Köpekbalığı türevleri

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Köpek balığı kıkırdak, Pasifik Okyanusunda taze yakalanan köpek balıklarının kıkırdağından hazırlanır. Kıkırdak köpekbalığından kesilir, temizlenir, parçalanır ve kurutulur. Dogfish köpek balığı için ana işleme tesislerinden biri de Kosta Rika’dır. İnce öğütülmüş kıkırdak eşit olarak toz haline getirilir (200 gözlü bir elekte), sterilize edilir ve kapsüllenir.

Squalamine başlangıçta köpekbalığı midesinden izole edilmiş, ancak daha sonra sentezlenmiştir. Bu bileşik hala deney aşamasındadır ve henüz piyasada bulunmamaktadır.

Köpek balığı kıkırdağının ekstraktlarının tümörleri inhibe ettiği iddia edildi. Köpekbalıklarının nadiren kansere yakalanması, köpekbalıklarının kıkırdaklı balık olması ve kıkırdağın avasküler olması (kan damarları olmaksızın) ve vaskülarizasyonu (kan damarı oluşumu) engelleyen ajanlar içermesi gerekçesini içerir. Akıl yürütme, köpekbalıklarının kansere yakalanmadığını izler; çünkü engellenmiş vaskülarizasyon tümörlerin oluşumunu engeller. Dolayısıyla, insana vererek tümör anjiyogenezisini inhibe edebilir ve kanseri tedavi edebilir.

Bazıları bir protein olabileceğine inanmasına rağmen, etken madde / maddeler bulunamadı. Köpekbalığı kıkırdağının bir kanser kontrol ajanı olduğu düşünülüyordu. Çeşitli köpekbalıklarıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır, ancak hiçbiri bu teoriyi ispatlamamıştır. Köpekbalığı türevlerinin antikanser etkilerini kanıtlamak için klinik çalışmalar yapılmalıdır.

Squalamine mantar önleyici ve antiprotozoal etkinliğe sahip güçlü bir antibiyotik olarak kullanılmıştır.

Standartlaştırılmış bir köpekbalığı kıkırdak ürünü Neovastat (AE-941) adı altında pazarlanmaktadır. Kanser anjiyogenezinde yapılan klinik çalışmalar günde 60 ila 240 mL dozlar kullanırken, sıvı köpek balığı kıkırdak ürününün bir başka denemesinde günde sadece 7 ila 21 mL kullanılır.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Araştırma köpekbalığı türevleri ile advers reaksiyonlar hakkında çok az veya hiç bilgi ortaya koymaktadır.

Araştırma, köpekbalığı türevleri kullanımı ile toksikoloji ile ilgili çok az veya hiç bilgi ortaya koyuyor.

Referanslar