Sedef hastalığı nedenleri

Sedef, cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü değiştiren yaygın bir cilt durumudur. Sedef hastalığı, cildin yüzeyinde hücrelerin hızla birikmesine neden olur. Ekstra cilt hücreleri, bazen ağrılı kalın, gümüşi pullar ve kaşıntılı kuru kırmızı lekeler oluştururlar.

Sedef, devamlı, uzun süreli (kronik) bir hastalıktır. Sedef hastalığınızın semptomları sedef hastalığınız kötüye gittiği zamanlarla değişen zamanlar olabilir.

Tedavide birincil hedef, cilt hücrelerinin hızla büyümesini durdurmaktır. Bir tedavi olmamasına rağmen, sedef hastalığı tedavileri önemli derecede rahatlama sağlayabilir. Reçetesiz kortizon kremi kullanmak ve cildinizi az miktarda doğal güneş ışığına maruz bırakmak gibi yaşam tarzı önlemleri sedef hastalığı belirtilerinizi de geliştirebilir.

Sedef hastalığı bulguları ve belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir

Sedef hastalığı yamaları, kepek benzeri ölçeklemenin birkaç noktasından geniş alanları kapsayan büyük patlamalara kadar değişebilir.

Çoğu sedef hastalığı, birkaç hafta ya da ay boyunca alevlenerek döngüler geçirir, sonra bir süre alçalır veya hatta tamamen gerileme içine girer.

Birkaç çeşit sedef hastalığı var. Bunlar arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Sedef hastalığı tetikleyicileri

Sedef hastalığınız olduğundan kuşkulanıyorsanız, muayene için doktorunuza danışın. Ayrıca sedef hastalığınız varsa doktorunuzla konuşın

İşaretleriniz ve belirtileriniz kötüleşirse veya tedavi ile iyileşme göstermezse tıbbi yardım isteyin. Sedef hastalığını idare etmek için farklı ilaçlara veya tedavilerin kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

Ne yapabilirsin

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vücudundaki hücrelerin bağışıklık sistemi problemiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Daha spesifik olarak, bir anahtar hücre, bir T lenfositi veya T hücresi adı verilen bir beyaz kan hücresi türüdür. Normalde, T hücreleri virüsler veya bakteriler gibi yabancı maddeleri tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek için vücuda gider. Ancak sedef hastalığınız varsa, T hücreleri sanki bir yarayı iyileştirmek veya bir enfeksiyonla savaşmak gibi sağlıklı cilt hücrelerine yanlışlıkla saldırır.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Aşırı aktif T hücreleri diğer bağışıklık tepkilerini tetikler. Etkiler plakların etrafındaki ciltteki kan damarlarının genleşmesini ve cildin dış tabakasına girebilen diğer beyaz kan hücrelerinin artmasını içerir. Bu değişiklikler hem sağlıklı cilt hücrelerinin hem de daha fazla T hücresinin ve diğer beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasına neden olur. Bu, yeni cilt hücrelerinin cildin en dış katmanına çok hızlı bir şekilde ilerlediği ve haftalar yerine günler süren devam eden bir döngüye neden olur. Ölü deri ve beyaz kan hücreleri cildin yüzeyinde yeterince çabuk kaybolup kalın, pul pul dökülen yamalar oluşturmazlar. Tedavi, döngüyü kesmedikçe, genellikle bu durmaz.

Sedef hastalığına benzeyen durumlar

Sedef hastalığı olan insanlarda T hücrelerinin bozulmasına neden olan şey tamamen açık değildir. Araştırmacılar sedef hastalığının gelişimiyle ilişkili genleri buldu, ancak çevresel faktörler de rol oynuyor.

Topikal tedaviler

Sedef hastalığı, tipik olarak, tetikleyerek tanımlayabilir ve önleyebileceğinizden dolayı başlar veya kötüleşir. Sedef hastalığını tetikleyebilecek faktörler şunlardır:

Işık tedavisi (fototerapi)

Herkes sedef hastalığı geliştirebilir, ancak bu faktörler hastalığa yakalanma riskinizi artırabilir

Sedef hastalığınız varsa bazı hastalıklar geliştirme riski daha yüksektir. Bunlar arasında

Sedef hastalığı, riskinizi artırarak yaşam kalitenizi de etkileyebilir.

Muhtemelen önce aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi göreceksiniz. Bazı durumlarda doğrudan deri hastalıkları uzmanına (dermatolog) yönlendirilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğimize karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Sedef hastalığı için, doktorunuza sorabileceğiniz bazı temel sorular şunlardır:

Sahip olduğunuz diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz sana birkaç soru soracaktır; örneğin

Çoğu durumda sedef hastalığı tanısı oldukça basittir.

Oral veya enjeksiyon yapılan ilaçlar

Sedef hastalığı gibi görünen veya psoriyazis ile aynı anda ortaya çıkabilecek diğer koşullar

Tedavi konuları

Sedef hastalığı tedavileri

Sedef hastalığı tedavileri üç ana gruba ayrılabilir: topikal tedaviler, hafif terapi ve sistemik ilaçlar.

Tek başına kullanıldığında, cildinize uyguladığınız kremler ve merhemler hafif ila orta sedef hastalığını etkili bir şekilde tedavi edebilir. Hastalık daha ağır olduğunda, kremlerin oral ilaçlarla veya ışık terapisi ile kombine edilmesi muhtemeldir. Topikal sedef hastalığı tedavileri şunları içerir:

Topikal kortikosteroidler. Bu güçlü anti-inflamatuar ilaçlar, hafif ila orta sedef hastalığının tedavisinde en sık reçetelenen ilaçlardır. Bağışıklık sistemini baskılayarak iltihaplanmayı azaltan ve ilişkili kaşıntıyı hafifleterek hücre döngüsünü yavaşlatırlar. Topikal kortikosteroidler, hafiften çok kuvvetliye kadar değişir.

Düşük potensli kortikosteroid merhemler genellikle yüzünüz veya cilt katlanmaları gibi hassas bölgelerde ve hasar görmüş cildin yaygın lekelerinin tedavisinde önerilir. Doktorunuz cildinizin küçük bölgelerinde, ellerinizde veya ayaklarınızda kalıcı plaklar için veya diğer tedaviler başarısız olduğunda daha güçlü kortikosteroid merhem verebilir. Kafa derisindeki sedef hastalığını tedavi etmek için ilaçlı köpükler ve kafa derisi çözümleri mevcuttur.

Güçlü kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı veya aşırı kullanımı cildin inceltilmesine ve tedavinin faydalarına karşı direncin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yan etkileri en aza indirgemek ve etkinliği artırmak için, topikal kortikosteroidler genellikle aktif salgınlarda kontrol altındayken kullanılmaktadır.

Kalsinörin inhibitörleri. Şu anda, kalsineurin inhibitörleri olan takrolimus (Prograf) ve pimekrolimus (Elidel) sadece atopik dermatit tedavisinde onaylanmış ancak çalışmalar, sedef hastalığının tedavisinde zaman zaman etkili olduklarını göstermiştir. Calcineurin inhibitörlerinin T hücrelerinin aktivasyonunu bozduğu ve bunun da iltihaplanmayı ve plak oluşumunu azalttığı düşünülmektedir.

Kalsinörin inhibitörleri, potansiyel olarak cilt kanseri ve lenfoma riski nedeniyle uzun süreli veya sürekli kullanım için önerilmez. Göz çevresindeki ince deri alanlarında, steroid kremlerin veya retinoidlerin aşırı rahatsız edici olduğu veya zararlı etkilere neden olabileceği alanlarda özellikle yararlı olabilirler.

Kömür katranı. Petrol ürünlerinin ve kömürün imalatının kalın, siyah bir yan ürünü olan kömür katranı muhtemelen sedef hastalığının en eski tedavisidir. Ölçekleme, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltır. Tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyor. Kömür katranının bilinen yan etkileri azdır ancak dağınıktır, leke giysileri ve yatak takımı ve güçlü bir koku vardır.

Kömür katranı, tezgah üstü şampuanlar, kremler ve yağlarda bulunur. Reçeteyle daha yüksek konsantrasyonlarda da bulunur. Bu tedavi hamile veya emziren kadınlar için önerilmez.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu sedef hastalığı tedavisi doğal veya yapay morötesi ışık kullanır. Fototerapinin en basit ve en kolay şekli, cildi kontrollü miktarda doğal güneş ışığına maruz bırakmayı içerir. Işık tedavisinin diğer biçimleri, tek başlarına veya ilaçlarla kombinasyon halinde suni ultraviyole A (UVA) veya ultraviyole B (UVB) ışığın kullanılmasını içerir.

Şiddetli sedef hastalığınız varsa veya diğer tedavilere dirençliysa, doktorunuz oral veya enjeksiyonluk ilaçlar reçete edebilir. Şiddetli yan etkiler nedeniyle, bu ilaçların bazıları sadece kısa süreli olarak kullanılır ve diğer tedavi şekilleri ile değiştirilebilir.

Doktorlar sedef hastalığının türüne ve şiddetine ve etkilenen cilt bölgelerine dayalı tedavileri tercih etseler de, geleneksel yaklaşım, en hafif tedavilerle başlamaktır – topikal kremler ve ultraviyole ışık tedavisi (fototerapi) – ve daha sonra gerekirse daha güçlü olanlara ilerlemektir. Amaç, mümkün olan en az yan etkiyle hücrenin ciroyu yavaşlatmanın en etkili yolunu bulmaktır.

Çeşitli seçeneklere rağmen etkili sedef hastalığı tedavisi zor olabilir. Hastalık önceden tahmin edilemez, iyileşme döngüleri ve kötüleşiyor, görünüşte rasgele görünüyor. Sedef hastalığının etkileri önceden tahmin edilemez, bir kişi için iyi işleyen biri başkası için etkisiz olabilir. Cildiniz zamanla çeşitli tedavilere dirençli hale gelebilir ve en güçlü sedef hastalığı tedavileri ciddi yan etkilere neden olabilir.

Özellikle belirli bir tedaviyi kullandıktan sonra düzelmiyorsanız veya rahatsız edici yan etkiler yaşıyorsanız, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Belirtilerinizin mümkün olan en iyi şekilde kontrol altına alınmasını sağlamak için tedavi planınızı ayarlayabilir veya yaklaşımınızı değiştirebilir.

Kendi kendine yardım tedbirleri sedef hastalığını iyileştirmese de, hasar görmüş cildin görünümünü ve hissini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu önlemler size fayda sağlayabilir

Bir dizi alternatif terapi, özel diyetler, kremler, diyet takviyeleri ve otlar da dahil olmak üzere sedef hastalığının semptomlarını hafifletir. Hiçbirinin kesin olarak kanıtlanmış olmadığı. Fakat bazı alternatif terapiler genellikle güvenli sayılır ve bazı insanlara kaşıntı ve kireçlenme gibi belirti ve semptomları azaltmada yardımcı olabilirler.

Sedef semptomlarını hafifletmek için diyet takviyeleri veya diğer alternatif tedaviler düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Belirli alternatif terapilerin artı ve eksilerini tartmak için size yardımcı olabilir.

Özellikle hastalık vücudunuzun geniş bölümlerini kaplarsa ya da yüzünüz ya da elleriniz gibi başkaları tarafından kolaylıkla görülen yerlerde, sedef hastalığına yakalanmak bir sorun olabilir. Hastalığın süregelen, sürekli doğası ve tedavi zorlukları yalnızca yükü arttırır.

Başa çıkmanıza ve kendinizi kontrol altında hissetmenize yardımcı olacak bazı yollar

Doktorunu ziyaret et