Ritonavir (oral yol) tanım ve marka isimleri

Ritonavir, tek başına veya insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu enfeksiyonun tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. HIV, edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromuna (AIDS) neden olan virüstür.

Ritonavir HIV enfeksiyonunu tedavi etmeyecektir veya AIDS’i önlemeyecektir. HIV’in çoğalmasını önler ve bağışıklık sisteminin tahrip edilmesini yavaşlatır. Bu, AIDS veya HIV hastalığına genellikle bağlı sorunların gecikmesine yardımcı olabilir. Ritonavir, sizi HIV’ı diğer insanlara yaymaktan alıkoymaz. Bu ilacı alan insanlar AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili başka sorunlar yaşamaya devam edebilirler.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

1 aydan küçük çocuklarda ritonavirin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Kapsül, Sıvı Dolgulu; Tablet; Çözelti

Geriatrik popülasyonda yaş ile ritonavir etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, yaşlı hastalarda geriatrik spesifik problemlerin ritonavirin yararlılığını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olma ihtimali daha yüksektir; bu da ritonavir alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Dozu değiştirmeyin veya bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmadan durun. Bu ilacın miktarı düşük olduğunda, vaktinden önce doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Bu ilacın tükenmesine izin vermeyin.

Dozlama

Ritonavir tedavisine başlamadan önce ve tekrar doldurduğunuzda hasta bilgi broşürünü okuyun ve dikkatlice izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Ritonavir’in gıda ile alınması önemlidir.

Kapsül veya tableti tamamen çalkalayın. Kırmayın, ezmeyin ya da çiğneyin.

Oral sıvı alan hastalar için

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Kan seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Dozları gece gündüz eşit aralıklarla almak en iyisidir. Örneğin, her gün iki doz alacaksanız, dozlar yaklaşık 12 saat aralıklarla aralıklarla yerleştirilmelidir. İlacınızı almak için en iyi zamanların planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Ritonavir diğer ilaçlarla birlikte alınmalıdır. Ritonavir dozu veya aldığınız diğer ilaçların ayarlanması gerekebileceğinden aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kapsülleri buzdolabında veya oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Oda sıcaklığında saklandıysa, ilacı 30 gün içinde kullanın. Isıdan ve doğrudan ışığından uzak tutun.

Oral sıvı veya tabletleri kapalı bir kaba oda sıcaklığında, ısıdan ve direkt ışıktan uzak tutun. Soğutmayınız.

Kayıp doz

Doktorunuzun bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Depolama

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Eğer siz veya çocuğunuz aynı zamanda alfuzosin (Uroxatral®), amiodaron (Cordarone®), astemizole (Hismanal®), bepridil (Vascor®), cisaprid (Propulsid®), ergot ilaçları (örn., Dihidroergotamin, (Tambocor®), lovastatin (Altocor®, Mevacor®), oral midazolam (Versed®), pimozid (Orap®), propafenon (Rythmol®), kuinidin (Quinaglute®), karbamat Sildenafil (Revatio®), simvastatin (Simcor®, Vytorin®, Zocor®), terfenadin (Seldane®), triazolam (Halcion®) veya vorikonazol (Vfend®). Bu ilaçları ritonavir ile birlikte kullanmak ciddi yan etkilere sahip olma şansınızı artırabilir.

Siz veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkı, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Sizin veya çocuğunuzun ani ve şiddetli karın ağrısı, titreme, kabızlık, mide bulantısı, kusma, ateş veya başın çarpıklığı olması durumunda derhal doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı doğum kontrol haplarının etkilerini azaltabilir. Hamile kalmamak için haplarınızla birlikte ek bir doğum kontrolü formu kullanın. Doğum kontrolünün diğer biçimleri prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpükler veya jöle içerir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, ya da ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde derhal doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın: kabarcıklanma, ciltte kabarma, soyma veya gevşetme, ateş, titreme, öksürük, ishal, kaşıntı, eklem veya kas ağrısı, kızarıklık, kızarıklık Ağız veya dudakta genellikle mor bir merkez, boğaz ağrısı, yara, ülser veya beyaz noktalar bulunan cilt lezyonları, elleriniz, yüzünüz, dilde veya boğazınızda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya zayıflık.

Bu ilaç kandaki kolesterol ve yağ seviyesini artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz size kolestrolü ve yağları düşürmek için bir ilaç verebilir. Sizin veya çocuğunuzun endişesi varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç seks sırasında eşinize HIV vermenizi önleyemez. Bunu anladığınızdan ve eşinizin HIV de olsa bile güvenli bir seksi uyguladığınızdan emin olun, bir lateks kondomu veya başka bir bariyer yöntemi kullanın. Bu ilaç aynı zamanda kana maruz kaldıklarında başkalarına HIV verilmesine engel olmayacaktır. İğneleri kimseyle tekrar kullanmayın veya paylaşmayın.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda, bağışıklık sistemi güçlenebilir. Pnömoni veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarınız varsa, vücudunuz onlarla savaşmaya çalıştığında yeni belirtiler görebilirsiniz. Bu gerçekleşirse, mutlaka doktorunuza bildirin.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz üst sırtta ve boyunda artmış yağ miktarı veya göğüs ve karın bölgesindeki vücut şeklindeki değişiklikleri fark ederse doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklardan, kollardan ve yüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.