Prolökin

Tedavi, talyum stres testi ve formal pulmoner fonksiyon testiyle tanımlanan normal kardiyak ve pulmoner fonksiyonları olan hastalarla sınırlandırılmalıdır. İdrar kapiller sızıntı sendromuyla ilişkilidir ve ciddi olabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Tedavi ayrıca, bozulmuş nötrofil işleviyle (kemotaksi azaldı) ve sepsis ve bakteriyel endokarditi de içeren yaygın enfeksiyon riski ile ilişkilidir. Orta ila şiddetli uyuşukluk veya uyuşukluk gelişen hastalarda idare yapılmamalı; devam eden uygulama komaya neden olabilir.

Proleukin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: İnterlökin

Aldesleukin, insülin-2 denilen bir maddenin insan yapımı bir versiyonudur. İnterlökinler, beyaz kan hücrelerinin çalışmasına yardımcı olmak için vücuttaki hücreler tarafından doğal olarak üretilir.

Aldesleukin yararlı etkilerine ek olarak çok ciddi yan etkilere neden olur. Bazı etkiler ölümcül olabilir. Bu nedenle, aldesleukin enjeksiyonu sadece hastanede verilir. Sık görülen ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa yoğun bakımda (YBÜ) tedavi gerekebilir. Diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişe yaratabilir. Aldesleukin ile tedaviye başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu ilacın yapacağı faydalar ve bunun kullanımının riskleri hakkında konuşmalısınız.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetim altında uygulanır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Proleukin Kullanmadan Önce

Pediyatrik popülasyonda yaşın aldesleukin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda aldesleukin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, nefes darlığı ya da rahatsız solunum ve yaşla ilgili böbrek sorunları olması muhtemel; bunlar, aldesleukin enjeksiyonu alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok yan etkisi olabilir. Bu ilacı almadan önce, tüm riskleri ve faydaları anladığınızdan emin olun. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Bu ilacı bir hastane veya kanser tedavi merkezi iken alacaksınız. Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ilacı almadan önce ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri, bazı laboratuvar testleri ve göğüs röntgeni gerekir.

Kapiller sızıntı sendromu (CLS), bu ilacı aldıktan hemen sonra ortaya çıkabilir. Doktorunuz, kan basıncınızı düşürmeyi önlemek için (hipotansiyon) kan basıncınızı ve nabız oranınızı sıklıkla izleyecektir.

Alışılmışın dışında uykusuzluk, donukluk, uyku hali, yorgunluk, halsizlik veya halsizlik hissiniz varsa veya ilacı aldıktan sonra sinirlilik, konfüzyon veya depresyon gibi alışılmadık hal veya ruh hali veya davranış değişiklikleriniz varsa hemen doktorunuza veya hemşirenize söyleyin. Bunlar ciddi tıbbi problemlerin belirtileri olabilir.

Aldesleukin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerini geçici olarak etkiliyor ve bir enfeksiyon alma şansını artıracaktır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Proleukin’in Doğru Kullanımı

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Proleukin Kullanırken Önlemler

Renal Hücre Karsinoması Avastin, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Opdivo, nivolumab, bevacizumab, Afinitor

Melanom Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, dacarbazin, Yervoy, ipilimumab, interferon alfa-2b

Melanom, Metastatik Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, Yervoy, ipilimumab, Mekinist, vemurafenib

Prolökin Yan Etkileri

Proleukin (aldesleukin)