Idrarda protein bir doktora görünce

İdrar içindeki proteinler – proteinüri (pro-tee-NU-ree-uh) olarak bilinir – bir idrar örneğinde bulunan fazla protein miktarıdır. Protein idrara çıkma sırasında tespit edilen maddelerden biridir, idrar içeriğini analiz etmek için yapılan bir testtir.

İdrarda düşük protein seviyeleri normaldir. İdrardaki geçici yüksek protein seviyeleri, özellikle egzersiz sonrası veya hastalık sırasında genç insanlarda olağandışı değildir. İdrar tahlili idrarınızda protein bulunduğunu gösteriyorsa, protein miktarını ve bunun endişe kaynağı olup olmadığını belirleyen bir takip testiniz olabilir.

Diyabetiniz varsa doktorunuz, her yıl bir veya iki kez, idrarda az miktarda protein (mikroalbüminüri (my-kroh-al-min-U-ree-uh) olarak da bilinir) kontrol edebilir. İdrarda yeni gelişen veya artan miktarda protein, diyabetik böbrek hasarının en erken belirtisi olabilir.

İdrar tahlili veya başka idrar testi idrarda protein ortaya çıkarsa doktorunuza daha ileri test gerekip gerekmediğini sorun. İdrardaki protein geçici olabilir, bu nedenle doktorunuz sabahın ilk günü veya birkaç gün sonra tekrar test önerebilir.

Doktorunuz, endişe sebebi olup olmadığını belirlemek için 24 saatlik idrar toplama gibi başka testler isteyebilir.

Doktorunu ziyaret et