Ranibizumab intraoküler

Terapötik Sınıf: Oftalmolojik Ajan

Ranibizumab için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Monoklonal Antikor Parçası

Ranibizumab retina ven tıkanmasından sonra (gözdeki bir kan damarı bloke edildiğinde) makula ödemi (gözün şişmesi) tedavisinde kullanılır. Diyabetik maküla ödemi (DME) olan diyabetik hastalarda da kullanılır. Maküler ödem görme kaybına neden olabilir. Ranibizumab DME’li hastalarda diyabetik retinopati (diyabetin neden olduğu göz problemi) tedavisinde de kullanılır.

Ranibizumab yalnızca doktorunuz tarafından doğrudan denetime tabi tutulur veya verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ranibizumab için aşağıdakiler düşünülmelidir

Ranibizumab’a veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Ranibizumab’ın pediyatrik popülasyonda yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda ranibizumab’ın kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Ranibizumab’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı ranibizumab kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir göz doktoru ranibizumab’ı gözünüzün içine çekecektir.

Ranibizumab genellikle ayda bir kez (yaklaşık 28 günde bir) verilir. Bazı hastalarda, ilk 4 enjeksiyondan sonra her 3 ayda bir verilebilir.

Göz doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de ranibizumab aldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde kontrol etmek isteyecektir.

Ranibizumab ile ciddi göz problemleri meydana gelebilir. Gözünüz kırmızı, ışığa duyarlı veya acı verici olduğunda veya ranibizumab aldıktan birkaç gün sonra görme değişikliğiniz varsa göz doktorunuza danışın. Ayrıca, gözde artan basınç hissederseniz göz doktoruna bildirin.

Ranibizumab kan pıhtıları, kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir. Göğsünüzde, kasıkında veya bacaklarında, özellikle buzağılarda, nefes darlığı, şiddetli, ani baş ağrısı, bulaık konuşma, ani, açıklanamayan nefes darlığı, ani koordinasyon kaybı, ani ağrılarınız olduğunda doktorunuza danışın , Kolunuzda veya bacağınızda ciddi zayıflık veya uyuşukluk veya görüş değişiklikleri.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Ranibizumab’ın Doğru Kullanımı

Maküler Dejenerasyon Lucentis, Eylea, ranibizumab oftalmik, aflibercept oftalmik, pegaptanib oftalmik, verteporfin

Diyabetik Makula Ödemi deksametazon oftalmik, Lucentis, Eylea, fluokinolon oftalmik, ranibizumab oftalmik, aflibercept oftalmik

Makula Ödemi dexamethasone oftalmik, Lucentis, Eylea, fluocinolone oftalmik, Maxidex, ranibizumab oftalmik

Diyabetik Retinopati Lucentis, Eylea, ranibizumab oftalmik, aflibercept oftalmik

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için ranibizumab destek grubuna katılın.

Ranibizumab Kullanırken Önlemler

Ranibizumab Yan Etkiler

Ranibizumab oftalmik