Reaktif artrit rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Reaktif artrit, eklemlerin ve diğer vakaların iltihaplanmasına neden olan nadir bir hastalıktır, özellikle idrar yolları ve gözler. Genellikle cinsel yolla bulaşan bir organizma ya da belirli gastrointestinal bakteriler tarafından, bir enfeksiyon tarafından tetiklenir .; Reaktif artrite neden olan en yaygın enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan hastalık (STD) klamidyondur. Reaktif artrit, aynı zamanda, salmonella, shigella, campylobacter veya Yersinia gibi bakterilerin sebep olduğu ishal ve kusmaya neden olan enfeksiyonlarla da ortaya çıkabilir. Bu bakteri genellikle kontamine yiyecek veya suda bulunur. Bu enfeksiyonlar yaygın olmakla birlikte, reaktif artrit değildir. Bilim adamları, reaktif artrit geliştiren kişilerin belirli bir genetik yapısına sahip olduğuna inanıyorlar. Genetik yapının bir risk faktörü olduğuna dair teoriyi destekleyen reaktif artritli kişilerin yaklaşık% 50’si, HLA-B27 adlı bir gen taşıyor ve genel popülasyonun% 8’ini oluşturuyor. Reaktif artrit, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi dokularına saldırdığı anlamına gelen bir otoimmün bozukluk olarak düşünülür. Bu durumda, bağışıklık sistemi enfeksiyon tarafından harekete geçirilir ancak enfeksiyon geçtikten sonra saldırmaya devam eder .; Reaktif artrit tipik olarak artrit, göz enflamasyonu (konjunktivit veya üveit) ve üretranın inflamasyonu (üretrit) içerir. Bununla birlikte, bazı insanlar bunlardan yalnızca birini veya ikisini geliştirir. Reaktif artrit, yaklaşık% 0.03 (30.000 / 100.000) prevalansı olan 20 ila 40 yaş arasındaki insanlarda en yaygındır. Belirtiler; Semptomlar genellikle bir kişinin klamidya veya diyare enfeksiyonu geçirmesi üzerine birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Çoğu kişi biraz yorgun hissediyor ve hafif bir ateş geçiriyor, ancak birkaç tanesinde yüksek ateş, önemli yorgunluk ve kilo kaybı var. Diğer erken belirtiler arasında kas ağrıları, eklem sertliği ve bel ve kalçalara yayılan sırt ağrısı sayılabilir. Oturduğunuzda ya da uzanırken sırt rahatsızlığı genellikle kötüleşir ve dolaşırken daha iyi olur. Artrit aniden başlar ve genellikle bir veya birkaç eklemi, özellikle diz, ayak bilekleri, ayaklar veya bilekleri etkiler. İnsanlar genellikle bir topuğun altındaki bir ayak bileği veya hassasiyetin (bir tendonun bir kemiğe bağlandığı noktadaki iltihaplanma) ağrılar sergiler .; Semptomlar, vücudun hangi diğer alanlarında iltihaplandığına bağlı olarak değişir; Artrit – Eklem ağrısı, şişme, sınırlı hareket, bilek, diz, ayak ve daha az bilek, parmak veya diğer eklemler, tendon ağrısı, sırt ağrısı, parmak veya ayak parmağı şişmesi; Konjonktivit – Gözden yapışkan deşarjı olan göz kapağının yakınında, özellikle sabahları kızarıklık (genellikle hafif ve geçici); Üveit – Göz irisi yakınında kızarıklık, ağrı (özellikle ışığa maruz kaldığında), bulanık görme; Üretrit – Ağrılı idrara çıkma, penis veya vajinalardan bir deşarj; Dermatit – Ağızda ağrısız veya ağrılı yaralar, ayak tabanlarında kabarık döküntüler, penis ucundaki iltihaplanma

Belirtiler

Semptomlar genellikle bir kişinin klamidya veya diyare enfeksiyonu geçirmesi üzerine birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Çoğu kişi biraz yorgun hissediyor ve hafif bir ateş geçiriyor, ancak birkaç tanesinde yüksek ateş, önemli yorgunluk ve kilo kaybı var. Diğer erken belirtiler arasında kas ağrıları, eklem sertliği ve bel ve kalçalara yayılan sırt ağrısı sayılabilir. Oturduğunuzda ya da uzanırken sırt rahatsızlığı genellikle kötüleşir ve dolaşırken daha iyi olur. Artrit aniden başlar ve genellikle bir veya birkaç eklemi, özellikle diz, ayak bilekleri, ayaklar veya bilekleri etkiler. İnsanlar genellikle bir topuğun altındaki bir ayak bileği veya hassasiyetin (bir tendonun bir kemiğe bağlandığı noktadaki iltihaplanma) ağrılar sergiler .; Semptomlar, vücudun hangi diğer alanlarında iltihaplandığına bağlı olarak değişir; Artrit – Eklem ağrısı, şişme, sınırlı hareket, bilek, diz, ayak ve daha az bilek, parmak veya diğer eklemler, tendon ağrısı, sırt ağrısı, parmak veya ayak parmağı şişmesi; Konjonktivit – Gözden yapışkan deşarjı olan göz kapağının yakınında, özellikle sabahları kızarıklık (genellikle hafif ve geçici); Üveit – Göz irisi yakınında kızarıklık, ağrı (özellikle ışığa maruz kaldığında), bulanık görme; Üretrit – Ağrılı idrara çıkma, penis veya vajinalardan bir deşarj; Dermatit – Ağızda ağrısız veya ağrılı yaralar, ayak tabanlarında kabarık döküntüler, penis ucundaki iltihaplanma

Teşhis

Bir doktor, enfeksiyon geçirmenizden sonra tipik belirtiler geliştiğinde reaktif artrit olduğunuzdan şüphelenebilir. Doktorunuz sizi inceleyecek ve pelvis veya alt omurganın X ışınları gibi görüntüleme testleri sipariş edecektir. Doktorunuz ağrıyan bir derzden bir sıvıyı sıvı iğne ile alıp bir laboratuarda inceleyebilir. Bir iltihaplı eklemdeki sıvı çok sayıda beyaz kan hücresi içerecektir, ancak eklemde saptanabilir enfeksiyon bulunmamaktadır.

Ne kadar sürer?

Henüz bilinmeyen sebeplerden ötürü, reaktif artrit bazen birkaç ay veya yıl içinde kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte, genellikle kroniktir (uzun süren) ve bir ömür boyu bile olsa tedaviye uzun vadeli ihtiyaç duyulabilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Reaktif artriti önlemenin bir yolu yoktur, ancak onu tetikleyebilecek enfeksiyonlar önlenebilir. Hayvanlarla temas ettikten ve yemek hazırlamadan önce gıdaları uygun bir şekilde pişirerek ve ellerinizi iyice yıkayarak gastrointestinal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları, güvenli seks yaparak önleyebilirsiniz.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Reaktif artrit tedavisinin seçimi, spesifik semptomlarınıza bağlıdır. Enfeksiyonunuz halen devam ediyorsa, doktorunuz genellikle 7 ila 10 gün boyunca antibiyotik reçete eder. Bazı doktorlar klamidya enfeksiyonlarına antibiyotiklerle üç ay kadar süreyle tedavi ederler. Sınırlı sayıda çalışma, bu daha uzun süreli tedavinin reaktif artriti önlemeye yardımcı olduğunu ancak uzun süreli antibiyotik tedavisinin tartışmalı olduğunu gösterdi. Yeni tanısı konmuş bir klamidya hastası olan kişinin cinsel eşleri de tedavi edilmelidir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Eklem ağrısı, şişlik, sınırlı hareket, kırmızı veya ağrılı gözler veya ağrılı idrara çıkma gibi reaktif artrit belirtileri varsa doktorunuzu arayın. Ağrı fark ederseniz veya idrar ile yanma veya penis veya vajinadan bir deşarj fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın. Doktorunuza, kalıcı, kanlı veya ağrı ile ilişkili diyare olup olmadığınızı öğrenin.

Prognoz

Tedavi ile, reaktif artrit için görünüm iyidir, ancak durum oldukça değişkendir. Şiddetli vakalar önemli eklem hasarı, görme sorunları ve diğer sakat bırakıcı bulgularla ilişkili olabilirken, diğer vakalar hafiftir ve aralıklarla rahatsız edicidir. Daha ağır hastalık için risk faktörleri aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerir