Rosiglitazon (oral yol) tanım ve marka isimleri

Rosiglitazone, tip 2 diyabet adı verilen bir diabetes mellitus tedavisinde kullanılır. Tek başına veya metformin veya sülfonilüre ajanları gibi diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Rosiglitazone kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olmak için uygun bir diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Bunu, vücudunuzun daha iyi insülin kullanmasına yardımcı olarak yapar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyondaki rosiglitazonun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda rosiglitazonun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Tablet

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Diğer Etkileşimler

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç, yiyecek olsun veya olmasın alınabilir.

Dozlama

Doktorunuzun verdiği özel diyetlere dikkatle uyun. Bu şeker hastalığınızı kontrol etmenin en önemli parçasıdır ve tıbbın düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Göğüs ağrısı veya rahatsızlık, mide bulantısı, kollarda, çenede, sırtta veya boyunda, nefes darlığı, terleme veya kusmada ağrı veya rahatsızlığınız varsa hemen doktorunuzu arayın. Bunlar kalp krizi belirtileri olabilir.

Hızla kilo alıyorsanız veya nefes darlığı, göğüs ağrısı veya rahatsızlık, aşırı yorgunluk veya zayıflık, düzensiz solunum, düzensiz kalp atışı veya eller, bilek, ayak bilekleri veya ayaklarda aşırı şişme yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar kalp problemi veya ödem semptomları olabilir (sıvı tutma).

Karın ya da karın ağrısı, koyu renkli idrar, iştah kaybı, mide bulantısı ya da kusma, olağandışı yorgunluk ya da güçsüzlük ya da sarı gözler ya da cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bulanık görme, okuma zorluğu veya bu ilacı kullanırken görüş değişikliği meydana gelirse derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç kadınlarda kemik kırığı riskini artırabilir. Kırıkları önlemeye yardımcı olması için doktorunuza kemiklerinizi kuvvetli tutmanın yollarını öğrenin.

Kayıp doz

Bazı kadınlar bu ilacı alırken gebelik riskini artırmış olabilirler. Ovülasyonda sorunlar yaşadıysanız ve geçmişte düzensiz dönemleriniz varsa, bu ilaç size yumurtlamanıza neden olabilir. Bu, hamilelik şansınızı artırabilir. Doğum öncesi potansiyel bir kadın iseniz, doğum kontrol seçeneklerini doktorunuzla konuşmalısınız.

Depolama

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzun talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmek çok önemlidir.

Bu ilaç hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olmaz. Bununla birlikte, bir yemek veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, her zamankinden daha fazla egzersiz yaparsanız, alkol içerseniz, bulantı veya kusma yüzünden yiyemezsiniz veya başka bir diyabet tıbbıyla rosiglitazone alırsanız, düşük kan şekeri oluşabilir. Düşük kan şekeri belirtileri bilinç kaybına (dışarıya) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylelikle hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri), yeterince almazsanız veya ilacınızın bir dozunu atlar, yemek yemenizi veya yemek planınızı takip etmemeniz, ateşiniz veya enfeksiyonunuz varsa veya her zamanki kadar egzersiz yapmamanız durumunda ortaya çıkabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.