Sedef hastalığı nedenleri

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vücudundaki hücrelerin bağışıklık sistemi problemiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Daha spesifik olarak, bir anahtar hücre, bir T lenfositi veya T hücresi adı verilen bir beyaz kan hücresi türüdür. Normalde, T hücreleri virüsler veya bakteriler gibi yabancı maddeleri tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek için vücuda gider. Ancak sedef hastalığınız varsa, T hücreleri sanki bir yarayı iyileştirmek veya bir enfeksiyonla savaşmak gibi sağlıklı cilt hücrelerine yanlışlıkla saldırır.

Aşırı aktif T hücreleri diğer bağışıklık tepkilerini tetikler. Etkiler plakların etrafındaki ciltteki kan damarlarının genleşmesini ve cildin dış tabakasına girebilen diğer beyaz kan hücrelerinin artmasını içerir. Bu değişiklikler hem sağlıklı cilt hücrelerinin hem de daha fazla T hücresinin ve diğer beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasına neden olur. Bu, yeni cilt hücrelerinin cildin en dış katmanına çok hızlı bir şekilde ilerlediği ve haftalar yerine günler süren devam eden bir döngüye neden olur. Ölü deri ve beyaz kan hücreleri cildin yüzeyinde yeterince çabuk kaybolup kalın, pul pul dökülen yamalar oluşturmazlar. Tedavi, döngüyü kesmedikçe, genellikle bu durmaz.

Sedef hastalığı olan insanlarda T hücrelerinin bozulmasına neden olan şey tamamen açık değildir. Araştırmacılar sedef hastalığının gelişimiyle ilişkili genleri buldu, ancak çevresel faktörler de rol oynuyor.

Sedef hastalığı, tipik olarak, tetikleyerek tanımlayabilir ve önleyebileceğinizden dolayı başlar veya kötüleşir. Sedef hastalığını tetikleyebilecek faktörler şunlardır:

Sedef hastalığı tetikleyicileri