Rifapentin (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Belirtileriniz 2-3 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşıntı, çok hızlı ancak düzensiz kalp atışı veya nabız, ciltteki kovan benzeri şişlikler, ateş veya titreme, baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, göz kapaklarının şişmesi veya şişmesi veya gözlerin şişmesi halinde doktorunuza bildirin veya Olağandışı kanama, morarma veya zayıflık. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa, hemen acil yardım alın.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı alırken düzenli olarak alkollü içecekler içerseniz karaciğer problemleri ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olabilir. Ayrıca, düzenli alkol kullanımı bu ilacın düzgün şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu ilacı alırken alkollü içki içmemelisiniz.

Rifapentin idrar, dışkı, tükrük, balgam, ter ve gözyaşlarının kızıl-turuncu rengarenk-kahverengiye dönüşmesine neden olacaktır. Bu ilacınızı alırken beklenmelidir. Bu etki yumuşak kontak lenslerin kalıcı olarak renksizleşmesine neden olabilir. Standart temizleme çözeltileri, tüm renk değişimlerini giderebilir. Bu ilacı alırken yumuşak kontakt lensler giymem en iyisidir. Sert kontak lensler rifapentin ile renksizleşmez. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilaç ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. Herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Rifapentin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu sorunlar bazı enfeksiyonları alma, yavaş iyileşme ve diş eti kanamaları alma şansını artırır. Normal bir diş fırçası, diş ipi veya bir kürdan kullanırken dikkatli olun. Kan sayımları normale dönünceye kadar dişhekimliği çalışmaları ertelenmelidir. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızdan sorumlu doktora söyleyin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doğum kontrol hapları, rifapentin kullanırken onları alırsanız düzgün çalışmayabilir. Plansız gebelikler oluşabilir. Rifapentin kullanırken farklı doğum kontrol yöntemleri kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.