Remikat: kullanımlar, dozaj ve yan etkiler

Remicade nedir?

Remikat romatoid artrit, psoriatik artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve ankilozan spondilit tedavisinde kullanılır.

Remikat, ciddi veya devre dışı plak sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılır.

Bu ilaç, diğer ilaçların etkili olmadığı durumlarda sıklıkla kullanılır.

Önemli bilgi

Infliximab’a alerjiniz varsa veya aynı zamanda anakinra (Kineret) veya abatacept (Orencia) ile tedavi edildiyse Remicade’yi kullanmamalısınız.

Bu ilaca başlamadan önce doktorunuz tüberküloz veya diğer enfeksiyonların bulunmadığından emin olmak için testler yapabilir.

Remicade’yi kullanmak, ölümcül olabilecek seyrek hızlı büyüyen lenfoma türü dahil olmak üzere belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Özel riskiniz konusunda doktorunuza danışın.

Remicade, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir. Ciddi ve bazen ölümcül enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Ateş, yorgunluk, grip belirtileri, öksürük veya cilt ağrısı gibi enfeksiyon bulguları varsa doktorunuzu hemen arayın.

Bu ilacı almadan önce

Infliximab’a alerjiniz varsa Remicade ile tedavi edilmemelisiniz.

Remicade’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Ciddi kalp yetmezliği veya diğer kalp problemleri

Ateş, öksürük, grip belirtileri, açık yaralar veya cilt yaraları

diyabet

Karaciğer hastalığı (özellikle hepatit B)

Epilepsi veya diğer nöbet bozukluğu

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

Kanser öyküsü

Zayıf bir bağışıklık sistemi

Vücudunuzun herhangi bir yerinde hissizlik veya karıncalanma

Sinirleri veya kasları etkileyen, multipl skleroz veya Guillain-Barre sendromu gibi bir hastalık

Yakın zamanda BCG (Bacille Calmette-Guérin) ile aşılanmış iseniz; veya

Herhangi bir aşı almayı planlıyorsanız.

Tüberküloz geçirmişseniz, evinizde herhangi birisi tüberkülozu varsa ya da son zamanlarda belirli enfeksiyonların yaygın olduğu bir bölgeye (Ohio Nehri Vadisi, Mississippi Nehri Vadisi ve Güneybatı) geldiyse doktorunuza bildirin.

Remicade kullanan bazı insanlar hızla büyüyen nadir bir lenfoma türü (kanser) geliştirdiler. Bu durum karaciğer, dalak ve kemik iliğini etkiler ve ölümcül olabilir. Bu, çoğunlukla erkek gençlerde ve Crohn hastalığı veya ülseratif kolit tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte Remicade kullanan genç erkeklerde görülür.

Bununla birlikte, otoimmün rahatsızlıkları olan insanlar (romatoid artrit, Crohn hastalığı, ankylozan spondilit ve sedef hastalığı) lenfoma riski daha yüksek olabilir. Bireysel riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Remicade’yi kullanmak, cilt kanseri dahil olmak üzere diğer kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Özel riskiniz konusunda doktorunuza danışın.

Remicade’nin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamileyken bu ilacı kullanırsanız, yeni bebeğinizi ilgilendiren herhangi bir doktorun gebelik sırasında ilacın kullandığınızı bildiğinden emin olun. Anne karnında Remicade’ye maruz bırakılması, hayatın ilk 6 ayında bebeğinizin aşı programını etkileyebilir.

Remicade nasıl verilir?

Infliximab’ın anne sütüne geçip geçmediği bilinmiyor. Remicade alırken emzirmemelisiniz.

Remicade, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.

Remikat IV vasıtasıyla damara enjekte edilir. Bir sağlık uzmanı size bu enjeksiyonu verecektir. Dozunuzu aldıktan sonra, ilacın ciddi yan etkilere neden olmadığından emin olmak için yakından izleyebilirsiniz.

Remicade ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz tüberküloz (TB) veya diğer enfeksiyonların bulunmadığından emin olmak için testler yapabilir. Bazı enfeksiyonların dünyanın bazı bölgelerinde görülme olasılığı daha yüksektir. Doktorunuza nerede yaşadığınızı ve yakınınızda seyahat ettiğiniz veya tedavi sırasında seyahat etmeyi planladığınız yeri söyleyin.

Remicade, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bu, bir yaralanmadan kanamanızı kolaylaştırabilir veya hastalanan diğerlerinin yanında olmaktan hasta olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir ve sık sık TB testlerine ihtiyacınız olabilir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza Remicade kullandığınızdan emin olunuz.

Hepatit B’niz varsa Remicade bu durumun geri gelmesine veya kötüleşmesine neden olabilir. Tedavi sırasında karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için ve bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra sık kan testlerine ihtiyaç duyacaksınız.

Remicade enjeksiyonu için bir randevuyu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Kanama yaralanma riskinizi artıracak aktivitelerden kaçının.

Remicade kullanırken “canlı” bir aşı almayın veya ciddi bir enfeksiyon geliştirebilirsiniz. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve nazal grip (grip aşısı) bulunmaktadır.

Çocuğunuzun Remicade ile tedaviye başlamadan önce tüm aşılarda bulunduğundan emin olun.

Bir doz özledimse ne olacak?

Enjeksiyon sırasında bazı yan etkiler olabilir. Baş dönmesi, bulantı, hafif başlı, kaşıntılı veya çatlak hissi, şişme, nefes darlığı veya baş ağrısı, ateş, titreme, kas veya eklem ağrısı, boğaz ağrısı veya sızdırmazlık hissi, göğüs ağrısı, Veya enjeksiyon sırasında yutma problemi. İnfüzyon reaksiyonları, enjeksiyondan 1-2 saat sonra da ortaya çıkabilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Remicade’ye karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Göğüs ağrısı, zor solunum; Ateş, titreme, şiddetli baş dönmesi; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Remicade ile tedavi sırasında ciddi ve bazen ölümcül enfeksiyonlar görülebilir. Ateş, aşırı yorgunluk, grip belirtileri, öksürük veya cilt belirtileri (ağrı, sıcaklık veya kızarıklık) gibi enfeksiyon bulguları varsa hemen doktorunuzu arayın.

Remicade alırken nelere dikkat etmeliyim?

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Cilt değişiklikleri, cilde yeni gelişimler

Soluk cilt, kolay morarma veya kanama

Remicade yan etkileri

Ateş, boğaz ağrısı, yutma sorunu, baş ağrısı, eklem veya kas ağrısı, deri döküntüsü veya yüzünüzdeki veya ellerdeki şişme gecikmiş alerjik reaksiyon (infliximab aldıktan sonra 12 güne kadar)

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Lupus benzeri sendrom – eklem ağrısı veya şişmesi, göğüs rahatsızlığı, nefes darlığı hissi, yanaklarda veya kollarında deri döküntüsü (güneş ışığında kötüleşir)

Sinir problemleri – uyuşma veya karıncalanma, görme ile ilgili sorunlar veya kollarınızdaki veya bacaklardaki zayıf hissiniz

Yeni veya kötüleşen sedef hastalığı – cilt kızarıklığı veya pul pul döküntüleri, sarmalı dolu yükseltiler

Kalp yetmezliği bulguları – ayak bileğin veya ayaklarınızın şişmesi ile nefes darlığı, hızlı kilo alma

Lenfoma bulguları – ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, karın ağrısı veya şişmesi, göğüs ağrısı, öksürük, bel ağrısı, şişmiş bezler (boynunuzda, koltuk altlarında veya kasıklarında); veya

Tüberküloz bulguları – ateş, öksürük, gece terlemesi, iştah kaybı, kilo kaybı, sürekli yorgun his.

Ortak Remicade yan etkileri şunları içerebilir:

Tıkalı burun, sinüs ağrısı

Boğaz ağrısı, öksürük

baş ağrısı; veya

karın ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Abatacept (Orencia)

Anakinra (Kineret)

Tocilizumab (Actemra)

Durumunuzu tedavi etmek için “biyolojik” ilaçlar – adalimumab, certolizumab, etanercept, golimumab, natalizumab, rituximab ve diğerleri

Psoriyaz için fototerapi; veya

Crohn hastalığı, ülseratif kolit, romatoid artrit, ankilozan spondilit, psöriatik artirit veya sedef hastalığını tedavi eden diğer ilaçlar.

Remicade’ye hangi ilaçlar daha etkili olacak?

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere, infliksimab ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

15.01.2016-05-12, 08:12:01 AM.

Remikat (infliksimab)

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Geçmişi 10+ yıl hükümet onayladı 1998

Ankilozan Spondilit, prednison, naproksen, Humira, aspirin, diklofenak, Celebrex

Crohn Hastalığı, Bakım Humira, Metronidazol, Flagyl, budesonid, azathioprine, Asacol

Ülseratif Kolit prednizon, Humira, deksametazon, hidrokortizon topikal, budesonid

Crohn Hastalığı Humira, budesonid, azatioprin, hyoscyamine, Lialda, siklosporin