Reishi mantar

Yaygın isimler: Reishi, ling chih, lingzhi (ling zhi), “ruh bitkisi”, Ganopoly

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Reishi mantar, uzun saplı, kahverengi sporları ve parlak, vernik kaplı bir görünümü olan yelpaze biçiminde bir kapağı olan mor-kahverengi bir mantar. Reishi çürüyen ahşap veya ağaç kütüklerinde yetişir; Japon erik ağacını tercih eder, ancak meşe üzerinde de bulunur. Mantar Çin, Japonya ve Kuzey Amerika’ya özgü fakat diğer Asya ülkeleri boyunca yetiştirilmektedir. Reishi yetiştiriciliği uzun, karmaşık bir süreçtir. Reishi, Aoshiba (mavi reishi), Akashiba (kırmızı reishi), Kishiba (sarı reishi), Shiroshiba (beyaz reishi), Kuroshiba (siyah reishi) ve Murasakishiba (siyah reishi) olarak bilinen her biri farklı özelliklere sahip olduğu düşünülen 6 farklı renkte yetişir. Mor reishi).

Reishi, geleneksel Çin tıbbında yorgunluk, astım, öksürük ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde ve uzun ömürlülüğün arttırılması için 4.000 yıldan fazla kullanılmaktadır. Çin ismi lingzhi “ruhsal gücün otu” anlamına gelir. Reishi için Japonca adı, “10.000 yaşında mantar” anlamına gelen mannentake’dir. Reishi’nin kullanımı, 2000 yılı aşan en eski Çin tıbbi metninde belgelenmiştir. Reishi yetiştiriciliği 1980’li yıllarda başlamıştır. Hong Kong’da yapılan bir anket, G. lucidum’un ameliyat öncesi cerrahi hastalar tarafından alınan en yaygın üçüncü bitkisel preparat olduğunu keşfetti.

Reishi mantarının polisakkarid içeriği olası anti kanser ve immünostimülatör etkilerden sorumludur. Reishi ayrıca hepatoprotektif aksiyon, antiviral aktivite ve kardiyovasküler sistem, romatoid artrit, kronik yorgunluk sendromu ve diyabet üzerinde faydalı etki sağlayabilir. Birkaç klinik çalışma yapılmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Farmakopesi her gün 6-12 g reishi ekstraktı önerir. Birkaç klinik çalışmada 12 hafta süreyle günde 5.4 g’a (meyve kökünün 81 gramına denk) kadar ganopoly (Ganoderma lucidum polisakarit özütü) kullanılmıştır.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Advers reaksiyonlar hafiftir ve baş dönmesi, GI rahatsızlığı ve cilt tahrişi içerebilir.

Reishi mantarının kullanımı ile ilgili az sayıda toksisite raporu bulunmaktadır.

Referanslar