Öz-yönetim – kolon kanseri

Başa çıkma ve destek

Önleme

Bir kanser teşhisi duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Zamanla, her kişi kendi yolunda baş etmeyi öğrenir. Sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar,

Ne olacağını bilin. Tedavi kararları vermek konusunda rahat hissetmek için kanseri hakkında yeterince bilgi edinin.

Doktorunuzdan size kanserinizin türünü ve evresini, tedavi seçeneklerinizi ve yan etkilerini söylemelerini söyleyin. Ne kadar çok şey biliyorsanız, kendi özeniniz hakkında kararlar vermeye gelince o kadar eminsiniz. Yerel kütüphanenizde ve güvenilir web sitelerinde bilgi arayın.

Konuşacak birini bul. Umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmayı dinlemeye istekli iyi bir dinleyici bulun. Bu bir arkadaş veya aile üyesi olabilir. Danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, ruhban sınıfı üyesi veya kanser destek grubu için endişe ve anlayış da yararlı olabilir.

Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ya da telefon defterinizi, kütüphanenizi veya Ulusal Kanser Enstitüsü veya Amerikan Kanser Derneği gibi bir kanser organizasyonunu kontrol edin.

Ortalama bir kolon kanseri riski taşıyan insanlar taramayı 50 yaşından itibaren yapmayı düşünebilir. Ancak ailenin kolon kanseri hikayesi olanlar gibi artmış bir riski olan insanlar taramayı daha erken düşünmelidir.

Çeşitli tarama seçenekleri mevcuttur – her biri kendi yararları ve dezavantajları vardır. Doktorunuzla olan seçenekleriniz hakkında konuşun ve sizinle birlikte hangi testlerin uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak kolon kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Için adımlar atın

Bazı ilaçların kanser öncesi polip veya kolon kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bu ilaçların ortalama kolon kanseri riskine sahip insanlara tavsiye edilmesi için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu seçenekler genellikle kolon kanseri riski yüksek insanlar için geçerlidir.

Örneğin, bazı kanıtlar, poliplerin ve kolon kanserinin azaltılmış riski ile düzenli olarak aspirin kullanımını ilişkilendirmektedir. Ancak, kolon kanseri riskini azaltmak için hangi doza ve ne kadar uzunluğa ihtiyaç duyulacağı açık değildir. Gastrointestinal kanama ve ülser dahil olmak üzere günlük her gün aspirin kullanmak bazı risklere sahiptir, dolayısıyla doktorlar kolon kanseri riski yüksek olmadığınız sürece bunları önleme stratejisi olarak önermezler.