Kullanmadan önce radiop

Alerjiler

Pediyatrik

Teşhis testi almaya karar verirken, testi yaptırma riskleri, yapılacak olan iyiliğe karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu testler için aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalıdır

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda radyopak ajanların kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu ajanların mesane veya üreterlerde kullanıldığında yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir. Çocuklarda rahim veya fallop tüpleri için radyoopak ajanlar kullanımı hakkında spesifik bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Radyopak ajanların mesane veya üreterlere veya diğer yaş gruplarında kullanılmak üzere yaşlılarda uterus ve fallop tüplerine damlatılmasına ilişkin spesifik bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu ajanların yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olması beklenmemektedir Daha genç yetişkinlerden daha fazla.

Radyopak ajanlar mesane veya üreterlere konurken gebelikte etkilere yönelik çalışmalar kadınlarda yapılmamıştır. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar sadece doğum kusurlarına veya başka problemlere neden olduğu gösterilmeyen iyotalam ile yapılmıştır.

Radyopak ajanlar kullanarak uterus ve fallop tüplerinin tanı testleri, gebelik sırasında veya gebelik sona erdikten sonra en az 6 ay süreyle önerilmez. Test uterus enfeksiyonu gibi başka problemlere neden olabilir.

Geriyatrik

Ayrıca, iyot içeren radyoopak ajanlar, nadir durumlarda gebelik sonlarında amniyotik kese içine enjekte edildiklerinde bebekte hipotiroidizme (zayıf aktif tiroit) neden olurlar. Buna ek olarak, gebelik sırasında karın x-ışınları fetüs üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir. Doktorunuzun hamile olup olmadığınızı veya bu radyoopak ajan alacağınız zaman gebe kalabileceğinden şüpheleniyorsanız bilirsiniz.

Gebelik

Az miktarda radyoopak ajan vücuda emilir ve anne sütüne geçebilirse de, bu ajanlar hemşirelik bebeklerinde sorunlara neden olduğu gösterilememiştir. Bununla birlikte, radyopak bir ajan aldıktan sonra emzirmeyi geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Bunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Emzirme

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki tanı testlerinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun