Salmonelloz / salmonella

Sebeb olmak

İletim

Salmonelloz veya salmonella, en yaygın gıda kaynaklı hastalıklardan biridir. Hastaya göre, salmonella, Birleşik Devletlerde yaklaşık 1.2 milyon hastalığa neden olurken, hastaneye yatış sayısı 19.000, ölüm sayısı 380 olarak gerçekleşti.

Salmonella, genel popülasyonda küçük, salgın bulunan salgınlarda veya hastanelerde, restoranlarda veya çocuklardaki veya yaşlılardaki büyük salgınlarda ortaya çıkabilir.

Önleme

Çocuklar, salmonelloz almak için en olası ihtimal. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi zayıf olanların ağır bir hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. AIDS’li insanlar özellikle savunmasızdır, genellikle tekrarlanan olaylardan muzdariptir.

Teşhis

Hayvanlarda ve insanlarda birçok Salmonella bakteri salmonellozuna neden olur. Farklı Salmonella türleri ülkeden ülkeye değişmekle birlikte S. typhimurium ve S. enteritidis Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olanıdır.

Bazı Salmonella suşları, salmonella hastalığını tedavi etmek için normalde kullanılan bazı antibiyotiklere karşı direnç kazanmış ve ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturmuştur.

Tedavi

Salmonella bakterileri, çiğ kanatlı hayvan, yumurta ve sığır eti ve bazen yıkanmamış meyveler gibi gıda ürünlerinde bulunur. Daha önce çiğ et veya et ürünleriyle temas eden yüzeylerde hazırlanan gıdalar, bakterilerle kontamine olabilir. Buna çapraz kontaminasyon denir.

Son yıllarda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kirlenmiş topraklarda yetişen çiğ yonca filizi yemesinden birkaç salmonella vakası raporları aldı. Evcil hayvanları kullandıktan sonra salmonella, özellikle yılanlar, kaplumbağalar ve kertenkele gibi sürüngenler alabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Belirtileriniz yoksa bile, Salmonella kronik bir enfeksiyon olabilir. Buna ek olarak, belirtileriniz olmasa da başkalarına yiyecek hazırlamadan önce elinizi yıkamamanız yoluyla hastalığı yayabilirsiniz. Aslında salmonella bulunduğunu biliyorsanız, sağlık uzmanları, laboratuvar testleri artık Salmonella bakterileri taşımadığınızı gösteren kadar diğerleri için yemek hazırlamamanızı veya su dökmemenizi önerir.

Aşağıdaki belirtiler genellikle virüs bulaştıktan sonra 12 saat ila 3 gün arasında başlamaktadır.

Bu belirtiler, olası bulantı, iştahsızlık ve kusma ile birlikte genellikle dört ila yedi gün sürer.

Semptomlar yaşlılarda, bebeklerde ve diyabet veya HIV enfeksiyonu gibi kronik durumlarda görülen insanlarda daha şiddetli.

Salmonellozu önlemenin yolları vardır.

Sağlık bakım sağlayıcısı, virüs bulaştıktan sonra tabudaki Salmonella’yı tanımlayan laboratuvar testlerini kullanabilir.

Salmonella enfeksiyonları genellikle beş ila yedi gün içinde iyileşir ve çoğu, oral sıvıların dışındaki tedavilere gerek duymaz. Bununla birlikte şiddetli ishale sahip olanlar intravenöz sıvılara ihtiyaç duyabilirler. Hastalık bağırsaklardan kan dolaşıma doğru yayılırsa, sağlık hizmeti sağlayıcıları antibiyotiklerle tedavi edebilir. Bazı Salmonella suşları, salmonella hastalığını tedavi etmek için normalde kullanılan bazı antibiyotiklere karşı direnç kazanmış ve ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturmuştur.

Çoğu kişi salmonella’dan başarıyla iyileşirken, birkaçı Reiter sendromu adı verilen kronik bir durum geliştirebilir. Bu sendrom aylarca ya da yıllarca sürebilir ve artrite neden olabilir. Belirtileri ağrılı eklemler, rahatsız edici gözler ve ağrılı idrara çıkma şeklindedir.

Salmonella bakterileri düzgün bir şekilde muamele edilmedikçe, bağırsaktan kaçabilir ve kan yoluyla diğer organlara yayılabilir, bazen ölüme yol açar.

S. typhi bakterileri, daha ciddi bir hastalık olan tifoza neden olabilir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilen bu hastalık, Amerika’da yaygın değildir. Tifo hastalığı gelişen ülkelerde, genellikle her yıl yaklaşık 21.5 milyon kişiyi etkilediği, genellikle kontamine suyla oluşur. Buna göre, yılda yaklaşık 5.700 vakanın meydana geldiği, bunların yaklaşık yüzde 75’inin uluslararası yolculuk yaparken elde edildiği tahmin edilmektedir.

Uygun antibiyotikler genellikle tifo ateşi tedavisinde etkilidir, ancak antibiyotiğe dirençli S. typhi vakalarının sayısı dünyanın bazı bölgelerinde artmaktadır.

Şu anda, ABD’de S. typhi’yi önlemede yüzde 50 ila 80 etkili olan iki aşı var. Tifo Aşısı Canlı Ağızdan Ty21a, 6 yaşından büyük yetişkinleri ve çocukları bağışıklamak için çeşitli dozlarda oral olarak verilir. Vi kapsüler polisakkarit aşısı (veya ViCPS) yetişkinlerde ve 2 yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılan enjekte edilen bir aşıdır.

Sağlık uzmanları, Birleşik Devletlerde aşı ile rutin olarak aşılamayı önermezler. S. typhi enfeksiyonuna yakalanma riski olan alanları ziyaret eden gezginler için aşılama önerilir.