Qnasl

Genel Adı: beklometazon burun (BE kloe METH bir tek); Marka İsimleri: Beconase AQ, QNASL

QNASL, beklometazon, bir kortikosteroid içerir. Vücudun iltihaplanmasına neden olan maddelerin salınmasını engeller.

QNASL Burun Aerosolü (80 mcg), 12 yaş ve üstündeki yetişkinlerde ve çocuklarda mevsimsel nazal ve yıl boyu burun alerjisi semptomlarını tedavi eden reçeteli bir ilaçtır.

Nazal Aerosol (40 mcg), 4-11 yaş arasındaki çocuklarda burun alerjisi semptomlarının tedavisinde kullanılır.

QNASL, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

QNASL Burun Aerosolünü kullanmadan önce, hasta olsanız veya herhangi bir enfeksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Ayrıca, glokom veya katarakt, gözlerindeki herpes simpleks enfeksiyonu, burun tüberkülozu, yaralar veya ülser varsa veya yakında burnun üzerinde yaralanma veya ameliyat geçirmişseniz doktorunuza bildirin.

Belirtilerinizin düzelmesi 2 hafta kadar sürebilir. QNASL Burun Aerosolunu yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve 1 hafta tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuza bildirin.

Bu ilacın burnunuzda veya sinüslerinde zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuz ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuza planlanan ziyaretleri kaçırmayın.

Becometazon, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir. Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Suçiçeği veya kızamıklara maruz kalırsanız, önleyici tedbir için doktorunuzu arayın. Bu koşullar, QNASL kullanan insanlarda ciddi veya hatta ölümcül olabilir. Bu ilaçları gözlerinize sokmaktan kaçının. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın ve doktorunuzu arayın.

Steroid ilaçlar çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Çocuğunuzun QNASL kullanırken normal bir oranda büyümediğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Beklometazon allerjisi varsa, QNASL kullanmamalısınız.

QNASL’yi kullanmadan önce, hasta olmanız veya herhangi bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Bu ilacı iyi olana kadar kullanamazsınız.

QNASL’yi güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin

Glokoma veya katarakt

Gözlerindeki herpes simpleks virüsü

Tüberküloz veya başka herhangi bir enfeksiyon veya hastalık

Burnunuzun içindeki yaralar veya ülserler; veya

Burnunuzda yaralanma veya ameliyat geçirmişseniz.

FDA gebelik kategorisi C. QNASL’nin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken hamile kalmayı veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Beklometonun anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bir bebek emzirirken doktorunuza haber vermeden QNASL’yi kullanmayın.

Steroid ilaçlar çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Çocuğunuzun QNASL kullanırken normal bir oranda büyümediğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

QNASL, 12 yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

QNASL Burun Aerosolunu tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

QNASL, güvenli kullanım için hasta talimatlarına ve burun spreyinin hazırlanması ve atılmasına ilişkin talimatlarla birlikte gelir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun. QNASL Burun Aerosolü burun için uygundur. Gözlerinize veya ağzınıza püskürtmeyin.

Her zamanki QNASL dozu günde bir kez her burun deliğine 2 sprey şeklindedir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Nazal Aerosol, ilk kez kullanmadan önce astarlanmalıdır ve üst üste 7 gün veya daha fazla süre kullanmazsanız. QNASL Burun Aerosolunu her gün harcamayın.

Belirtilerinizin düzelmesi 2 hafta kadar sürebilir. İlacınızı yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve 1 hafta tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuza bildirin.

Bu ilacın burnunuzda veya sinüslerinde zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuz ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuza planlanan ziyaretleri kaçırmayın.

QNASL’yi oda sıcaklığında, nem ve ısıdan uzakta saklayın. QNASL Burun Aerosol bidonunu delmeyin.

120 sprey kullandıktan sonra veya doz göstergesi sıfır gösterdikten sonra QNASL burun spreyini atın.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın.

Beklometazonun aşırı dozunun hayatı tehdit eden semptomlar üretmesi beklenmemektedir. Bununla birlikte, yüksek steroid dozların uzun süre kullanılması cilt inceltmesi, kolay morarma, vücut yağının şekli veya yerindeki (özellikle de yüz, boyun, sırt ve beldeki) değişiklikler, sivilce veya yüz kıllarının artması, Menstrüel sorunlar, iktidarsızlık veya cinsel ilgi kaybı.

Bu ilaçları gözlerinize sokmaktan kaçının. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın ve doktorunuzu arayın. Becometazon, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir. Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Suçiçeği veya kızamıklara maruz kalırsanız, önleyici tedbir için doktorunuzu arayın. Bu koşullar, QNASL kullanan insanlarda ciddi veya hatta ölümcül olabilir.

QNASL’ye karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Ciddi yan etki varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Şiddetli veya devam eden burun kanaması

Iyileşmeyecek olan burunda yaralar

Wheezing, nefes darlığı

Bulanık görme, göz ağrısı veya ışıkların etrafındaki halaların görülmesi; veya

Ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri.

Daha az ciddi QNASL yan etkileri şunları içerebilir:

Hapşırma, burun akması veya tıkalı burun

Burun veya boğazdaki kuruluk veya tahriş

Bulantı, baş ağrısı, hafif başlı hissetmek

Tatsız tat veya koku

Hafif kaşıntı veya döküntü; veya

Yaralar veya burnunuzun çevresinde veya çevresinde beyaz lekeler var.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Alışılmadık veya rahatsız edici yan etki hakkında doktorunuza bildirin. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

QNASL ile etkileşim kurabilen başka ilaçlar olabilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

Sürüm: 6.01. Revizyon Tarihi: 2012-05-14, 3:46:46 PM.