Radyofarmasötik

Radyofarmasötikler, belirli tıbbi problemleri teşhis etmek veya bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ajanlardır. Hastaya çeşitli şekillerde verilebilirler. Örneğin, ağızdan verilebilir, enjeksiyon ile verilebilir ya da göze ya da mesaneye yerleştirilebilirler.

Bu İlaçları Kullanır

Bu radyofarmasötikler,

Radyofarmasötikler radyoaktif ajanlardır. Bununla birlikte, küçük miktarlar kullanıldığında, vücudunuz onlardan aldığı radyasyon çok düşüktür ve güvenli kabul edilir. Hastalığın tedavisi için bu maddelerin daha fazla miktarı verildiğinde, vücut üzerinde farklı etkiler olabilir.

Tıbbi problemlerin teşhisine yardımcı olmak için radyofarmasötikler kullanıldığında, hastaya sadece küçük miktarlar verilir. Radyofarmasötik daha sonra vücudun organlarından geçer (bu organ hangi radyofarmasötik maddenin kullanıldığına ve nasıl verildiği üzerine bağlıdır). Ardından, radyoaktivite algılanır ve resimler, özel görüntüleme ekipmanları ile üretilir. Bu resimler, nükleer tıp doktorunun organın çalışma biçimini incelemesine ve organda bulunabilecek kanser veya tümörleri saptamasına izin verir.

Bazı radyofarmasötikler, belirli kanser türlerini ve diğer hastalıkları tedavi etmek için daha büyük miktarlarda kullanılır. Bu gibi durumlarda, radyoaktif ajan kanserli bölgede ele geçirilir ve etkilenen doku tahrip edilir. Aşağıdaki bilgiler tıbbi problemleri teşhis etmek için az miktarda kullanıldığında sadece radyofarmasötikler için geçerlidir.

Tıbbi problemleri teşhis etmek için kullanılan radyofarmasötiklerin dozajları farklı hastalar için farklı olacak ve test türüne bağlı olacaktır. Bir radyofarmasötik maddenin radyoaktivitesi miktarı, kabuklar veya köriler olarak adlandırılan birimler halinde ifade edilir. Verilen radyofarmasötik dozajlar, 0.185 megabeeter (5 mikrosirir) kadar küçük veya 1295 megabekrek (35milür) kadar yüksek olabilir. Bu dozajlardan alınan radyasyon, aynı organın x-ışını incelemesinden alınan radyasyon ile yaklaşık olarak aynı veya hatta daha düşük olabilir.

Radyofarmasötikler, sadece nükleer tıpta uzmanlaşmış bir doktorun direkt denetimi altında veya altında doğrudan verilmelidir.

OncoScint® CR / CV (satumomab pendetid) 26 Aralık 2002’de Birleşik Devletlerde kullanımdan kaldırılmıştır.

Bu Tıbbı Kullanmadan Önce

NeutroSpec’in (technetium 99m TC fanolesomabın) pazarlanması, pazarlama ortağı olan Mallinckrodt ve Palatin Technologies, ve FDA tarafından durdurulmuştur. Ağır ve ölümcül allerjik tip reaksiyonların riski yararlarından daha önemlidir.

Teşhis testi almaya karar verirken, testi yaptırma riskleri, yapılacak olan iyiliğe karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu testler için aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalıdır

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çoğu radyofarmasötik için, teşhis testi için kullanılan radyasyon miktarı çok düşüktür ve güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, çocuğunuzu radyasyona maruz kalma riskine karşı doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda en radyofarmasötiklerin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, problemlerin ortaya çıkması beklenmemektedir. Bununla birlikte, bir radyofarmasötik aldıktan sonra herhangi bir alışılmadık etki fark ederseniz, doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikirdir.

Radyofarmasötikler genellikle gebelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Bu, fetüsü radyasyona maruz bırakmamak içindir. Bazı radyofarmasötikler gebe kadınlarda tanısal testler için kullanılabilir, ancak hamile iseniz doktorunuza bilgi vermeniz gerekir; böylece doktor bebeğe verilen radyasyon dozunu azaltabilir. Bu, özellikle bebeğin tiroid bezine gidebilen ve yeterince yüksek miktarlarda tiroid hasarına neden olabilen radyoaktif iyot içeren radyofarmasötikler için önemlidir. Bunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bazı radyofarmasötikler anne sütüne geçer ve bebeği radyasyona maruz bırakabilir. Bir radyofarmasötik almanız gerekirse, emzirmeyi takiben emzirmeyi bir süre durdurmanız gerekebilir. Bunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Nükleer tıp doktoru, testinize hazırlık için sizin için özel talimatlar alabilir. Örneğin, bazı testlerden önce birkaç saat hızlı test etmeniz gerekir veya test sonuçları etkilenebilir. Diğer testler için bol miktarda sıvı içmelisiniz. Aldığınız talimatları anlamıyorsanız veya herhangi bir talimat almadıysanız, nükleer tıp doktoruyla önceden görüşün.

Radyofarmasötikler tanı için küçük miktarlarda kullanıldıklarında gözlemlemek için genellikle herhangi bir özel önlem yoktur.

Bazı radyofarmasötikler mesanenizde birikebilir. Bu nedenle idrar akışınızı artırmak ve mesaneye gelen radyasyon miktarını azaltmak için doktorunuz size bazı testlerden sonra bol miktarda sıvı içmesi ve sık idrara çıkma talimatı verebilir.

Radyoaktif iyot (iyodohippurat sodyum I 123, iyodohippurat sodyum I 131, iyofetamin I 123, iyotalat I 125, radyo iyotlanmış albumin veya radyo iyotlu iobenguan alan hastalar için)

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Radyofarmasötikler vücudun bir organını incelemek için çok küçük dozlarda kullanıldığında, yan etki nadirdir ve genellikle alerjik bir reaksiyona neden olur. Bu etkiler, radyofarmasötik verildikten hemen sonra veya birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir. Herhangi bir yan etki fark ettiğiniz zamanı not etmeniz yararlı olabilir. Doktorunuz, nükleer tıp doktorunuz ve / veya teknisyeniniz veya hemşire gerektiğinde derhal tıbbi yardım vermeye hazırlanacaktır.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu İlacın Doğru Kullanımı

Bu Tıbbı Kullanırken Önlemler