Kızıl ateş kılavuzu – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Kızarıklık A Grubu Streptokok (“strep”) bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Diğer belirtilerle birlikte zımpara gibi görünen ince dokulu döküntülere neden olur. Genellikle boğazda strep enfeksiyonu (strep farenjit veya boğaz ağrısı) sonrası, ancak bazen strep cilt enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar. Kızarıklık ateşi, strep bakterilerinin ürettiği bir toksinden kaynaklanır .; Kızarıklık bir zamanlar 2-10 yaş arasındaki çocuklarda görülürken, şimdi nispeten nadirdir. Bunun nedeni, özellikle strep boğazında veya strepten deri enfeksiyonlarında azalma olmadığından, gizemini korumaktadır .; Belirtiler; Kızarıklık genellikle strep boğaz enfeksiyonu ile tetiklenir ve bu da aşağıdaki semptomlara neden olur; Ateş ve titreme; Baş ağrısı; Kırmızı ve boğaz ağrısı; Büyümüş bademcikler; Boyunda şişmiş lenf bezleri (“şişmiş bezler”)

Belirtiler

Kızarıklık genellikle strep boğaz enfeksiyonu ile tetiklenir ve bu da aşağıdaki semptomlara neden olur; Ateş ve titreme; Baş ağrısı; Kırmızı ve boğaz ağrısı; Büyümüş bademcikler; Boyunda şişmiş lenf bezleri (“şişmiş bezler”)

Teşhis

Doktorunuz döküntüsü görünümüne ve diğer semptomlarla ilişkili zamanlamasına göre kızıl atıktan şüphelenecektir. Fiziksel muayene sırasında doktorunuz kızarık ateş semptomlarını kontrol edecektir. Strep enfeksiyonunun teşhisini doğrulamak için, doktorunuz boğaz sekresyonunu alacaktır. Hiç boğaz ağrısı yoksa, sınav impetigo gibi strep enfeksiyonu olası kaynakları üzerine yoğunlaşacaktır.

Ne kadar sürer?

Kızarıklık döküntüsü genelde 6 ila 7 gün sonra kaybolur, ancak onu cildin pul pul dökülmesi ve soyulması 10 ila 14 gün sürer. Bazen şiddetli kızarıklık olan hastalarda soyma ve dökülme birkaç hafta sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

En iyi korunma, özellikle de boğaz ağrısı ya da strep enfeksiyonu diğer semptomları olanlar tarafından kapsamlı el yıkanmasıdır. Strep enfeksiyonu geçiren biriyle yaşıyorsanız ve boğaz ağrısı veya ateşiniz varsa, bir sağlık uzmanıyla randevu alın.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Kızarıklık antibiyotiklerle, genellikle penisilin veya azitromisin ile tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Siz veya ailenizdeki birisi ateş veya diğer enfeksiyon semptomlarının eşlik ettiği döküntü geliştirdiğinde derhal doktorunuzu arayın.

Prognoz

Çoğu durumda, kızıl renk döküntüsü bulguları iki hafta içinde ortadan kalkar ve uzun süreli bir skar oluşmaz. Bununla birlikte, kızıl benek ateş strep enfeksiyonu olduğundan, bu hastalığı olan hastalarda döküntüsüz hastalarla aynı strept komplikasyonları (otitis media, pnömoni, romatizma ateşi, glomerülonefrit vb.) Vardır.