Öz-yönetim – cinsel yolla bulaşan hastalıklar (std)

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaçınmanın veya azaltmanın birkaç yolu vardır.

Önleme

Başa çıkma ve destek

Aşı olun. Cinsel maruz kalmadan önce erkenden aşı alınması, bazı CYBE türlerini önlemede de etkilidir. İnsan papilloma virüsünü (HPV), hepatit A ve hepatit B’yi önlemek için aşılar mevcuttur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 11-12 yaşlarındaki erkek ve kız çocukları için HPV aşısını önermektedir. CDC, 11-12 yaşlarında tam aşılanmamışsa, kız ve kadınların 26 yaşına kadar, erkek çocuklar ve erkekler 26 yaşına kadar Aşıyı al

Hepatit B aşısı genellikle yenidoğanlara verilir ve 1 yaşındaki çocuklar için hepatit A aşısı önerilir. Her iki aşı, bu hastalıklara henüz bağışık olmayan kişiler ve enfeksiyon riski yüksek kişiler için önerilir (örneğin, erkeklerle seks yapan erkekler ve IV uyuşturucu kullanıcıları).

Kondom ve diş barajlarını sürekli ve doğru kullanın. Oral, vajinal veya anal olmak üzere her seks eyleminde yeni bir lateks prezervatifi veya diş barajı kullanın. Petrol jölesi gibi, lateks kondomlu veya diş bariyeri olan yağ bazlı bir yağlayıcıyı kesinlikle kullanmayın.

Doğal membranlardan yapılan prezervatifler önerilmez, çünkü CYBE önlemede etkili değildirler. Prezervatif, çoğu CYBE’ye maruz kalma riskinizi azaltırken, insan papillomavirüsü (HPV) veya uçuklar gibi maruz kalmış cinsel yolları olan CYBE’ler için daha az koruma derecesi sağlar. Ayrıca, oral kontraseptifler veya intrauterin cihazlar gibi kontraseptif olmayan bariyersiz formlar CYBE’lere karşı koruma sağlamazlar.

Truvada ilacını düşünün. Temmuz 2012’de, Gıda ve İlaç İdaresi, yüksek risk altındaki kişilerde cinsel yolla bulaşan HIV enfeksiyonu riskini azaltmak için emtrisitabin-tenofovir kombinasyonunun (Truvada) kullanılmasını onayladı. Truvada ayrıca diğer ilaçlarla birlikte bir HIV tedavisi olarak da kullanılır.

HIV enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için kullanıldığında, Truvada yalnızca doktorunuzun henüz HIV enfeksiyonu bulmadığından emin olması durumunda uygundur.

Doktorunuz ayrıca hepatit B enfeksiyonu test etmelidir. Hepatit B’ye sahip değilseniz, henüz vermediyseniz, doktorunuz hepatit B aşısını önerebilir. Hepatit B’niz varsa, doktorunuz Truvada’yı reçetelemeden önce böbrek fonksiyonlarını test etmelidir.

Truvada günlük olarak tam reçete edildiği gibi alınmalı ve birkaç ayda bir HIV ve böbrek fonksiyon testleri takibi yapılmalıdır. Truvada sadece cinsel ilişkiniz olduğunda prezervatif kullanımı gibi diğer önleme stratejileri ile birlikte kullanılmalıdır.

Ciddi bir CGiniz olduğunu öğrenmek travmatik. Başkalarına bulaşma ihtimaliniz varsa ihanete uğramış veya utanmış hissettiğinizde kızmış olabilirsiniz. En kötü ihtimalle, CYBE, dünyadaki en iyi bakımla bile, kronik hastalıklara ve ölüme neden olabilir.

Bu aşırılıklar arasında, diğer potansiyel kayıpların bir dizi vardır – iş ortakları arasında güven, çocuk sahibi olma planları ve cinselliğinizin ve ifadesinin keyifli kucaklaşması.

Başa çıkabileceğiniz şu şekilde: