Rhinocort aqua (burun spreyi) bilgileri

Rhinocort Aqua nedir?

Rhinocort Aqua, tıkanıklık, hapşırma ve mevsimlik veya yıl boyu alerjilerin neden olduğu burun akıntısı gibi nazal semptomları tedavi etmek için kullanılır. Rhinocort Aqua aynı zamanda burun poliplerinin ameliyat sonrası geri alınmasını önlemek için kullanılır.

Rhinocort Aqua, bu ilaç rehberinde listelenenler dışındaki amaçlar için de kullanılabilir.

Rhinocort Aqua kullanmadan önce, hasta olmanız veya herhangi bir enfeksiyon bulmanız durumunda doktorunuza bildirin. Karaciğer hastalığı, glokom veya katarakt, gözlerindeki herpes simplektomi enfeksiyonu, burnunuzdaki tüberküloz, yaralar veya ülserler varsa veya yakın zamanda burnunuzda yaralanma veya ameliyat geçirmişseniz doktorunuza bildirin.

Önemli bilgi

Belirtileriniz düzelmeden önce bu ilacı kullanmanız 2 hafta sürebilir. En iyi sonucu almak için, ilacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. Bir haftalık tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Rhinocort Aqua’nın burnunuzda veya sinüslerinde zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuz ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuza planlanan ziyaretleri kaçırmayın.

Budesonide, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürür. Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Suçiçeği veya kızamıklara maruz kalırsanız, önleyici tedbir için doktorunuzu arayın. Bu koşullar Rhinocort Aqua kullanan insanlarda ciddi veya ölümcül olabilir.

Gözlerinde Rhinocort Aqua almayı kaçının. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın ve doktorunuzu arayın.

Rhinocort Aqua kullanmadan önce

Steroid ilaçlar çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Rhinocort Aqua kullanırken çocuğunuz normal bir oranda büyümediğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Budesonid için alerjiniz varsa bu Rhinocort Aqua’yı kullanmamalısınız.

Rhinocort Aqua kullanmadan önce, hasta olmanız veya herhangi bir enfeksiyon bulmanız durumunda doktorunuza bildirin. Rhinocort Aqua’yı iyi olana kadar kullanamazsınız.

Ayrıca, herhangi bir uyuşturucuya alerjiniz varsa veya varsa, doktorunuza bildirin.

karaciğer hastalığı

Glokoma veya katarakt

Gözlerindeki herpes simpleks virüsü

Tüberküloz veya başka herhangi bir enfeksiyon veya hastalık

Burnunuzun içindeki yaralar veya ülserler; veya

Burnunuzda yaralanma veya ameliyat geçirmişseniz.

Devlet gebelik kategorisi B. Rhinocort Aqua’nın doğmamış bir bebeğe zararı olması beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Budesonid’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bir bebek emzirirken Rhinocort Aqua’yı doktorunuza söylemeden kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Steroid ilaçlar çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Rhinocort Aqua kullanırken çocuğunuz normal bir oranda büyümediğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Rhinocort Aqua’yı aynen sizin için reçete edildiği gibi kullanın. İlacı daha büyük miktarlarda kullanmayın veya doktorunuz önerdiyenden daha uzun süre kullanmayın. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

Rhinocort Aqua, güvenli ve etkin kullanım için hasta talimatlarına sahiptir. Bu talimatları dikkatle takip edin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Rhinocort Aqua’nın her zamanki dozu günde bir kez her burun deliğine 1 ila 4 sprey şeklindedir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Püskürtmeyi ilk kez kullanmadan önce püskürtme pompasını çalıştırmanız gerekir. İlacı iyice çalkalayın ve 8 test spreyini havaya ve yüzünüzden uzakta püskürtün. İyi bir sis görünene kadar püskürtün. Burun spreyinizi 2 günden fazla kullanmadıysanız, sprey pompasını başlatın. 2 haftadan daha uzun süre geçtiyse, aplikatörü durulayın ve 2 test spreyiyle hazırlayın.

Her kullanımdan önce tıp şişesini iyi sallayın. Belirtileriniz düzelmeden önce bu ilacı kullanmanız 2 hafta sürebilir. En iyi sonucu almak için, ilacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. Bir haftalık tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Rhinocort Aqua’nın burnunuzda veya sinüslerinde zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuz ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuza planlanan ziyaretleri kaçırmayın.

Rhinocort Aqua’yı nasıl kullanmalıyım?

Rhinocort Aqua’yı, nem ve ısıdan uzakta, oda sıcaklığında dik konumda saklayın.

Şişe içinde hala ilaç kalmış olsa bile, 120 sprey uyguladıktan sonra ilaçları atın.

Hatırladığınız sürece ilacı kullanın. Hemen sonraki doz için zamanı gelmişse, kaçırılmış dozu atlayın ve bir sonraki düzenli dozunuza kadar bekleyin. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Rhinocort Aqua’nın aşırı dozunun hayati tehlike oluşturan semptomlar üretmesi beklenmemektedir. Bununla birlikte, yüksek steroid dozların uzun süre kullanılması cilt inceltmesi, kolay morarma, vücut yağının şekli veya yerindeki (özellikle yüzünüzde, boynunuzda, belinizde ve belinizde) değişiklikler, artmış akne veya yüz kılları gibi semptomlara neden olabilir Menstrüel sorunlar, iktidarsızlık veya cinsel ilgi kaybı.

Gözlerinde Rhinocort Aqua almayı kaçının. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın ve doktorunuzu arayın.

Rhinocort Aqua, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürür. Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Suçiçeği veya kızamıklara maruz kalırsanız, önleyici tedbir için doktorunuzu arayın. Bu koşullar Rhinocort Aqua kullanan insanlarda ciddi veya ölümcül olabilir.

Rhinocort Aqua’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme. Bu ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın

Şiddetli veya devam eden burun kanaması

Iyileşmeyecek olan burunda yaralar

Wheezing, nefes darlığı

Görme sorunları; veya

Ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri.

Bir doz özledimse ne olacak?

Daha az ciddi Rhinocort Aqua yan etkileri şunları içerebilir:

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Kuru veya boğaz ağrısı, öksürük

Burnundaki tahriş

Ne kaçmalıyım?

Ağrı, şişme, yanma, kaşınma veya boğazdaki tahriş

Yaralar veya burnunuzun çevresinde veya çevresinde beyaz lekeler var.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Rhinocort Aqua yan etkileri

Rhinocort Aqua kullanmadan önce aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildirin

Nelfinavir (Viracept) veya ritonavir (Norvir) gibi HIV / AIDS tıbbı,

Kristalin (Biaxin), eritromisin (EE.S., E-Mycin, Ery-Tab, Eritrosin), troleandomisin (Tao) gibi bir antibiyotik,

Itrakonazol (Sporanox) veya ketokonazol (Nizoral) gibi antifungal bir ilaç,

Fluoksetin (Prozac), fluvoksamin (Luvox) veya paroksetin (Paxil) gibi bir “SSRI” antidepresan; veya

Dokspin (Sinequan), imipramin (Janimine, Tofranil), nortriptilin (Pamelor), protriptilin (Vivactil) veya amitriptilin (Elavil, Etrafon), amoksapin (Ascendin), klomipramin (Anafranil), desipramin Trimipramin (Surmontil).

Bu liste tam değildir ve burada Rhinocort Aqua ile etkileşime girebilecek diğer ilaçlar olabilir. Kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları doktorunuza bildirin. Buna, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve diğer doktorlar tarafından verilen ilaçlar dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç kullanmaya başlamayın.

3.06.06 / 11/2009 11:26:43 AM.

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Allerjik Rinit prednizonu, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz, Benadril, montelukast, setirizin, Singulair, triamsinolon, Claritin, deksametazon, difenhidramin, metilprednizolon, Phenergan, Nasonex, feksofenadin, budesonid burun, Allegra, Decadron, klorfeniramin, Medrol Dosepak , Azelastin burun

Rhinocort Aqua’ya hangi diğer ilaçlar etki eder?

Rhinocort Aqua (budesonid burun)