Saphris: kullanımlar, dozaj ve yan etkiler

Saphris nedir?

Saphris, erişkinlerde şizofreni ve bipolar bozukluk (manik depresyon) gibi psikotik belirtilerin ve pediatrik hastalardaki bipolar bozuklukların (10-17 yaş) belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

Saphris, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Saphris, bunama ile ilgili psikotik durumlarda kullanım için onaylanmamıştır. Asenapin demansla ilişkili durumlardaki yaşlı erişkinlerde ölüm riskini artırabilir.

Önemli bilgi

Saphris ciddi nörolojik sorunlara neden olabilir. Çok sert (sert) kaslar, yüksek ateş, terleme, konfüzyon, hızlı veya düzensiz kalp atışları, hafif başlı, titreme, seğirme veya gözlerinizin kontrol edilemeyen hareketleri, dudakları hissediyorsanız, bu ilacı almayı bırakın ve doktorunuzu hemen arayın , Dil, yüz, kollar veya bacaklar.

Saphris, bunama ile ilgili psikotik durumlarda kullanım için onaylanmamıştır. Demans ile ilişkili durumları olan yaşlı erişkinlerde kalp yetmezliğine, ani ölüm veya zatürreye neden olabilir.

Asenapline alerjiniz varsa Saphris’i kullanmamalısınız.

Saphris’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almadan önce

karaciğer hastalığı

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritim sorunları

Kalp krizi ya da inme öyküsü

Meme kanseri öyküsü

Nöbetler veya epilepsi

Diyabet (asenapin kan şekerinizi artırabilir)

Yutma sorunu

Parkinson hastalığı

Düşük beyaz kan hücresi öyküsü (WBC) sayılabilir; veya

Uzun QT sendromunun kişisel ya da aile öyküsü.

Asenapinin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz veya Saphris ile tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Gebeliğin son 3 ayında antipsikotik ilaç almak yenidoğanda çekilme belirtileri, solunum sorunları, beslenme sorunları, titreme, titreme ve gevşek veya sert kaslar gibi sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, hamilelik süresince ilacınızı almayı bırakırsanız çekilme belirtileri veya diğer sorunlarınız olabilir. Saphris’i alırken hamile kalırsanız, doktorunuzun tavsiyesi olmadan almayı bırakmayın.

Asenapinin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Bu ilacı, doktor tavsiyesi olmadan 18 yaşından küçük herhangi birine vermeyin.

Saphris genellikle günde 2 kez alınır. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Saftikleri dil altı diline almak için tabletler

İlacınızı almaya hazır olana kadar tableti blister ambalajında ​​tutun. Paketi açın ve tablet blisterinden renkli tırnakları soyun. Blisterden bir tablet koymayın veya tabletinize zarar verebilirsiniz.

Kuru elleri kullanarak, tableti hafifçe çıkarın ve dilinin altına yerleştirin. Hemen çözülmeye başlayacak.

Tableti tamamen yutmayın. Ağzınızda çiğneme olmadan çözülmesine izin verin.

Saphir’i nasıl alayım?

Tablet çözülürken birkaç kez yutun. Tablet çözüldükten sonra 10 dakika boyunca hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.

Saphris yüksek kan şekerine (hiperglisemi) neden olabilir. Semptomlar artan susuzluk, artmış idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt ve bulanık görme sayılabilir. Diyabetikseniz, Saphris’i alırken kan şekeri düzeylerini düzenli olarak kontrol edin.

Saphris kullanırken doktorunuz ilerleme durumunu kontrol etmeniz gerekecektir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Saphris’i alırken, aşırı sıcak veya soğuk şartlardaki aşırı sıcaklıklara karşı daha hassas olabilirsiniz. Çok soğuk olmamaktan veya aşırı ısınmaktan veya kurutulmaktan kaçının. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol miktarda sıvı tüketin. Saphris’i alırken tehlikeli şekilde aşırı ısınabilir ve kurutulmak daha kolaydır.

Bu ilaç, düşüncenizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Alkol içmek Saphir’in bazı yan etkilerini artırabilir.

Saphris’e alerjik bir reaksiyon belirtisi varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Saphris’i kullanmayı bırakın ve varsa hemen doktorunuzu arayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

Çok sert (sert) kaslar, yüksek ateş, terleme, konfüzyon, hızlı veya düzensiz kalp atışı, titreme

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Dudaklar, dil, yüz, kollar veya bacaklarda seğirme veya kontrol edilemeyen hareketler

Yavaş kalp atış hızı

Ne kaçmalıyım?

Dil altı tableti kullandıktan sonra ülserler, kabarcıklar, şişme veya diş etlerinizin soyulması

Ani hissizlik veya zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında), ani şiddetli baş ağrısı, konuşma bozukluğu, görüş veya denge sorunları

Ani bir hastalık hissi, ateş, titreme, boğaz ağrısı, ağız yaraları, kırmızı veya şişmiş dişetleri, yutma sorunu

Saphris yan etkileri

Nöbet (konvülsiyonlar); veya

Alışılmadık düşünceler veya davranışlar, halüsinasyonlar veya kendinize zarar verme düşünceleri.

Ortak Saphris yan etkileri şunları içerebilir:

Baş dönmesi, uyuşukluk, huzursuz duygu

Ağızda uyuşma veya karıncalanma

Uyku sorunları (uykusuzluk); veya

kilo almak.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Saphris’i sizi uykulu hale getiren diğer ilaçlarla kullanmak bu etkiyi kötüleştirebilir. Saphris’i uyku ilacı, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Kullandığınız tüm ilaçları ve özellikle Saphris ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamayı bıraktığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin

Metadon

Takrolimus

Arsenik trioksit, vandetanib, vemurafenib

Bir antibiyotik – azitromisin, klaritromisin, eritromisin, levofloksasin, moksifloksasin, pentamidin

Bir antidepresan – amitriptilin, bupropion, sitalopram, klomipramin, desipramin, fluvoksamin, paroksetin

Anti-sıtma ilaçları – artemeter ve lumefantrine, klorokin, halofantrin, mefloquin

Kalp ritmi tıbbı – amiodaron, dofetilid, disopiramid, dronedaron, flekainid, ibutilid, procainamid, propafenon, kuinidin, sotalol

Mide bulantısı ve kusmayı önleme veya tedavi için ilaç – dolasetron, droperidol, ondansetron

Psikiyatrik bir bozukluğu tedavi etmek için ilaç – klorpromazin, klozapin, haloperidol, mezoridazin, pimozid, tioridazin, ziprasidon; veya

Migren baş ağrısı tıbbı – sumatriptan, zolmitriptan.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere asenapin ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

Saphris’i etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

6.02.2015-06-17, 7:40:33 AM.

Saphris (asenapin)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Bipolar Bozukluk Seroquel, lityum, klonazepam, Klonopin, Abilify, Lamiktal, ketiapin, Depakote, risperidon, lamotrijin, olanzapin, Zyprexa

Şizofreni Seroquel, Abilify, ketiapin, risperidon, olanzapin, Zyprexa, Risperdal, Latuda, aripiprazol, Geodon, klozapin, Rexulti