Rifabutin

Terapötik Sınıf: Antitüberküloz

Rifabutin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Rifamisin

Rifabutin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, aşağıdaki tıbbi duruma sahip bazı hastalarda rifabutin kullanılmaktadır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Rifabutin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Şimdiye kadar rifabutin veya herhangi bir başka ilaç için alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildiriniz. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Rifabutin’in pediatrik popülasyonda yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda rifabutinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda böbrek, karaciğer veya kalp rahatsızlığı riski daha yüksektir ve dikkat edilmesi gereken ve rifabutin alan hastalar için doz ayarlaması yapılması gerekebilir.

Rifabutini Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Rifabutin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Rifabutini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Rifabutini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanıldığında, bazı yan etkiler görülme riski yüksek olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı rifabutinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Rifabutini doktorunuzun talimatına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Aktif tüberküloz (TB) olan hastalara rifabutin verilmemelidir. TB var olduğunu veya aktif TB bulunabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza bildirin.

Rifabutin boş karnında alınabilir (yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra). Bununla birlikte, eğer rifabutin karnınızı rahatsız ettiyse, yiyecekle birlikte almak isteyebilirsiniz.

Kapsül yutamıyorsan, açabilir ve kapsüllerin muhteviyatı elbise ile karıştırılabilir. Tam doz ilaç almak için tüm yiyecekleri almaya dikkat edin.

MAC hastalığını önlemeye yardımcı olmak için, tam zamanlı tedavi için rifabutin kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Her ay birkaç ay boyunca almanız gerekebilir. Herhangi bir dozu kaçırmamak önemlidir.

Farklı hastalar için rifabutinin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece rifabutin’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz rifabutin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Rifabutinin Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Rifabutin idrar, tabureler, tükürük, cilt, balgam, ter ve gözyaşlarının kızıl-turuncu kahverengi turuncu haline gelmesine neden olur. Rifabutin kullanırken beklenmelidir. Bu etki yumuşak kontak lenslerin kalıcı olarak renksizleşmesine neden olabilir. Standart temizleme çözeltileri, tüm renk değişimlerini giderebilir. Rifabutin alırken yumuşak kontakt lensler giymem en iyisidir. Sert kontak lensler rifabutin tarafından renksizleştirilmez. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik olması halinde tedavi sırasında veya sonrasında derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Rifabutin ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Rifabutini kullandıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. Herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Rifabutin, kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu sorunlar bazı enfeksiyonları alma, yavaş iyileşme ve diş eti kanamaları alma şansını artırır. Normal bir diş fırçası, diş ipi veya kürdan kullanırken dikkatli olun. Kan sayımları normale dönünceye kadar dişhekimliği çalışmaları ertelenmelidir. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Doğum kontrol hapları, rifabutin kullanırken onları alırsanız düzgün çalışmayabilir. Plansız gebelikler oluşabilir. Rifabutin kullanırken farklı doğum kontrol yöntemleri kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Rifabutini Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Rifabutin Yan Etkiler

Rifabutin

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Mycobacterium avium-intrasellulare, Tedavi siprofloksasin, azitromisin, Zithromax, klaritromisin

Mycobacterium avium-intrasellulare, Profilaksi azitromisin, Zithromax, clarithromycin, Biaxin, ethambutol

Tüberküloz, HIV Pozitif Mikobutin

Tüberküloz, Profilaksi rifampin, izoniazid, bcg, Rifadin, Mikobütin, Rimaktan