Serevent diskus

Serevent Diskus için kullanır

Terapötik Sınıf: Bronkodilatör

Farmakolojik Sınıf: Salmeterol

Salmeterol ayrıca hava akışı tıkanıklığını tedavi etmek ve kronik bronşit ve amfizemi de içeren kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) kötüleşmesini önlemek için kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda egzersiz kaynaklı (egzersiz kaynaklı bronkospazm veya EIB) wheezing’i önlemek için kullanılır.

Salmeterol, uzun etkili bronkodilatatördür. Bronkodilatörler, ciğerlerdeki bronş tüplerini (hava geçitlerini) açmak için ağızdan içeri soluduğu ilaçlardır. Bronş tüplerindeki hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu rahatlatırlar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Serevent Diskus’u Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 4 yaşın üzerindeki çocuklarda salmeterol kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemler göstermedi. 4 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda salmeterol kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, kalp problemleri yaşlı yaşlı hastalar salmeterol alırken özel dikkat göstermelidir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, salmeterol içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Serevent Diskus’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

İnhale salmeterol, astım ataklarını önlemek ve kronik obstrüktif akciğer hastalığını (KOAH) tedavi etmek için kullanılır. Zaten başlamış bir astım ataklarını hafifletmek için kullanılmaz. Zaten başlamış bir astım atağının rahatlatılması için başka bir ilaç kullanmalısınız. Bir saldırı için kullanılacak başka bir ilaçınız yoksa veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla veya ilaç rehberiyle birlikte gelir. Bu ilacı kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. Yönergeleri anlamıyorsanız veya Diskus® ürününün nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza ne yapmanız gerektiğini söylemenizi rica edin.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, bu ilacı doktorunuza söylemeden kullanmayı bırakmayın. Bunu yapmak nefes alma sorunlarınızın olma ihtimalini artırabilir.

Bu ilacın astım veya KOAH ataklarını önlemeye yardımcı olması için, doktorunuz tarafından verilen şekilde düzenli olarak aralıklı dozlarda her gün kullanılmalıdır.

Diskus® uygulamasını kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Salmeterolün Doğru Kullanımı

Kullanmaya hazır olana kadar ilacı folyo çantasında tutun. Oda sıcaklığında, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Donma.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Torbayı, folyodan çıkarıldıktan 6 hafta sonra veya tüm kabarcıklar kullanıldıktan sonra atın.

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve istenmeyen etkileri olup olmadığını kontrol etmesini sağlayacaktır.

KOAH için başka ilaçlar da kullanıyorsanız doktorunuza bildirin. Doktorunuz, ilacı kullanmayı bırakmanız ve yalnızca ciddi bir KOAH saldırısı sırasında kullanmanızı isteyebilir. İlacınızı nasıl almalısınız konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Ciddi bir KOAH atağı geçirmeniz veya KOAH atağının semptomları başlamışsa, bu ilaç kullanılmamalıdır. Akut KOAH atağı durumunda doktorunuz size başka bir ilaç reçete edebilir. Diğer ilaçlar da işe yaramazsa, derhal doktorunuza bildirin.

Serevent Diskus Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bu ilaç sadece diğer astım ilaçları (örneğin inhale kortikosteroidler) ile tedavi edilemeyen hastalar için veya salmeterol de dahil olmak üzere iki ilaç gerektiren astım hastaları için ilave bir tedavi olarak kullanılmalıdır. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilaç astım ataklarının sayısını azaltmasına rağmen, ortaya çıktıklarında şiddetli bir astım atağı olasılığını artırabilir. Bu riskler hakkında İlaç Rehberinde okuduğunuzdan emin olun ve sahip olabilecek herhangi bir soru veya endişeniz hakkında doktorunuzla veya eczacınıza konuşun.

Astım atağınıza zaten başlamışsa bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz, akut astım atağı durumunda kullanmanız için başka bir ilaç (örn., Kısa etkili bir inhaler) reçete eder. Kısa etkili solunum cihazının nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun. Talimatlara ihtiyacınız varsa doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla konuşmadan nefes almak için başka astım ilacı veya ilacı kullanmayın. Bu ilaç, budesonid ve formoterol kombinasyonu (Symbicort®), flutikazon ve salmeterol kombinasyonu (örn., Advair® Diskus®, Advair® HFA), formoterol (Foradil® Aerolizer®, Perforomist ™) veya arformoterol içeren diğer inhalerlerle birlikte kullanılmamalıdır (Brovana ™).

Doktorunuzla konuşun veya hemen tıbbi yardım alın.

Dozunuzu değiştirmeyin veya ilacınızı kullanmadan önce doktorunuza sormadan geçirmeyin.

Doktorunuz sizden veya çocuğunuzdan bu ilacı kullandığınızı belirten bir tıbbi kimlik (ID) kartı taşımanızı isteyebilir. Kart, acil durumlarda, şiddetli bir astım atağı veya başka hastalıklarda, veya olağandışı stres sırasında ek ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini söyleyecektir.

Serevent Diskus Yan Etkileri

Serevent Diskus (salmeterol)

Bu ilaç, paradoksik bronkospazmaya neden olabilir; bu, nefes alma veya hırıltılı solunumun daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Paradoksik bronkospazm hayatı tehdit edici olabilir. Bu ilacı kullanmaya son verin ve siz veya çocuğunuzun bu ilacı kullandıktan sonra öksürük, nefes darlığı, nefes darlığı veya hırıltılı solunum rahatsızlığı yaşıyorsanız hemen doktorunuzla görüşün.

Çocuğunuz ya da sizde bu deri döküntüsü, ürtiker veya alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Çocuğunuzda göğüs ağrısı, hızlı bir kalp atış, sinirlilik, el veya ayaklarda titreme, gürültülü nefes alma, boğulma hissi veya boğazda sıkışma veya tahriş varsa bu doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken hipokalemi (kanda düşük potasyum) oluşabilir. Konvülsiyonlar, azalmış idrar, ağız kuruluğu, susuzluk artışı, düzensiz kalp atışı, iştahsızlık, ruh hali değişiklikleri, kas ağrısı veya krampları; mide bulantısı veya kusma; Eller, ayaklar veya dudaklarda hissizlik veya karıncalanma, nefes darlığı veya olağandışı yorgunluk veya zayıflık.

Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Eğer siz veya çocuğunuz diyabetik ise ve kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

KOAH, Bakım Spiriva, Symbicort, albuterol, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, ipratropium, Xopenex

Astım, Bakım Simbisi, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

Bronkospazm profilaksisi albuterol, montelukast, Singulair, Ventolin, ProAir HFA, Proventil, Ventolin HFA, Proventil HFA