Öz-yönetim – antisosyal kişilik bozukluğu

Başa çıkma ve destek

Önleme

Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar sık ​​sık harekete geçer ve pişmanlık duymaksızın diğer insanları perişan haline getirir. Antisosyal kişilik bozukluğu olan sevdikleriniz varsa, kendiniz de yardım almanız önemlidir.

Zihinsel sağlık uzmanı, sınırları belirleme ve antisosyal kişilik bozukluğuyla ortak olan saldırganlık, şiddet ve öfkeden kendinizi korumanın öğrenilmesine yönelik becerileri öğretebilir. Ayrıca başa çıkma stratejileri de önerebilirler.

Antisosyal kişilik bozukluğu yönetimi konusunda eğitim ve tecrübeye sahip bir zihinsel sağlık uzmanı arayın. Sevdiklerinizin tedavi ekibinden bir tavsiye isteyin. Ayrıca, antisosyal kişilik bozukluğundan etkilenen aileler ve arkadaşlar için destek grupları önerebilirler.

Antisosyal kişilik bozukluğunun risk altındaki kişilerde gelişmesini önlemenin emin bir yolu yoktur. Antisosyal davranışın çocukluğunda kök saldığı düşünülmekte olduğundan ebeveynler, öğretmenler ve çocuk doktorları erken uyarı işaretlerini bulabilirler. Davranış belirtileri gösteren çocuklar gibi risk altındaki kişileri belirlemeye çalışabilir ve daha sonra erken müdahale sunabilir.

İlk, etkili ve uygun disiplin, davranış değişikliği, sosyal ve problem çözme becerileri, ebeveyn eğitimi, aile terapisi ve psikoterapi dersleri, risk altındaki çocukların antisosyal kişilik bozukluğu olan yetişkin olma şansını azaltmaya yardımcı olabilir.