Kırmızı maya pirinci (monascus purpureus) arka plan

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Kırmızı maya pirinci (RYR) pirinçte yetiştirilen mayadan (Monascuspurpureus) yapılır. Bazı Asya ülkelerinde beslenme açısından önemli bir maddedir. İşlenmiş kırmızı maya pirinci takviyeleri arasında kırmızı maya pirincinin herhangi bir özü olan kırmızı maya pirinci özütü (RYRE) ve kırmızı maya pirincinin bir alkol özü olan Xuezhikang bulunur.

RYR, kolesterol üretimini engelleyen monakoller olarak bilinen birkaç bileşik içerir. Bunlardan biri olan monacolin K, lovastatin ve mevinolin ilaçlarıyla aynı yapıya sahiptir. Araştırmalar, RYR’nin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolestrolde% 10-33 oranında bir azalmaya yol açabileceğini göstermektedir. Bu, ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) onaylı “statin” ilaçlarla karşılaştırıldığında orta bir etkidir. RYR’nin uzun süreli güvenliği ile ilgili bilgi şu anda sınırlıdır.

RYR ekstraktı (RYRE), kolestrolü düşürmek için tezgah üstü tamponlarda satıldı, Cholestin® (Pharmanex, Inc.) gibi ürünler. Bununla birlikte, formül değiştirildi. Kolestin® monacolin K’ye ek olarak diğer monakolinler, nişasta, lif, protein ve yağ asitleri gibi pek çok bileşik içerir. Araştırmalar, bu ürünün hem insanlarda hem de hayvanlarda yüksek kolestrol ve trigliseridleri tedavi edebileceğini önermektedir. Bazı çalışmalar RYR kullanımının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolestrol düzeylerini artırabileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, tek başına monacolin K’nin etkileri hakkında bilgi eksiktir.

Pharmanex, Inc., FDA ve statin üreticileri arasında Cholestin®’in bir ilaç veya bir diyet takviyesi olarak düşünülüp düşünülmemesi konusunda bazı tartışmalar var. Utah’daki ABD Bölge Mahkemesi, Mart 2001’de kararında RYRE’nin onaylanmamış bir ilaç olduğunu belirtti. Dolayısıyla, Kolestin® olarak bilinen RYRE, artık Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmamaktadır. Yalnızca RYRE’yi veya birlikte ürünleri içeren diğer ürünler, Birleşik Devletler’de, öncelikli olarak İnternet perakendecileri aracılığıyla ticari olarak bulunabilir.

RYR’nin yüksek kolestrol için kullanımı dışında, Monascus türleri tarafından yapılan pigmentler, Asya yemeklerinde yemek renklendirmek için kullanılmıştır. RYR’nin gelecekteki kullanımları, kalp hastalığı riskini azaltmak ve diyabetli kişilerin sağlığını iyileştirmeyi içerebilir.

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration