Riluzole (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilacı kullanmayı bırakın; döküntü, mide ağrısı, soluk dışkı, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa derhal doktorunuzla görüşün. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Riluzole, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Yapabiliyorsanız, enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Bir enfeksiyon aldığınızı veya ateşiniz veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı veya yan ağrısı ya da ağrılı ya da zor idrara çıkmanız durumunda hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve solunum sıkıntısı, nefes darlığı, kuru öksürük, göğüs ağrısı, ateş veya titreme yaşarsanız derhal doktorunuzla görüşün. Bunlar ciddi bir akciğer probleminin belirtileri olabilir.

Bu ilaç baş dönmesi veya uyku durumuna neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Büyük miktarda alkollü içki içmekten kaçının. Riluzol ile birlikte alınan alkol karaciğer problemlerine neden olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.