Sakrumlu çukur

Sakral bir çukur doğumda, bel alt sırtındaki derideki girintidir. Genellikle kalçanın arasındaki kırışıklığın hemen üzerinde bulunur. Çoğu sakrumlu çukurlar zararsızdır ve herhangi bir işleme gerek yoktur.

Yakınlardaki saç pürüzleri, cilt etiketi veya bazı cilt renk değişikliği eşlik eden sakral daldırmalar, bazen omurganın veya omuriliğin ciddi altta yatan bir anormalliği ile ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun doktoru bir görüntüleme testi önerebilir. Bir anormallik keşfedilirse, tedavi alttaki nedene bağlıdır.

Sakral bir çukur, alt sırttaki deride, kalça arasındaki kırışıklığın hemen üstündeki girinti ya da “çukur” dan oluşur.

Sakral bir çukur doğuştan gelen bir doğumsal koşuldur, yani doğumda mevcut demektir. Bilinen bir sebep yok.

Nadiren, sakrumlu çukurlar omurga veya omurilikte ciddi bir anormallik ile ilişkilidir. Örnekler arasında

Bu sakral sorunların sakrumlu çukuruna yakındaki püskümesi, cilt etiketi veya bazı cilt renk değişikliği eşlik ederse, riskler artar.

Genel olarak, çocuğunuzun sakrum çukuru için bir doktora görünmesi gerekmez. Sakral çukurluk hakkında sorularınız varsa, çocuğunuzun rutin muayene ziyaretlerinde de getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun doktoruna sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır:

Sakral dişler doğumda bulunur ve bir bebeğin başlangıçtaki fizik muayenesinde belirgindir. Çoğu durumda, daha ileri test gereksizdir. Ezik çok büyükse ya da yakındaki püskü saç, deri etiketi veya bazı cilt renk değişikliği eşlik ediyorsa, doktorunuz spinal kord sorunlarını gidermek için görüntüleme testleri önerebilir.

Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

Basit bir sakrum çukuru için tedavi gereksizdir.

Doktorunu ziyaret et