Rituximab (intravenöz yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilaç, bu tıbbın tedavisi sırasında veya tedavisinden sonra enfeksiyonları (viral, bakteriyel veya fungal) geliştirme riskinizi artırabilir. Bu enfeksiyonlar ağır olabilir ve ölüme yol açabilir. Bazı hastalar kanlarında belirli bir antikor düzeyinin düşük olmasına rağmen (11 aydan uzun süre). Antikor seviyesi düşük olan bu hastalardan bazıları enfeksiyon gelişti. Bu ilacı kullanırken hastalanan veya enfeksiyona yakalanmış kişilerin yanında bulunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık yıkayın. Lupusunuz varsa veya bu ilacı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir enfeksiyonunuz varsa doktorunuza bildirin. Ayrıca hiç gitmeyeceğiniz bir enfeksiyondan ya da geri gelen bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, ilerleyici multifokal lökoensefalopati (PML) adı verilen nadir ve ciddi bir beyin enfeksiyonuna neden olabilir. Romatoid artrit varsa bu enfeksiyonu alma riski daha yüksektir. Bu ilacı kullanmanın faydaları ve bu enfeksiyon riskiyle ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Görme değişiklikleri, koordinasyon kaybı, beceriksizlik, bellek kaybı, başkalarının ne söylediğini konuşma veya anlama güçlüğü ve bacaklardaki güçsüzlük gibi belirtilerden birden fazlasına sahip iseniz, derhal doktorunuza danışın.

Gitmeyecek bir öksürüğe, kilo kaybına, gece terlemelerine, ateş, titreme, gribe benzer belirtiler (burun akması veya tıkanması, baş ağrısı, bulanık görme veya genel olarak hissetme gibi) geçirmeye başlarsanız hemen doktorunuzu arayın. Ağrılı ya da zor idrara çıkma ya da ağızda ya da dudaklarda yaralar, ülserler ya da beyaz lekeler. Bunlar bir enfeksiyonunuz olduğunu gösteren işaretler olabilir.

Siz rituximab ile tedavi edilirken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Romatoid artritiniz varsa, bu ilacı almadan en az 4 hafta önce canlı olmayan virüs aşıları verilmelidir. Rituximab vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz var. Buna ek olarak, evde yaşayan diğer insanlara canlı aşılar (örn. Burun grip virüsü aşısı) da olmamalıdır. Canlı aşı kullananlardan kaçınmaya çalışın. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burnunu ve ağzını örten koruyucu bir yüz maskesi takmalısın.

Rituximab göğüs ağrısı, ateş, titreme, kaşıntı, ürtiker, yüz kızarması, kızarıklık, rahatsız solunum ya da yüzünüzün, dilin ve boğazın şişmesine birkaç saat içinde aldıktan sonra birkaç saat içinde neden olabilir. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza veya hemşiresine söyleyin.

Bu ilaç, tümör lizis sendromu (TLS) adı verilen ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuz sana bir ilaç verebilir. İdrar miktarınız, eklem ağrısı, sertlik veya şişme, bel çevresi, yan veya karın ağrısı, hızlı kilo artışı, ayakların veya bacaklarda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya azalma varsa hemen doktorunuzu arayın. Zayıflık.

Ciltteki ciddi reaksiyonlar bu tıbbın tedavisinde ortaya çıkabilir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve bunu kullanırken deride kabarcıklanma, soyma veya gevşeme, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride ülserler veya ülserler veya ateş veya titreme varsa derhal doktorunuzla görüşün. Tıp.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve herhangi bir karaciğer sorununuz varsa hemen doktorunuza danışın. Semptomlar arasında cilt ve sarı, karanlık kahverengi renkli idrar, sağ taraflı karın veya karın ağrısı, ateş veya şiddetli yorgunluk olan gözler bulunur.

Bu ilaç, özellikle diğer kanser ilaçlarıyla kullanıldığında, ciddi mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Bu ilaçla tedavi edilirken mide ağrısına başlarsanız hemen doktorunuza danışın.

Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken ve durdurdıktan sonra 12 ay boyunca hamile kalmamalısınız. Etkili doğum kontrolü hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.