Gergedan

Rhinocort için kullanır

Terapötik Sınıf: Anti-İnflamatuar

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 yaşın altındaki çocuklarda yaş ile budesonid burun spreyinin etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda budesonid burun spreyinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Rhinocort’u Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, budesonid içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Rhinocort’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Bunu yapmak, burundan absorbe edilen miktarı ve istenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Dozunuzu değiştirmeyin veya bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmadan durun.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilaç sadece burunda kullanılır. Gözlerin içine koyma. Göze bulaşırsa, derhal su ile durulayın ve doktorunuzu arayın.

Bu ilacın size yardımcı olması için, bu ilacın doktorunuz tarafından sipariş edilen şekilde düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu ilaç genellikle yaklaşık 2 gün içinde çalışmaya başlar, ancak etkilerini tam olarak hissettirmeden önce 2 haftaya kadar sürebilir.

Bu ilacı, önce doktorunuza danışmadan başka bir burun problemi için kullanmayın.

Spreyi kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Budesonid’in Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Şişeyi başlatınca yalnızca 120 doz veya sprey olacak. Kullandığınız sprey sayısını takip edin. Şişede bir miktar sıvı kalmış olsa bile 120 sprey kullandıktan sonra şişeyi uzağa atın.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Siz veya çocuğunuz belirtilerinizin birkaç gün içinde düzelmediğini veya kötüleştiğini hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Bu ilaç burunda istenmeyen etkiler yaratma riskinizi artırabilir. Eğer siz veya çocuğunuz kanlı mukus varsa, burun içindeki yaralar, açıklanamayan burun kanamaları veya bu ilacı kullanırken nefes alırken bir ıslık sesi varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç burun veya boğazda pelte (mantar enfeksiyonu türü) neden olabilir. Siz veya çocuğunuz boğazında beyaz lekeler varsa veya yediğinizde ya da yutarken acilen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Eğer siz veya çocuğunuzda döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma sorunu veya bu ilacı kullanırken ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde hemen doktorunuzu arayın.

Rhinocort Kullanırken Önlemler

Bu ilacı kullanırken enfeksiyonları daha kolay bulabilirsin. Hiçbir zaman bu enfeksiyonlara yakalanmadıysanız, su çiçeği veya kızamığa yakalanmış olanlarla yakın temastan kaçınınız. Bu özellikle çocuklar için önemlidir. Suçiçesine veya kızamıklara maruz kaldığını düşünürseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. İlaç kullanırken siz veya çocuğunuzun bu semptomlardan birden fazlasına sahip olduğunuzda cildinizin koyulaşması, ishal, baş dönmesi, bayılma, iştah kaybı, zihinsel depresyon, mide bulantısı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık var ise doktorunuzla konuşın. Veya kilo kaybı.

Bu ilaç, bir çocuğun büyümesini, uzun süre kullanıldığında yavaşlatabilir. Çocuğunuzun yeteri kadar büyümediğini düşünüyorsanız veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Rhinocort Yan Etkiler

Rhinocort (budesonid burun)

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Allerjik Rinit prednizonu, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz, Benadril, montelukast, setirizin, Singulair, triamsinolon, Claritin, deksametazon, difenhidramin, metilprednizolon, Phenergan, Nasonex, feksofenadin, budesonid burun, Allegra, Decadron, klorfeniramin, Medrol Dosepak , Azelastin burun