Pirimetamin

Terapötik Sınıf: Antimalariyal

Pirimetamin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Folik Asit Antagonisti

Pirimetamin sıtmanın tedavisinde ve önlenmesinde ve toksoplazmozun tedavisinde bir veya daha fazla ilaçla birlikte kullanılır. Doktorunuz tarafından belirlenen diğer problemler için de pirimetamin kullanılabilir.

Pirimetamin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, pirimetamin aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Pneumocystis carinii pnömonisi için pirimetamin alan hastalar için

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Pirimetamin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Pirimetamin ya da diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık ya da alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pirimetamini Kullanmadan Önce

Pirimetamin çocuklarda kullanılmıştır ve etkili dozlarda çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda pirimetamin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Pirimetamin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle pirimetamidin kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle pirimetaminin kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle pirimetamin kullanmak bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı pirimetamin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Pirimetamı çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Aşırı doz, özellikle çocuklarda tehlikelidir.

Pirimetamin midenizi üzerse veya kusmaya neden oluyorsa, yemek veya aperatif ile alınabilir.

Sıtma bulaşmasını tedavi etmek için pirimetamin kullanıyorsanız, doktorunuzun size bir kez (tek bir doz olarak) almayı söylediği tablet sayısını, doktorunuzun verdiği diğer ilaçlarla birlikte alın. Ateşi geliştirirseniz ve bir tıbbi tesisin yakınında değilseniz ve muhtemelen sıtma olabileceğini düşündüğünüz tedavide pirimetamin kullanıyorsanız, doktorunuzun size bir kez (tek doz olarak) 3 almak zorunda olduğunuz tablet sayısını alın.

Pirimetamin, düzenli bir programa aldığınızda en iyi sonucu verir. Günde iki doz almayı seçerseniz kahvaltı ile, diğeri de akşam yemeğinde bir doz alınabilir. Herhangi bir dozu kaçırmadığınızdan emin olun. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Pirimetamin dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama pirimetamin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz pirimetamini özlerseniz, mümkün olan en kısa sürede almalısınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Pirimetamin’in Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuzun pirimetaminin neden olabileceği tüm kan problemleri için düzenli ziyaretlerde sizi özellikle kontrol etmesi önemlidir, özellikle pirimetamin, toksoplazmoz için yüksek dozlarda alınıyorsa.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Pirimetamin anemiye neden olursa, doktorunuz anemiyi temizlemek için lökovorin (örneğin folinik asit, Wellcovorin) kullanmanızı isteyebilir. Eğer öyleyse, pirimetamin kullanırken lökovorini her gün almanız önemlidir. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Pirimetamin, özellikle yüksek dozlarda, kan problemlerine neden olabilir. Bu sorunlar bazı enfeksiyonlara, iyileşme yavaşlığına ve diş eti kanamasına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli diş fırçaları, diş ipi ve kürdan kullanırken dikkatli olmalısınız. Kan sayımları normale dönünceye kadar dişhekimliği çalışmaları ertelenmelidir. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Pirimetamin Kullanılırken Önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Pirimetamin Yan Etkiler

Pirimetamin

Toksoplazmoz azitromisin, klindamisin, Bactrim, Zithromax, sulfametoksazol / trimetoprim, clarithromycin

Toksoplazmoz, Profilaksi klindamisin, Bactrim, sulfametoksazol / trimetoprim, Bactrim DS, Cleocin, Septra

Sıtma önleyici doksisiklin, Plaquenil, hidroksiklorokin, Vibramisin, Malaron

Pnömokistik Pnömoni Profilaksi Bakteri, sülfametoksazol / trimetoprim, Bactrim DS, Septra, lökovorin, dapson

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için pirimetamin destek grubuna katılın.