Razadyne ir

Terapötik Sınıf: Merkezi Sinir Sistemi Ajanı

Razadyne IR için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Kolinesteraz İnhibitörü, Merkezi / Çevresel Etki Eden

Alzheimer hastalığında beyinde pek çok kimyasal değişiklik meydana gelir. En eski ve en büyük değişikliklerden biri asetilkolin (ACh) denilen daha az kimyasalın bulunmasıdır. ACh beynin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Galantamine, ACh’nin parçalanmasını yavaşlatır, bu nedenle birikebilir ve daha büyük bir etki yaratabilir. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığı daha da kötüye gittiği için azalan ACh olacaktır, bu nedenle galantamin de işe yaramayabilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaş ile galantamin etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda galantamin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Razadyne IR’yi Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, galantamin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Razadyne IR’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uzun süreli salınan kapsülleri kullanıyorsanız

Oral sıvı alıyorsanız

Sabah veya akşam yemekleriyle oral sıvı veya tabletleri alın.

Bu ilacı kullanırken daha fazla idrar aktıracağınız için ekstra sıvılar için. Bu böbrek sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Dozunuzu 3 günden fazla kaçırdıysanız, derhal doktorunuzu arayın. Daha düşük bir doza geri dönmeniz gerekebilir.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Galantamin’in Doğru Kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Bu ilacı kullanırken kabarcıklanma, soyma veya gevşek cilt, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, derideki yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Galantamin mide veya barsak sorunlarına neden olabilir. Mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, iştahsızlık veya kilo kaybı varsa hemen doktorunuzla görüşün.

Kendinizin veya bir başkasının galantamin aşırı dozda almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Bir galantamin aşırı doz almak konvülsiyonlara (nöbetler) veya şoklara neden olabilir. Bazı şok belirtileri büyük öğrenciler, düzensiz solunum ve hızlı zayıf nabızdır. Aşırı dozda bulaşmanın başka işaretleri şiddetli mide bulantısı ve kusma, kas güçsüzlüğünün artması, terlemenin büyük oranda artması ve ağzın sulanmasının artmasıdır.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna özellikle, aspirin gibi ilaçsız ilaçlar, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs sorunları için ilaçlar dahildir.

Razadyne IR Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Razadyne IR Yan Etkileri

Razadyne (galantamin)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Alzheimer Hastalığı Aricept, Exelon, donepezil, Namenda, memantin, vitamin E, rivastigmin, galantamin, Namenda XR, Namzarik, Axona, donepezil / memantin, takkimin, Cognex, Razadyne ER, ergoloid mesilatlar, Aricept ODT, Hydergine, kaprililiden