Sedef hastalığı tedavisi: balık yağı takviyeleri belirtileri azaltabilir mi?

Diyetik zımbalar omega-3 yağ asitleri içeren soğuk su balıklarını içeren popülasyonlarda sedef hastalığı daha az görülür. Ancak çalışma sonuçları, balık yağı takviyelerinin iltihaplanmayı azaltıp azaltamayacağı ve sedef hastalığının belirtileri olan kaşıntı ve kireçlenme gibi unsurları iyileştirip iyileştiremediği konusunda karışıktır. En son bulgular, bir iğne vasıtasıyla (intravenöz olarak) verilen balık yağının, sedef hastalığı semptomlarını ağız yoluyla alınan balık yağı takviyeleri oranından daha hızlı düşürdüğünü düşündürmektedir.

Küçük bir çalışma, kalori kısıtlı bir diyet ile artmış omega-3 yağ asitlerinin kombinasyonunun sedef hastalığı olan obez insanlarda sedef hastalığını kontrol etmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Daha fazla çalışma gerekiyor.

Yüksek doz balık yağı takviyelerinin yan etkileri, balıkların tadına, mide yanmasına ve mide bulantısına neden olabilir. Günde 3 gramın üzerindeki dozajlar kan pıhtılaşmasını etkileyebilir, kanama riskinizi artırabilir ve kan basıncını düşürebilir. Kan inceltici ilaçlar veya yüksek tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, bu özellikle önem taşıyabilir.

Doktorunu ziyaret et