanırken bu ilaçlar kullanılmamalıdır

Siklosporin

Danazol

Gemfibrozil

Nefazodon

Bir antibiyotik – klaritromisin, eritromisin, telitromisin

Antifungal ilaç – flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, posakonazol

Kalp veya tansiyon ilaçları – amiodarone, diltiazem, verapamil

Hepatit C ilaçlar – boceprevir, telaprevir; veya

HIV veya AIDS ilaçları – atazanavir, kobicistat, darunavir, delavirdin, fosamprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir, tipranavir.

Simcor’u kullanmaya başlamadan önce, diğer ilaçlardan herhangi birini zaten kullanıyorsanız doktorunuza bildirin

Amlodipin; veya

Simcor’u nasıl alayım?

Ranolazine.

Simcor’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Karaciğer veya böbrek hastalığı öyküsü

diyabet

gut

Tiroid rahatsızlığı

Her gün 2’den fazla alkollü içki içiyorsanız; veya

Düzenli niasin, nikotinik asit veya nikotinamid (veya niasin içeren vitamin takviyeleri) ile bu ilaca geçerseniz.

Devlet gebelik kategorisi X. Simcor doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile iseniz, Simcor almayın. Bu ilacı almayı bırakın ve hamile kaldıysanız doktorunuza derhal haber verin. Bu ilacı kullanırken hamilelikten kaçınmak için etkili doğum kontrolü kullanın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Niasin ve simvastatin anne sütüne geçebilir ve bebeğe zarar verebilir. Simcor kullanırken emzirmeyin.

Simcor’u tam olarak reçete edildiği gibi al. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı asla daha büyük miktarlarda veya doktorunuzdan önerilenden daha uzun süre kullanmayınız. Bu ilacın çok fazla alınması ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Simcor, genellikle, yatmadan önce az yağlı bir atıştırmalıkla alınır. Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Simcor’u boş karnına almayın.

Simcor doz bilgileri

Uzun süren bir tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Hepsini yutun.

Bir doz özledimse ne olacak?

Niacin baş dönmesi, terleme, titreme, cildinizin altında kızarıklık (sıcak, kızarıklık veya çığlık hissi), hızlı veya çarpıcı kalp atışları, nefes darlığı veya kendinizi dışarı attığınız duygu gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Simcor’u aldıktan kısa bir süre sonra alkol veya sıcak içecekler içerseniz bu etkiler daha da kötüleşir. İlacı kullanmaya devam ederken, bu etkiler zamanla ortadan kalkacaktır.

Doktorunuz bazı yan etkileri önlemek için Simcor’u almadan 30 dakika önce aspirini kullanmanızı önerebilir. Doktor tavsiyesi olmadan aspirin almayın. Aspirinin ne kadar miktarda alınılacağına dair etiket talimatlarını veya doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Simcor’u kullanıyorsanız, kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir

Kontrolsüz nöbetler

Bir elektrolit dengesizliği (kandaki yüksek veya düşük potasyum seviyeleri gibi)

Simcor’u alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ciddi düşük kan basıncı

Ciddi bir enfeksiyon veya hastalık

Dehidrasyon; veya

Ameliyat veya tıbbi bir acil durum.

Simcor’u üst üste 7 günden uzun süre kullanmayı bırakırsanız, ilacı tekrar başlatmadan önce doktorunuzla konuşun. Daha düşük bir doz ile başlamanız gerekebilir.

Niasin kan şekerinizi yükseltebilir ve bazı tıbbi testlerde alışılmadık sonuçlara neden olabilir. Size davranan herhangi bir doktora bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Bu ilacı kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Yüksek kolesterolün tedavisi için Simcor’u uzun vadeli olarak kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı almayı bırakmayın.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hiperlipidemi için Normal Erişkin Doz

Başlangıç ​​(halihazırda niasin uzatılmış salınımda olmayan hastalar ve halen niasin salınımı dışındaki niasin ürünlerinde olan hastalar için): Düşük yağlı bir atıştırmalıktan sonra yatmadan 500 mg-20 mg oral yoldan günde bir kez; Halihazırda 20-40 mg arasında simvastatin alan ve lipit düzeylerinin ek bir şekilde yönetimine ihtiyaç duyan hastalar, yatmadan önce günde bir kez 500 mg-40 mg Simcor dozu ile başlanabilir .; Bakım (hastanın tolere edilebilirliği ve lipid düzeylerine bağlı olarak): Düşük yağlı bir çerezle yatmadan günde bir kez 1000 mg-20 mg ila 2000 mg-40 mg; Niasinin uzatılmış salım dozu her 4 haftada bir 500 mg’dan fazla arttırılmamalıdır. Simcor’un günde 2000 mg’dan 40 mg’a kadar olan dozların etkinliği ve güvenliği araştırılmamıştır ve bu nedenle tavsiye edilmemektedir. Tedavi uzun bir süre (7 günden uzun süre) kesilirse, tolere edildiği gibi tekrar titrasyon önerilir.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Greyfurt ve greyfurt suyu, simvastatin ile etkileşime girebilir ve potansiyel olarak tehlikeli etkilere neden olabilir. Her gün bir günde 1 greyfurt greyfurt suyu içmeyin.

Ayrıca kolestiramin (Prevalite, Questran) veya kolestipol (Colestid) kullanırsanız, Simcor’u almadan önce veya sonra 4-6 saat içinde almayı bırakın.

Yağ veya kolestrol yüksek yiyecekleri tüketmeyin. Simcor, bir kolestrol düşürücü diyet planına uymazsanız, kolestrolünüzü düşürmede o kadar etkili olmayacaktır.

Alkol kullanmaktan kaçının. Trigliserid düzeylerini yükseltebilir ve karaciğer hasar riskinizi artırabilir.

Simcor’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Nadir durumlarda, simvastatin iskelet kas dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Simcor’u kullanmayı bırakın ve varsa hemen doktorunuzu arayın

Karışıklık, bellek sorunları

Simcor yan etkileri

Şişme, kilo alma, az veya hiç idrar yapma

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Simcor’a hangi diğer ilaçlar etki eder?

Simcor (niasin / simvastatin)

Yüksek kan şekeri – artan susuzluk, idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme, kilo kaybı.

Ortak Simcor yan etkileri şunları içerebilir:

baş ağrısı

sırt ağrısı

Mide bulantısı, diyare

Kızarıklık (sıcaklık, kızarıklık veya çınlama hissi); veya

Hafif kaşıntı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Kullandığınız tüm ilaçlar ve Simcor’la tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullandıklarınızı özellikle de doktorunuza bildirin

Fenofibrik asit, fenofibrat; veya

Kan inceltici (varfarin, Coumadin, Jantoven).

Bu liste tam değildir ve birçok diğer uyuşturucu niasin ve simvastatin ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

5.01.2014-01-16, 7:28:20 AM.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Hiperlipoproteinemi atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat

Yüksek Kolesterol Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Hiperlipoproteinemi Tip IIa, Yüksek LDL atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat

Hiperlipoproteinemi Tip IIb, Yüksek LDL VLDL atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat