Sevofluran inhalasyon, oral / nebülizasyon

Terapötik Sınıf: Uçucu Sıvı

Sevofluran için kullanır

Kimyasal Sınıf: Haloalkan

Genel anestezikler sadece onları eğitilmiş bir doktorun gözetiminde veya himayesinde verilir. Ameliyatınız sırasında genel anestezi alacaksanız, anestezist veya hemşire anestezist size ilaç verir ve ilerlemenizi yakından takip eder.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sevofluran için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sevofluran ya da diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Sevofluran çocuklarda test edilmiştir. Sevofluran, uykudayken anestezi başlatmak için kullanıldığında çocukların çalkalanmasına (heyecanlı) neden olabilir. Ayrıca, ameliyat sırasında sevofluran alan çocuklar ameliyat sonrasında uyanıp uyanık hale gelebilir.

Sevofluran, test edilmiş ve yaşlı insanlarda genç erişkinlerden farklı yan etkilere neden olmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı insanlar genellikle genç insanlardan daha küçük miktarlara ihtiyaç duyar. Doktorunuz, sizin için doğru miktarda sevoflurane belirlemede yaşınızı dikkate alır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Sevofluran kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Sevofluran’ı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sevofluran’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Sevofluran’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sevofluran’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sevofluran kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Sevofluran dozları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece sevofluran dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Sevofluran alındıktan sonra 24 saat içinde eve dönen hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler. Sevofluran gibi bir inhalasyon anestezi alıyor ve iyileşirken, sağlık uzmanınız etkilerini yakından takip edecektir. Ancak, bazı efektler daha sonra farkedilmeyebilir.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Sevofluran’ın Doğru Kullanımı

Anestezi fentanil, lidokain, hiposyamin, ketamin, propofol, Levsin, glikopirolat, sukkinilkolin, Robinul, Stadol, butorfanol, Nubain, rokuronyum, Emla, benzokain topikal, Talwin, nalbupin, Diprivan, etomidat, pentazosin, Xylocaine Jelly, halotan, sevofluran

Sevofluran kullanımında önlemler

Sevoflurane Yan Etkiler

Sevofluran