Q & A: prostat kanseri

Prostat kanseri cinsel arzuyu nasıl etkiler?

Prostat kanseri tedavisi cinsel tercihinizi etkileyebilir. Hormon tedavisi veya testislerin çıkarılması cinsel ilgiyi kaybetmenize neden olabilir. Cinsel istekliliğiniz hormon tedavisi durdurulduktan sonra normale dönmeli, ancak bir yıla kadar sürebilir.

Prostat kanseri tedavisi ereksiyon problemlerine neden olabilir mi?

Kısa ve uzun süreli erektil disfonksiyon prostat bezini çıkarmak için ameliyattan sonra çok yaygındır (prostatektomi). Radyoterapi veya brakiterapiden sonra da olağandışı değildir.

Prostatektomi, orgazm yeteneğini nasıl etkiler?

Prostatın çıkarılması, normal boşalma kabiliyetinizi değiştirecektir. Herhangi bir meni bırakmadan orgazm hissi duyduğunuz kuru bir boşalma yaşayacaksınız.

Prostat kanseri tedavisi bereketimimi etkiler mi?

Prostat kanseri tedavisi sperm üretimini etkiler ve infertiliteye yol açabilir. Tedaviden önce bazı spermi saklamanız mümkün olabilir, böylece daha sonra bir yumurtayı döllerken kullanabilirsiniz.

Aile öyküsü olan bir prostat kanseri riski arttı mı?

Prostat kanseri almak için babanız veya kardeşiniz varsa iki buçuk kat daha fazla zaman kazandınız. Teşhis konduklarında 60 yaşın altındaysa veya birden fazla akraba teşhisi konması durumunda risk artar.

Prostat sorunları

Vazektomi yaptırmak riskim artabilir mi?

Pek çok prostat kanseri uzmanı, vasektominin prostat kanseri gelişme riskini arttırmasının olası olmadığını kabul ediyor. Her ne kadar bir bağlantı göz ardı edilemezse de, eğer riskte bir artış varsa, muhtemelen küçüktür.

PSA testine ihtiyacım var mı?

50 yaşın üzerindeyseniz, semptomunuz yoksa bile test yaptırmayı düşünebilirsiniz. Aile prostat kanseri öyküsü olan siyah erkekler ve erkekler prostat kanserinden daha fazla risk altındadır ve diğer erkeklerinkinden PSA testinden daha fazla kazanılabilir. Doktorunuz testin artı ve eksilerini sizinle tartışacak ve size alıp almayacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bilgileri verecektir. Şu anda prostat kanseri için ulusal tarama programı yok.

PSA testini düşünen erkekler için bilgi sayfası indirilebilir (PDF, 115kb)

Prostat sağlığı

PCA3 testi nedir ve nereden bulacağımı nasıl öğrenebilirim?

PCA3 testi, prostat kanserinde bulunan bir geni ölçen bir idrar testidir. Hâlâ deneysel olduğundan şu anda mevcut değildir – olumsuz bir prostat biyopsisi sonrasında yüksek PSA düzeyleri olan erkekler için değerlendirilmektedir. Test başka bir biyopsiye gereksinim duyup duymadığının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Prostat kanserini tedavi etmek için bir aşı var mı?

Sipuleucel-T olarak adlandırılan bağışıklık sistemini uyaran yeni bir terapinin ilerlemiş prostat kanseri olan erkeklerin hayatta kalmasını geliştirebileceğine dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte, şu ana kadar bu, yalnızca standart tedavilere cevap veremeyen birkaç yüz erkek üzerinde test edilmiştir. Sipuleucel-T Avrupa’da bulunmamaktadır.

Sağlıklı bir diyet, prostat kanseri riskimi azaltabilir mi?

Bazı doktorlar, hayvan yağlarında düşük, sebzelerde, tahıllarda ve yağlı balıklarda yüksek bir diyetin erkekleri prostat kanserine karşı koruyabileceğine inanıyorlar. Sağlıklı bir diyet genel olarak sizin için iyi olsa da, prostat kanserini önleyebilecek kesin bir kanıtı yoktur.

Tarama prostat kanseri için var mı?

Prostat kanseri taraması mevcut değildir, çünkü şu anda güvenilir bir testin bulunup bulunmadığı ve net bir tedavi olmadığı gösterilmektedir. Tarama, hasardan daha iyi sonuç alacağına dair iyi kanıtlar varsa tanıtılacaktır.

20/07 /

20/07 /

Erkeklerin yaşamları boyunca yaşadığı en yaygın prostat sorunları hakkında bilgi edinin

Her insanın bir tane vardır, cinsel yaşamlarında önemlidir, ancak az insan prostat hakkında bir şey bilmez veya bununla ne gidebilir