Pulmozim (dornaz alfa) kullanır, dozaj, yan etkiler

Pulmozyme nedir?

Pulmonozim, pulmoner sekresyonları inceltmek ve solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltmak suretiyle kistik fibrozisli hastalarda akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için kullanılır.

Pulmozyme, bu ilaç kılavuzunda listelenenler dışındaki amaçlar için de kullanılabilir.

Pulmozyum ampulleri bir koruyucu içermez. Açıldıktan sonra, ampulün tüm içeriği kullanılmalı veya atılmalıdır.

Önemli bilgi

Pulmozyme’yi kullanmadan önce, başka tıbbi durumlarınız varsa veya başka reçeteli veya tezgâhta satılan ilaçları kullandıysanız doktorunuza bildirin. Tedaviniz sırasında doz ayarlaması veya özel gözlem gerekebilir.

Pulmozyme’yi aynen doktorunuzun yaptığı gibi kullanın. Bu yönergeleri anlamıyorsanız, eczacınıza, hemşirenize veya doktorunuza açıklamalarını söyleyin.

Pulmozim, önerilen bir nebülizatör kullanılarak solunum yoluyla verilir. Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız size, nebülizörün kullanımı ve bakımı hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir.

Diğer solunum yolları ilaçlarını da alıyorsanız, bunları doktorunuzun yönlendirdiği sıraya göre kullanın (örn. Bir bronkodilatatör, ardından göğüs fizyoterapisi, daha sonra Pulmozyme, vb.) Pulmonozimi, nebülizör içindeki diğer ajanlarla aynı seviyede seyreltmeyin veya karıştırmayın. zaman.

Pulmozyme’yi kullanmadan önce sağlık uzmanımla ne görüşmeliyim?

Pulmozyum ampulleri bir koruyucu içermez. Sadece bir kerelik kullanım içindir. Açıldıktan sonra, ampulün tüm içeriği kullanılmalı veya atılmalıdır.

Pulmozyme en çok yararı sağlamak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bununla birlikte, bir sonraki dozun zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozdan vazgeçin ve yönlendirilen şekilde yalnızca düzenli olarak planlanan sonraki dozu kullanın. Çift doz kullanmayın.

Pulmozyme doz aşımının belirtileri bilinmemektedir.

Alerjik bir reaksiyon (solunum güçlüğü, boğazın kapanması, dudakların, dilin veya yüzün şişmesi ya da kovanların şişmesi)

Nefes alışında zorluk artışı

göğüs ağrısı; veya

ateş.

Pulmozyme kullanımı ile daha az ciddi yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun

Ses değişikliği

boğaz ağrısı

isilik

larenjit

Göz kızarıklığı, tahriş veya yanma; veya

Burun tıkanıklığı veya deşarjı.

Burada listelenenlerden başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da özellikle rahatsız edici olan herhangi bir yan etki hakkında doktorunuzla konuşun.

Pulmozyme ile diğer ilaçlar arasında bilinen herhangi bir etkileşim yoktur. Pulmozyme tedavisi süresince, bitkisel ürünler de dahil olmak üzere reçetesiz satılan veya tezgah üstü ilaçları almadan önce doktorunuzla veya eczacınıza danışın.

Pulmozyme’yi nasıl kullanmalıyım?

Dornaz alfa, Pulmozyme markası altında bir reçeteyle kullanılabilir. Diğer marka veya jenerik formülasyonlar da mevcut olabilir. Eczacınıza bu ilaçla ilgili sorularınız varsa, özellikle sizin için yeni bir şey varsa sorun.

Pulmozyme 2.5 mL ampuller-berrak, renksiz çözelti

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Geçmişi Hükümet onayladığı 10 yılı aşkın 1993

Kistik Fibroz azitromisin, Zithromax, gentamisin, Creon, vitamin E, tobramisin, amikasin, aztreonam, Zenpep, pankrelipaz, Garamisin, Orkambi, Azakam, Pancreaze, pankreatin, Amikin, Cayston, Tobi, Viokase, Pertzye, dornaz alfa, Pankreas MT

Bir doz özledimse ne olacak?

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ne kaçmalıyım?

Pulmozymenin olası yan etkileri nelerdir?

Pulmozyme’yi etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Pulmozim (dornaz alfa)

İlaçum neye benziyor?