Makarna

Terapötik Sınıf: Barbarus Olmayan Hipnotik

Ramelteon için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Melatonin Reseptör Agonisti

Ramelteon yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ramelteon için aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer ramelteon’a veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın ramelteon etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda rameltonun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Ramelteonu kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Ramelteon kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ramelteonu aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Ramelteon aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Ramelteonu aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı rameltonun kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Ramelteon’u yatmadan 30 dakikanızı almazsanız en iyisidir. İlacınızı aldıktan sonra, yatmaya hazır olma dışında herhangi bir faaliyete girme.

Yemekten sonra veya hemen sonra ramelteon kullanmayınız.

Tableti tamamen yutun. Kırma.

Ramelteon bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Farklı hastalar için ramelteon dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece rameltonun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz ramelteon özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

7 ila 10 günlük tedaviden sonra devam eden insomnia, değerlendirilmesi gereken başka bir tıbbi problemin işareti olabilir. Uykusuzluğun yeni veya kötüleşen belirtileri ortaya çıkarsa doktorunuza danışın.

Rammelonun Doğru Kullanımı

Ramelteon, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Rafelyon almaktan vazgeçin ve ramelteon kullanırken kaşıntı, ürtiker, nefes darlığı veya elleriniz, yüzünüz veya ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Raflet kullanırken alkol almayın. Ramelteon alkolün etkilerini artıracaktır.

Eğer ramelteon kullanırken alışılmadık ve garip düşünceler veya davranışlar geliştirirseniz, doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ramelteon alan insanlarda meydana gelen bazı değişiklikler, alkol içen ve daha sonra normal olmayan bir şekilde hareket eden kişilerde görülen değişikliklerdendir. Diğer değişiklikler, karışıklık, depresyonun kötüleşmesi, halüsinasyonlar (orada bulunmayan şeyleri görme, işitme veya hissetme), intihar düşünceleri ve olağandışı heyecan, sinirlilik veya sinirlilik gibi olağandışı ve aşırı olabilir.

Ramelteon bazı kişilerin normalden daha uykulu, baş dönmesi veya daha az uyanık olmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce ramelteon’a tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makinelerle uğraşın ya da başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın. Ramelteon uykuda çalışan, uyku yürüyüşü, seks yapma, telefon görüşmeleri yapma veya uykuda veya tamamen uyanıkken yiyecek hazırlama ve yeme gibi uyku ile ilgili davranışlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin.

Menstrüel periyotlarında değişiklik veya memelerinizden boşaltma (kadınlar), cinsiyete olan ilgi azalması veya hamile kalma sorunları ortaya çıkarsa, bunu doktorunuzla görüşün.

Ramelteon fluvoxamine (Luvox®) ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Raflet iken alınması gereken önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Ramelteon Yan Etkiler

Makarna

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Uykusuzluk melatonin, lorazepam, amitriptilin, Ambien, Ativan, zolpidem, difenhidramin, temazepam, doksepin, Elavil, Lunesta, restoril, eszopiklon, Belsomra, Sonata, Rozerem, triazolam, zaleplon, Silenor, Halcion, doksylamin, Dalmane, 5-HTP, Tylenol PM, estazolam