Repaglinide ve metformin (oral yol) önlemleri

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir.

Bu ilacı almadan önce gemfibrozil (Lopid®) ve itrakonazole (Sporanox®) kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun. İkisini birlikte kullanmanız bu ilaçla birlikte ciddi yan etkilere yol açma riskinizi artırabilir. Ayrıca şeker hastalığını tedavi etmek için insülin kullanıyorsanız doktorunuza da söyleyin.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Belli koşullar altında çok fazla metformin ve repaglinid laktik asidoz oluşturabilir. Laktik asidoz semptomları şiddetlidir ve ortaya çıkmakta hızlıdır ve genellikle tıbba ait olmayan diğer sağlık sorunları mevcut olduğunda ve kalp krizi veya böbrek yetmezliği gibi şiddetli olduğunda ortaya çıkar. Karın ya da mide rahatsızlığı, iştah azalması, ishal, hızlı, sığ solunum, genel rahatsızlık hissi, kas ağrısı ya da kramp, bulantı ya da alışılmadık uykusuzluk, yorgunluk ya da zayıflık varsa hemen doktorunuzu arayın.

İntravenöz kontrast madde kullanan radyolojik prosedürler (örn. X-ışınları, BT taramaları ve MRG’ler), metformini kullananlarda böbrek problemlerine ve laktik asidozise neden olabilir. Bu ilaçlardan birine sahip olmadan önce bu tıbbın kullanımı kesilmelidir. İşlem, işlemden sonraki 48 saat boyunca tekrar başlatılmamalıdır. Doktor böbreklerinizi normal işlev için kontrol ettikten sonra ilacınızı tekrar almaya başlayabilirsiniz

Bu ilacın kullanımı cerrahi prosedürler sırasında durdurulmalıdır (küçük cerrahi işlemler hariç). Doktorunuz böbreklerinizin normal olduğundan emin olduktan sonra ilacı tekrar alabilirsin

Repaglinid ve metformin kombinasyonu düşük kan şekerine neden olabilir. Bununla birlikte, bir yemeği ya da atıştırmayı ertelerseniz ya da özlerseniz, alkolden, alışılagelenden daha fazla egzersiz yaparsanız, mide bulantısı ya da kusma yüzünden yiyemezsiniz, bazı ilaçları alamaz ya da başka bir şeker hastalığı tıbbıyla birlikte repaglinid ve metformin kombinasyonu alırsanız da bu durum da ortaya çıkabilir. Düşük kan şekeri belirtileri bilinç kaybına (dışarıya) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Hipoglisemi semptomları (düşük kan şekeri), anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görüş, soğuk terler, konfüzyon, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı (devam eden); bulantı; Sinirlilik, kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulanık konuşma veya alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya su içinde eritilmiş şekeri içirin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga veya iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.