Rotigotin (transdermal yol) tanım ve marka isimleri

Rotigotin transdermal yama, bazen sarsma felci denilen Parkinson hastalığının belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Vücudun daha normal hareketlerine izin vermek için kas kontrolünü geliştirmeye ve kas sertliğini azaltmaya yardımcı olan bir dopamin agonistidir.

Rotigotin, Restless Legs Syndrome (RLS) adlı bir rahatsızlığı tedavi etmek için de kullanılır. RLS, bacaklardaki sansasyon ve hareketi etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Bu, onları rahat ettirmek için bacaklarınızı taşımak isteyen karşı konulmaz bir duyguya neden olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın rotigotin transdermal yamanın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Düzeltme Eki, Genişletilmiş Yayın

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda rotigotin transdermal yamanın kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Alerjiler

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Cilt yamasını kullanmak için

Diğer Etkileşimler

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Dozlama

Bir yama giymeyi ya da değiştirmeyi unutursanız elinizden geldiğince çabucak koyun. Bir sonraki yamanızı koymanın zamanı gelmişse, o zamana kadar yeni bir yama uygulamak için bekleyin ve kaçırdığınız yamayı atlayın. Unuttuğunuz bir dozu telafi etmek için ekstra yamalar uygulamayın.

Yamaları, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta kapalı bir kapta oda sıcaklığında saklayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma, uyku hali ya da düşünme ile ilgili sorun yaratmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya dikkatli, iyi koordine edilmemiş veya iyi düşünebiliyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun. Bu yan etkiler özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Bu tıbba baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir yerden kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir. Sorun devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı kişilerin, karışıklık, sanrılar, agresif veya düşmanca hissetmek veya orada bulunmayan şeyleri görme (halüsinasyonları) gibi diğer anormal davranışları tetikleyebilir, sinir bozucu veya heyecanlı olmasına neden olabilir. Siz veya bakıcıınız bu yan etkilerden herhangi birine dikkat ettiyse hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanan bazı insanlar davranışlarında alışılmadık değişiklikler yaptı. Bu ilacı kullanırken kumar ile ilgili sorun yaşamaya başlarsa veya cinsel yönelimi artırırsanız doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç bazı hastalarda sıvı tutulmasına (ödem) neden olabilir. Yüz, kollar, eller, alt bacaklar veya ayaklarda şişkinlik veya şişme, ellerin veya ayaklarda karıncalanma veya olağandışı kilo alımı veya kaybı varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitürat ilaçları, kas gevşetici veya bazı diş anestezikleri de dahil anesteziklerdir. Bu ilacı kullanırken yukarıda belirtilenleri almadan önce doktorunuza veya dişçiye danışın.

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun melanoma (kanser) için cildinizi düzenli olarak kontrol etmesi önemlidir.

Doku, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya kardiyoversiyon gibi bazı işlemler sırasında kullanıldığında cildin yanmasına neden olabilecek alüminyum içerir. Cilt yanıklarını önlemek için, bu prosedürlere başlamadan önce yamanın çıkarılmış olduğundan emin olun.

Kayıp doz

Isı, çok fazla miktarda rotigotun cildinizden geçmesine neden olabilir. Yamayı ısıtma yastıkları, elektrikli battaniyeler, ısı lambaları, saunalar, sıcak küvetler, ısıtılmış su yatakları veya doğrudan güneş ışığı gibi doğrudan ısı kaynaklarına maruz bırakmayın.

Depolama

Birkaç günden daha uzun süren, daha şiddetli hale gelen veya uygulama alanı dışındaki alanlara yayılmış olan yamadan bir cilt döküntüsü veya tahriş geliştirirseniz, doktorunuza bildirin. Ayrıca, alanı iyileştirene kadar doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Doğrudan güneş ışığı cildinizin renginin değişmesine neden olabilir.

Bu ilacı doktorunuza sormadan aniden kullanmayı bırakmayın. Dozunu tamamen durdurmadan önce dozunu yavaşça azaltmanız gerekecek.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.